Головна Цікаво Чого очікувати містам обласного значення? – цитатник “Відкритої влади” про адмінреформу

Чого очікувати містам обласного значення? – цитатник “Відкритої влади” про адмінреформу

2028

В перспективі навколо таких міст обласного значення будуть створені агломерати
Петро Саганюк Володимир-Волинський міський голова

 
Ми – за об’єднання. Готові і сьогодні прийняти будь-яку територіальну громаду, але, мабуть, проводилася активна  пропаганда і в сільських радах, і з боку РДА та ОДА, що міста, об’єднавшись, заберуть землю. Сьогодні земля розпайована. У Володимирі з територіальних громад навчається 323 дитини. Місто платить за це навчання по 4 тис. грн на кожну дитину. Ці гроші йдуть з міського бюджету. Ми не ділимо дітей на сільських та міських. Сьогодні Зарічанська ОТГ користується послугами міста. Зокрема, водогоном. Якщо будуть самодостатні територіальні громади, то вони мають майбутнє. Не самодостатні – майбутнього не мають. Я вважаю, що в перспективі навколо таких міст як Луцьк, Володимир, Ковель, Нововолинськ будуть створені агломерати.
Не можна було поспішати з формуванням  ОТГ. Сьогодні Володимир-Волинський район має 4 ОТГ. Біля самого міста – Зимненська та Зарічанська. Там – хороші керівники. Але потрібно було об’єднуватитя з містом і створювати одну спільну громаду. Раніше в нас було три райони: Оваднівський, Устилузький та Володимир-Волинський. Після них залишилася певна інфраструктура. А сьогодні в нових ОТГ потрібно будувати приміщення, створювати інфраструктурні об’єкти. На це все потрібні кошти. Всі надіються, що ці кошти дасть держава. Рано чи пізно всі зрозуміють, що невеличкі громади не мають майбутнього.

Якщо міський голова великого міста не зміг знайти аргументів для малого села, то є проблема
Анатолій Вітів – голова постійної комісії з питань  питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією; голова фракції “Свобода”

Чого очікувати містам обласного значення? - цитатник "Відкритої влади" про адмінреформу
ОТГ навколо міст були не створені з вини міських голів. Вони мали всі механізми, щоб запустити ці процеси. Коли відбувається реформа не достатньо одного батога, але й пряника. Будь-яка міська рада мала більше пряників, ніж той же Любешів, але не зуміла достукатися до громад. Якщо міський голова великого міста не зміг знайти аргументів для малого села, то є проблема.

Щоб в області залишалися кошти на розвиток, то маємо об’єднувати громади не тільки за принципом “багатий з багатим”
 Ірина Вахович – голова обласної ради

Чого очікувати містам обласного значення? - цитатник "Відкритої влади" про адмінреформу
Ситуація мала складатися не так з самого початку. Більшість підприємств розташовані біля міст. В результаті приміські ОТГ є спроможними, бо їхніх територіях є підприємства і доходи від ПДФО. Ми дійшли до того, що маємо полярність між найбіднішою ОТГ та найбагатшою. Різниця – у 10 разів.  В нас Боратин назбирав податків більше, ніж може розподілити по чисельності населення і, відповідно, віддає реверсну дотацію. А Велицьку, який має в 10 разів менше доходів, не вистачає коштів в бюджеті. Візьмімо до уваги Луцьк. Саме місто “реверсне”. Поруч – такі ж ОТГ, але є й Гіркополонківська, Жидичинська та Княгининівська громади, яким не вистачає коштів. Якщо ми об’єднаємо  Луцьк з тими великими магнатами, то, крім площі, нічого не виграємо. Тобто, якщо  хочемо, щоб в області залишалися кошти на розвиток, то маємо об’єднувати громади не тільки за принципом “багатий з багатим”, а й приєднувати до багатших громад бідніші.

Чого очікувати містам обласного значення? - цитатник "Відкритої влади" про адмінреформуНаталія  Сіховська
Люблинецький селищний голова

Чого очікувати містам обласного значення? - цитатник "Відкритої влади" про адмінреформу
Мене, як і інших голів ОТГ занепокоює новий перспективний план. Наша громада створена три роки тому. Ми – приміська ОТГ, яка успішно функціонує і фінансово спроможна. Ми самотужки утримує всі заклади інфраструктури. Маю на увазі школу мистецтва, ДЮСШ, найбільший в Ковельському районі дитсадок. Маємо чимало реалізованих успішних проєктів. Однак, на сьогоднішній день самостійне існування таких приміських ОТГ як Люблинецька чи Дубівська під питанням. В той же час, менш спроможні приміські ОТГ мають шанс на самотійність.

Ірина Вахович – голова обласної ради
Станом на сьогодні проекту Перспективного плану ще не існує. На наступній сесії ми будемо розробляити проект з врахуванням і зміною лише на тій території, де ще не створені ОТГ. Укрупнення громад має відбуватися на добровільній основі. Якщо ми вже постворювали ці громади, то потрібно дати шанс їм домовитися між собою.

В 2015 році всім дали “зелене світло”, а зараз кажуть об’єднуйтеся з містами
– Валентин Малиновський – консультант з юридичних питань проекту «Пульс»

Чого очікувати містам обласного значення? - цитатник "Відкритої влади" про адмінреформу
Щодо укрупнення громад ми не можемо ще сказати, як будуть розвиватися події далі з новим Міністерством і його баченням. В проекті попереднтього Уряду є чимало суперечливих моментів. Скажімо, Городищенська ОТГ приєднується до Шклинської, яка ще не створена. Кнгининська та Липинська ОТГ залишаються, а Гіркополонківська, Жидичинська, Заборольська та Боратинська приєднуються до Луцька. Щось в Києві не врахували. З волинянами не порадилися. Мінрегоін скористався Методикою 2015 року, в якій було написано, що всі сільські ради в радіусі 20 км біля міст обласного значення  мають бути в одній ОТГ. Тим часом, в 2015 році всім дали “зелене світло”, а зараз кажуть об’єднуйтеся з містами.