Головна Цікаво Європейські дні добросусідства

Європейські дні добросусідства

4400

11-15 серпня в Шацькому районі  тривали традиційні Євро­пей­ські дні добросусідства. Восьмий рік поспіль цей міжнародний захід об’єднав жителів прикордонних регіонів України і Польщі, залу­чаючи владу і громадськість до спільних конференцій і фо­румів, ку­льтурно-мистецьких дійств, спортивних змагань і просто щи­рого спілкування.

Урочисте відкриття днів добросусідства відбулося на пон­тон­ному мосту, що з’єднує території села Адамчуки Шацького району і польського Збереже Влодавського повіту. На мосту друж­би зуст­рі­лися делегації двох країн: представники районної та обласної влади, депутати, підприємці та їхні польські колеги. Василь Го­ля­ди­нець, голова Шацької РДА, та Анджей Романчук, ста­­роста м. Вло­дава, міцно потиснули одне одному руки, обмі­нялися ко­ро­ваями і перерізали символічну стрічку.

Далі делегації обох країн взяли участь у VIII міжнародній кон­ференції «Наше Полісся, наш Буг», яка відбулася на базі відпочинку «Гарт» СНУ ім. Лесі Українки.

Відкрив конференцію Олександр Степанцов, перший заступник голови Волинської ОДА, який наголосив на важливості цієї культурної події, її популярності серед українців і поляків, а також повідомив, що обласна держадміністрація робить усе для того, щоб найближчим часом розпочалося будівництво пункту пропуску Адамчуки-Збереже.

В рамках спільної стратегії транскордонного спів­робіт­ництва на 2014-2020 роки проект будівництва переходу в районі села Адамчуки визнано пріоритетним. Це питання включене в порядок денний спільних двосторонніх урядових комісій. Новий пункт пропуску в Шацькому районі сприятиме співпраці між укра­їн­цями і поляками, покращить транспортне сполучення між при­кор­донними регіонами та розвиватиме туризм на Шацьких озе­рах, – наголосив Олександр Борисович.

Привітали гостей на шацькій землі Василь Голядинець, голова Шацької РДА, та Сергій Карпук, голова Шацької районної ради. Очі­льники району відзначили, що спільне бачення розвитку при­кордоння, зокрема єдність у питанні важливості будівництва пере­ходу, дасть можливість вирішити спільні проблеми, реалізувати перспективний проект, чим підвищити економічну та інвестиційну привабливість краю озер і зробити його доступним для відпочинку європейців.

Досить сенсаційну заяву зробив під час свого виступу на кон­фе­ренції Дмитро Дубняк, керуючий справами Волинської обласної ради. З його слів, у Шацькому районі є свердловина, завдяки якій на глибині 1252 метри виявлено мінеральну воду. Родовище має досить високий рівень мінералізації води, що перевищує показники відомих курортів України. Це гарна новина для району, оскільки наявність лікувальної мінеральної води дасть поштовх для будів­ництва нових санаторно-курортних закладів, які працюватимуть цілий рік і зроблять Шацьк відомим місцем відпочинку та оздо­ров­лення.

Юрій Кресак, начальник управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції Волинської ОДА, презентував схему про­ведення капітальних робіт з каналізування (будівництво ка­на­лізаційної мережі і системи очистки стічних вод) смт Шацьк, сіл Світязь, Мельники, Гаївка, Пульмо  навколо озер Світязь і Пісочне в межах Шацького національного природного парку.

Про проект «Курорт-Шацьк», кінцевим результатом якого є оголошення до 2020 року рекреаційної зони Шацьких озер курортом державного значення, розповів присутнім Іван Мирка, директор Департаменту інфраструктури та туризму Волинської ОДА. На фінансування перших етапів проекту Департамент отримав кошти у сумі 199 тис. грн. (150 тис. грн. – Фонд охорони навколишнього природного середовища та 49 тис. грн. – Шацька РДА та селищна рада). Укладено договір із «Українським науково-дослідним інститутом медичної реабілітації та курортології МОЗ України» м. Одеса. Незабаром розпочнеться перший етап бальнеологічних досліджень. Як наголосив Іван Іванович, будівництво міжна­родного пункту пропуску в районі села Адамчуки стане поштовхом для розвитку території Шацьких озер. Існування переходу дало б змогу утворити міжнародний туристичний та відпочинковий кластер між озером Біле (Влодавський повіт) та Шацьким поозер’ям.

– Також, щоб не повторити помилок Львівської і Закарпатської областей, де досі відсутні дороги до нових пунктів пропуску, ми вже цього року розпочнемо ремонт під’їзної автодороги Шацьк-Залісся-Грабове-Старовойтове, яка в майбутньому з’єднає пункт пропуску Адамчуки-Збереже із МАПП «Ягодин», – зауважив Іван Мирка.

Від польської делегації на кон­ференції виступили Анджей Ро­манчук, староста міста Вло­да­ва, Анджей Одінець, директор де­партаменту Люблінського воє­вод­ства. Ян Лукасік, вуйт гміни Воля-Угруська Влодавського повіту у своїй презентації розказав про перспективи створення постій­ного пункту пропуску Збереже-Адамчуки із польської сторони.

Впродовж наступних днів українці і поляки спільно ярмар­кували, брали участь у рибаль­ських і спортивних змаганнях, підпри­ємці обох країн обмінюва­лися дос­відом на VІ Поліському форумі підприємців, який від­був­ся в по­льському місті Влодава. Полякам пощастило з погодою, тому вони масово їхали на Ша­цькі озера. Про свої чудові вра­ження від відпочинку  вони на­віть роз­пові­ли Володимиру Гун­чику, голові Волинської облдер­жадміністрації, який у Дні добро­сусідства пере­бував з робочим візитом у Шац­ь­кому районі. Очі­льник Волині поб­ував на понтон­ному мосту, поспіл­ку­вався з людьми, які перетинали кордон, з українськими і поль­сь­кими прикордонниками, оглянув також дорогу, яку не­забаром поч­нуть будувати, аби в майбутньо­му з’єднати пункт пропуску Адам­чуки-Збереже із МАПП «Ягодин».

Європейські дні добросусідства з кожним роком стають усе більш популярними серед українців і поляків. Минулого року понтонний міст перетнули близько 50 тисяч осіб. Це майже вдвічі більше, ніж попереднього року, адже у 2015 році прикордонний контроль пройшли близько 27 тисяч осіб. Цьогорічні Дні доб­росусідства не стали рекордними – за п’ять днів існування пере­ходу прикордонники зафіксували 42 137 перетинів кордону. При­чиною більш низьких показників перетинів стало те, що пункт пропуску працював щодня на годину менше, ніж торік. Серед тих, хто скористався понтонним мостом в районі Адамчуків, найбільше українців, поляків, були також білоруси, англійці, литовці, словаки, ірландці, ізраїльтяни, німці, французи, по одному – громадяни Латвії і Нідерландів.

Мирослава ЦЮП’ЯХ