Головна Життя Рецепт паски з присмаком патріотизму

Рецепт паски з присмаком патріотизму

5406

Сама собі дала обіцянку: у свя­т­кових передвеликодніх ма­­теріалах не торкатися теми по­літики. Надворі весна, світить сонце, оживає природа. Зреш­тою, вже так скоро в кожному домі запахне пасхальною здо­бою і люди привітають одне одного сакрально-магічним «Хрис­тос воскрес!». Прямую до знаної в Шацьку майстрині-кондитера Світлани Гуменюк, яка випі­кає диво-торти та унікальні за технікою оздоблення весільні короваї. Кажуть, вміло чаклує і над пасками, тому сподіваюся, що випрошу рецептик. Поба­чивши біля хати жовто-бла­кит­ну стрічку і маленький прапор України, я вже маю сумніви, що дотримаюся своєї обіцянки…

– Всі ми дуже вболіваємо за долю України, особливо молод­ший син Павло. Таким от чи­ном висловлюємо солідар­ність Майдану і бажання ба­чити країну цілісною і непо­дільною. А моя улюблена спра­ва… З огляду на останні події вона все менше приносить задоволення, – починає нашу розмову пані Світлана.

Випікання солодкої здоби для Світлани Олександрівни – спра­ва всього життя. Багато­річний досвід, власні кулінарні секрети і рецептура, непов­тор­ний авторський стиль оформ­лення виробів – всі ці надбання цінуються її рідними і числен­ними клієнтами. Світлана, до ре­чі, самоучка. Почала випікати смаколики для чоловіка і дітей. Потім – для под­руг, кумів, знайо­мих і незнайомих людей. Всім уміє вгодити, бо завжди працює з душею. А тому, що з-під рук май­стрині виходять не тор­ти і тіс­течка, а справжні мис­тецькі шедеври, спри­яють її художні задатки. В юності Світлана малю­вала картини, а зараз розмальовує торти й короваї! Торти – це її особлива любов. Знає секрети випікання цієї здоби будь-якої форми і з будь-якого виду тіста, опану­вала техніку оздоблення со­лодкою мастикою, прекрасно орудує формочками для вирі­зання деталей. Яких тільки тор­тів не побачиш в альбомі на Світла­ниній сторінці у соцме­режі: їжа­ч­ки, машинки, ляльки, улюблені для дітей мультяшні губки Бо­би, комахи сонечка!

Якщо такими тортами зараз важко когось вразити, то весі­льні короваї майстра-конди­те­ра гідні подиву: кількаярусні, пухкі, рум’яні, з гронами калини і барвінком. Боки здоби прикра­шені хатками, деревами, со­ня­ш­­никами біля тину, стіж­ками сіна, фігурками птахів, мішками з бо­рош­ном – все це роби­ться з прісного тіста. Багато часу Світлана затрачує на виготов­лен­ня майже сотні де­талей на оздоблення короваю.

– З готових пелюс­ток, кружечків і па­личок формую на спе­че­ному і прохололому обрядовому хлібі цілі композиції і пейзажі. Змазані яйцем і запе­чені (прикрашений ко­ровай вдруге вставляється в піч), вони міцно закріплю­ю­ться на поверхні. На виго­тов­лення одного такого коро­ваю йде два дні, – ділиться секре­том май­с­триня.

Було в її практиці, що замов­ляли одночасно по 5-6 короваїв. От тоді вже було не до сну. За роки випікання обрядового хліба помітила закономірність: якщо вдасться здоба – подружня па­ра буде щасливою, якщо ні… Якось Світлана пекла короваї на два весілля: з тіста одного замісу, в одній печі, при одна­ко­вій температурі. Один вдав­ся, інший сів. Друга спроба теж виявилася невдалою – коровай згорів. Тільки третя була успіш­ною. Подружня пара, якій приз­начався невдалий коро­вай, нев­довзі розлучилася.

…Рецепт смачної паски від Світлани Гуменюк я таки отри­мала. Шачанка щороку пече її двох видів: окремо кілька пасо­чок для сина, який не любить ні родзинок, ні цукатів, і окремо для решти членів сім’ї. В остан­ню може добавити дрібно порі­зані сухофрукти, цедру лимона, корицю. Ту, що призначається для святіння, прикрашає  фігур­ками з тіста, інші просто змазує збитими з цукром білками і по­сипає кольо­ровим пшоном. Ми­нулого року Світлана вперше спекла заварну паску, після чо­го наслухалася від членів роди­ни таких компліментів! Цьогоріч знову планує порадувати нею рідних. А найчастіше викорис­товує такий рецепт: в гаряче молоко додає маргарин, потім – збиті з цукром яйця, ванілін, дріжджі, трохи муки. Після нет­ривалого бродіння замішує тіс­то і випікає. Така паска вихо­дить пухкою і з неперевер­ше­ним смаком.

У непростий час українці зус­трічатимуть Великдень. Якось не до святкувань зараз і родині Гуменюків із Шацька. Та, попри всі незгоди, паска спечеться і свято прийде. А разом з ним – радість Воскресіння і нового життя, світлих надій і сподівань.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.