Головна Інтерв'ю Шацька селищна рада виграє від реалізації проектів

Шацька селищна рада виграє від реалізації проектів

15216

У числі перших громад, які утворилися на території Волині в процесі децентралізації, стала Шацька селищна рада. Для неї бюджетний рік розпочався не з моменту створення (березень 2016 року), а вже з початку 2017 року. Важливим фактором в розвитку громади стала участь та реалізація різноманітних інфраструктурних проектів. Про результати роботи Шацької ОТГ в плані реалізації проектів розмовляю з Віталієм ЯЛЬНИЦЬКИМ, заступником Шацького селищного голови з питань виконавчого органу ради.

Завершився 2017 рік. Шацькою ОТГ у минулому році зроблено чимало корисного для розвитку своєї території. Було реалізовано декілька проектів, які фінансувалися з бюджетів різних рівнів. Розкажіть про них, які суми були задіяні та ступінь їхньої готовності.
– Так, справді, за минулий рік Шацькою селищною радою було написано чимало проектів, які подавалися на реалізацію в різноманітні фонди, серед яких – і на Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР), і на європейські фонди. Реалізовувалися проекти, які стосувалися доріг, закладів соціальної сфери, каналізування, освітлення вулиць.
За кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури у 2017 році реалізовано 7 проектів вартістю 3 млн. 572 тис. 196 грн.

Повністю реалізовано проекти за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури. Це реконструкція мереж вуличного освітлення по вул. Центральній в с. Прип’ять (проектна вартість – 342,4 тис. грн.), реконструкція мереж вуличного освітлення по вул. Шевченка в с. Мельники (вартість – 215,7 тис. грн.), капітальний ремонт тротуарів по вулицях 50 років Перемоги (вартість – 554,5 тис. грн.) та Природна (вартість – 810,2 тис. грн.) в Шацьку, капітальний ремонт вул. 8 Березня в смт Шацьк (вартість – 1 млн. 230,4 тис. грн.), вул. Шкільна в с. Мельники (вартість – 288,282 тис. грн.) та Шкільна в с. Пехи (вартість – 130,698 тис. грн.). По усіх цих проектах була розроблена проектно-кошторисна документація та проведена експертиза. Всі суми – це проектна вартість в документації.

На конкурсний відбір у ДФРР селищною радою були подані проекти з реконструкції з добудовою НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія смт Шацьк» (бюджет проекту – 21 млн. 597,3 тис. грн.). Подали й проект зі створення спортивно-культурного простору на базі Будинку культури в с. Прип’ять (бюджет проекту – 2 млн. 324,1 тис. грн.). На цей же фонд подано проект з придбання автогрейдера Шацькій об’єднаній територіальній громаді (3 млн. 500 тис. грн..), придбання шкільного автобуса (бюджет проекту – 1 млн. 600 тис. грн.). Але результат по цих проектах буде відомо дещо пізніше.

За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій реалізувались проекти, серед яких – реконструкція скверу ім. Т.Шевченка в смт Шацьк (загальна вартість проекту – 2 млн. 315 тис. грн., з яких освоєно приблизно 2 млн. грн.). І, як уже зазначалося на сесії селищної ради, остаточне завершення робіт по парку було відтерміновано до березня 2017 року. Стовідсотково освоєно кошти з реконструкції (тепломодернізація огороджуючих конструкцій – заміна вікон) НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» в с. Мельники, ЗОШ І-ІІІ ст. в селі Прип’ять; ЗОШ I-II ст. в смт Шацьк, утеплення фасаду дошкільного навчального закладу №1 смт Шацьк (ІІ черга) вартістю 880 тис. грн.
Шацька селищна рада також готує проекти в рамках приватно-державного партнерства за підтримки програми U-lead в Україні. Зокрема, наша громада була обрана серед 6 пілотних органів місцевого самоврядування України, що отримують підтримку з боку експертів Програми U-lead та міністерства економічного розвитку України.

Оскільки велика територія Шацької ОТГ належить до Шацького національного парку, а районна влада спільно з обласною працюють над наданням статусу курортної зони Шацькому району, в районі реалізовуються екологічні проекти. Один з них – підготовлений Шацькою селищною радою та реалізований за кошти Мінекології проект «Розширення існуючої каналізаційної мережі смт Шацьк та відновлення вулиць з ґрунтовим покриттям, задіяних в каналізуванні». Бюджет проекту – 6 млн. 680 тис. грн.

По цьому багатомільйонному проекту в жителів Шацька залишилося чимало питань. Це і облаштування вулиць після виконаних робіт, та включення у можливий майбутній проект будинків, які не були підключені на тих вулицях, де велись роботи.
– На даний час повністю облаштовані вулиці Волі, Природна і частково Перемоги. Та і їх будемо ще поправляти восени, коли буде видно якісь недоліки. Решта вулиць, де проводили каналізування (Набережна, Озерна та інші), будемо приводити до ладу найближчим часом, хоч до нового 2018 року усі вулиці, де велись роботи, хоч і не ідеальні, але є проїзними.
Що ж стосується підключення до каналізування, то в Антимонопольний комітет подали документи про затвердження вартості техумов на підключення будинків до каналізування. Після чого людям треба буде звернутися до КП «Будинкоуправління» та оплатити вартість документації (техумов), в яких буде визначено, що і як слід підключати. Якщо все буде добре, то цей процес зможе стартувати ближче літа.

Зараз найперше маємо зробити те, що повинні реалізувати за проектом: підключити ті будинки, що увійшли в проект. Але по вулицях є будинки, які не включені в каналізування з певних причин. Їх може бути по 1, 2 чи 3 на вулиці, десь більше. Це будівлі, які розташовані нижче рівня каналізаційної мережі. В таких випадках необхідно ставити окремі колодязі та насоси, які будуть перекачувати нечистоти до загальної системи каналізування. Іншого виходу спеціалісти нам не запропонували, інакше усі нечистоти зливалися б до людей у двір. Якщо вдасться реалізувати цей проект, то Шацьк буде каналізовано лише на 10%.

Крім того Шацька селищна рада брала активну участь в підготовці великого інфраструктурного проекту «Покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь». Бюджет проекту 6 млн. 450 тис. євро, у т.ч. сума інфраструктурних робіт на території Шацької ОТГ – 3 165,3 тис. євро. Якщо він реалізується, то Шацьк каналізують відсотків на 50.

На реалізацію цього проекту виділялися якісь кошти з бюджету Шацької селищної ради?
– Виділялися певні кошти на співфінансування розробки проектно-кошторисної документації та геології. Планується, що по цьому проекту каналізують частково Шацьк (західна частина, прилегла територія до озера Світязь), Мельники (прилегла до озера Пісочне територія), село Гаївка. Збільшать потужність очисних споруд ще на 1000 м3, бо наявних 600 м3 буде мало. Левову частку коштів по проекту «потягне» будівництво самих очисних споруд, бо це найбільш дороговартісні роботи.

Розкажіть, що планується в цьому році втілити в життя по проектах?
– Заплановано багато що, але чи вистачить на все коштів? На цей рік пріоритети не змінилися: це дороги, тротуари, вуличне освітлення та інше. Але я не буду наперед називати об’єкти, бо усе залежить від того, як на сесії селищної ради спрацюють депутати: що вони вирішать ремонтувати чи облаштовувати в першу чергу, те й будемо реалізовувати. Окрім того, усе залежатиме від коштів, точніше, від їх кількості: запланувати можна багато чого, а за що робити? В цьому році трохи будемо міняти підхід до роботи та виокремлювати проекти, які підуть у співфінансуванні, і проекти, які можемо реалізувати за кошти селищної ради.

Віта ШЕПЕЛЯ