Головна Інтерв'ю В Україні відзначали День місцевого самоврядування

В Україні відзначали День місцевого самоврядування

14900

Цього тижня, 7 грудня, в Україні відзначали День місцевого самоврядування. Саме на органи місцевої влади покладено надзвичайно важливу місію – втілювати в життя громадські ініціативи, захищати інтереси простих людей, мешканців нашого району. Від належної і дієвої роботи представників цих органів на місцях багато в чому залежить подальша розбудова нашої держави.

Значна роль у цьому процесі належить депутатам районної ради, адже саме рада представляє інтереси всієї територіальної громади озерного краю і саме вона визначає політику місцевого розвитку.
Про діяльність одного з найвищих керівних органів місцевого самоврядування в районі говоримо з головою Шацької районної ради Сергієм Вікторовичем КАРПУКОМ.

Минув ще один рік роботи Шацької районної ради. Проаналізуйте цей пройдений період.
– Найперше скажу, що він відрізняється від 2016 року тим, що ми стикнулися із великими фінансовими зобов’язаннями з боку держави. Звичайно, що після створення Шацької ОТГ районний бюджет зменшився більш ніж удвічі, оскільки частина надходжень відійшла до громади. Якщо говорити у відсотковому відношенні, то це 60% надходжень від податку на доходи з фізичних осіб. Разом з тим в нас виникли нові фінансові зобов’язання: це пошук коштів на утримання закладів освіти, охорони здоров’я (як первинної ланки, так і вторинної, утримання яких не до кінця покрила медична субвенція).

Але, незважаючи на це, більшість завдань, які ставили перед собою на 2017 рік, ми змогли виконати. Це роботи з виготовлення проектно-кошторисної документації по каналізуванню, на що з бюджету району було виділено майже 400 тис. грн. Також це і підтримка освіти, медицини, кошти на які були виділені з районного бюджету та залучалися із інших джерел. В цьому році за підтримки депутатів ми провели районний конкурс місцевих ініціатив, метою якого було не тільки використати кошти на потреби наших навчальних закладів, а й навчити людей брати участь у написанні проектів. Це було новим для наших закладів, тому й участь взяло лише три школи. В результаті перемогли дві школи – Підмановська та Світязька, які змогли реалізувати свої проекти: Підманове – утеплити частину приміщення фасаду школи, Світязь – замінити систему опалення в трьох навчальних класах, де з цим були проблеми. Також за рік вдалося залучити більше 3 млн. грн. з обласного бюджету на закупівлю автотранспорту для обслуговування населених пунктів Шацького району (трактора та двох сміттєзбиральних машин). За підтримки обласної ради ми змогли зробити геодезичні та геологічні роботи з підготовки до реалізації великого інфраструктурного проекту в рамках співпраці «Польща-Білорусь-Україна» по каналізуванню населених пунктів, які знаходяться біля озер Світязь та Пісочне. Виділяли кошти на підтримку наших сільських рад. Долучилася обласна рада до фінансування ремонту місцевих доріг, таких як Вілиця-Кропивники, Шацьк-Мельники, комунальні дороги в Шацьку та Пехах. Зважаючи на те, що наш фінансовий ресурс міг бажати кращого, все-таки за підтримки обласної ради деякі завдання, які ми перед собою ставили, вдалося виконати.

Ще 2017-й рік запам’ятався тим, що ми просунулися у створенні курортної зони в Шацькому районі (реалізація проекту «Курорт-Шацьк»). Із депутатським корпусом не стояли осторонь, ми долучилися до співфінансування проведення бальнеологічних досліджень в Шацькому районі, результати яких будуть основою для надання статусу курортної зони державного значення.

Проте багато питань залишаються відкритими. Другий рік маємо проблему з пасажирськими перевезеннями на території району. Проблема в тому, що в районі бракує перевізників, які могли б конкурувати між собою, а ми – обирати. Районна рада постійно тримає на контролі це питання, адже протягом року ми тричі на сесіях районної ради заслуховували райдержадмістрацію, на яку покладені ці функції, давали свої рекомендації. Депутати пропонували підтримати фінансово перевізників, виділивши з місцевого бюджету кошти на компенсацію перевезення людей пільгових категорій. Ми готові усіляко сприяти, аби це питання вирішилося якнайшвидше.

За рахунок коштів з перевиконання надходжень від митниці в цьому році було проведено тендер та розпочаті роботи щодо впорядкування дороги та прибережної смуги озера в селі Світязь довжиною 1 200 метрів. Під ці роботи розроблено проектно-кошторисну документацію та передбачено майже 11 млн. грн. В цьому році розпочали роботи з каналізування вулиць смт Шацьк (це продовження проекту, який реалізовувався в рамках співпраці «Польща-Білорусь-Україна»). У 2017 році була поновлена проектно-кошторисна документація, і за рахунок коштів з державного бюджету (екологічного фонду) та за підтримки обласного бюджету до кінця року Шацькою селищною радою буде освоєно близько 7 млн. грн.
Дороги в нас не в найкращому стані, незважаючи на те, що ми постійно працюємо в цьому напрямку, даємо пропозиції, готові долучатися фінансово до вирішення цих питань. Однак сьогодні вартість робіт з капітального ремонту чи будівництва доріг для нашого районного бюджету є сумою не підйомною. Якщо, наприклад, власні надходження районного бюджету за рік становлять близько 5 млн. грн., то вартість лише 1 км нормальної шестиметрової асфальтованої дороги з усіма необхідними підведеними комунікаціями коштує біля 6 млн. грн. Тому говорити про якісь грандіозні роботи в цьому напрямку не доводиться. Однак, враховуючи те, що є можливість залучати кошти з інших джерел, ми активно працюємо в цьому напрямку. Насамперед хочеться відзначити роботу Шацької селищної ради, а саме її голови, на жаль, покійного, Сергія Віннічука, під керівництвом якого громаду визнано однією з кращих з написання проектів узагалі в Україні. В листопаді Шацька ОТГ була відібрана разом із п’ятьма іншими ОТГ України до участі у проекті U-LEAD державно-приватного партнерства.

Є співпраця й з іншими сільрадами району, однак їхній фінансовий ресурс дозволяє їм, в більшості, тільки утримувати свій апарат, а говорити про якісь проекти і розвиток не доводиться.

Стосовно закладів медицини, то в першу чергу працювали над розробкою та поновленням проектно-кошторисної документації, що є основою для будь-яких робіт. Заявляли в проекті світового банку на реконструкцію Піщанської амбулаторії, але результату поки що нема. Минулий рік в галузі медицини запам’ятався ажіотажем навколо створення госпітальних округів. Шацька районна рада підтримувала позицію щодо створення Любомльського госпітального округу, двічі за рік приймали звернення у вищі інстанції, доводили свої аргументи, однак до позиції громади у верхівці не дослухались, і округ буде утворено в Ковельському районі, куди увійде вісім районів області.

Ви задоволені роботою депутатського корпусу районної ради?
– За два роки, незважаючи на те, що в районній раді 26 депутатів, які представляють вісім політичних сил, можу назвати роботу депутатського корпусу ефективною, злагодженою, конструктивною. Подобається те, що до прийняття рішень на сесіях та вирішення певних питань підходять злагоджено, якщо є якість гострі проблемні питання – знаходимо «золоту середину» та приходимо до спільного рішення. Дякую депутатам, які допомагають мені та дають поради, бо депутатський корпус представлений різними спеціалістами в різних галузях, до яких можна звернутися в будь-який час. Дякую депутатам і за те, що від них надходить багато цікавих ініціатив. Зважаючи на те, що сьогодні районним радам з року в рік приділяється все менше уваги, а більшість повноважень передаються на об’єднані громади, наші депутати працюють дуже активно. Політичні інтереси відходять на другий план, коли потрібно зосередитись на вирішенні якоїсь проблеми. Вони є активними в роботі профільних комісій, довіряють думці спеціалістів та своїх колег, чим економлять час під час проведення сесії.

Вже другий рік працює комісія, створена з числа депутатів районної ради, по легалізації найманих працівників та сплаті податку з доходів фізичних осіб. Чи є проблема з суб’єктами господарювання, які працюють на території Шацького району, але не сплачують податки до бюджетів різних рівнів?
– Другий рік роботи нашої комісії дався легше, ніж перший. Бо перші кроки, які зробили в 2016 році, ми вже пройшли і мали деякий процедурний досвід. А вже цього літа, знаючи специфіку роботи, реакцію підприємців, почали більш успішно працювати. Відзначу, що кількість порушників, тобто тих, які працювали без оформлення підприємницької діяльності, не мали оформлених трудових договорів з найманими працівниками, ліцензій на продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв, касових апаратів, зменшилася у порівнянні з першим роком роботи. Вочевидь, вже на цей рік підприємці врахували наші побажання. Проблемою залишається торгівля у прибережній зоні озера Світязь (урочище Куточок рибалки, наметове містечко «Незабудка»). Велику допомогу маємо з боку податкової інспекції, управління захисту економіки, представники якого також беруть участь у комісіях, управління праці та інших.

Окрім того, в лютому була створена ще одна комісія з числа депутатів районної ради, мета якої – контроль за ефективністю використання коштів районного бюджету, за утриманням установ комунальної власності районної ради та підготовка пропозицій. Дана комісія працює не так давно, але її виїзні засідання дозволяють депутатському корпусу краще орієнтуватися в тих проблемах, які виникають на місцях, бачити їх зсередини. Це стосується галузі медицини, освіти, культури.
Розкажіть про проблеми децентралізації. Чи існують в цьому питанні конфлікти на місцевому рівні, адже цей процес в районі дещо загальмувався?
– У 2016 році гасло децентралізації лунало скрізь, на важливості об’єднання наголошували в області. Проте цей процес у нинішньому році для Шацького району дещо був пасивним, хоч і конфліктів не було. Але, незважаючи на це, ми вивчали думку людей на процеси об’єднання, спілкуючись з ними по селах. Висновок можу зробити один: люди або не до кінця обізнані, що їх чекає після об’єднання, або ще не визначилися, куди і з ким об’єднуватися. На процес децентралізації вони дивляться по-своєму: думають, що для вирішення питань доведеться їхати в район, а не йти до сільської ради. На виїзних прийомах спілкуємося з людьми, розказуємо про перспективи, після чого вони таки погоджуються на об’єднання в одну громаду на базі Шацького району.

Сьогодні багато чуток маємо про Світязьку сільську раду. Там заявляють, що є самодостатньою громадою та не хочуть об’єднуватися з Шацьком. Проте якщо аналізувати їхню дохідну базу та перспективи на наступні роки, то при децентралізації це не лише отримання додаткових фінансових ресурсів у вигляді 60% ПДФО, інших преференцій від держави, а й фінансова відповідальність утримання навчальних закладів, медичних установ, дитсадків, клубів. Тому навіть якщо збільшиться дохідна база Світязької сільської ради втричі, то це все одно не зможе вирішити усіх питань з утриманням закладів соціальної сфери. А що вже говорити про такі проблеми, як дороги, благоустрій та розбудову іншої інфраструктури. Наш район за площею та кількістю жителів є невеликим, тому нам буде більш комфортно об’єднатися в одну громаду та спільно вирішувати усі питання. Окрім того, зазначу, що Шацьк активно працює над приєднанням до Шацької громади Згоранської сільської ради, в яку входять чотири села. Вони є близькими нам не тільки територіально, а й за своїми природними ресурсами (озерами), специфікою діяльності. І якщо ми говоримо про курортну зону, то своїми озерами Згорани тільки підсилять нашу територію. Ми хочемо об’єднатися з ними на умовах партнерства.

На Вашу думку, чи потрібен мораторій на продаж землі в Україні?
– Можливо, ми не є такими експертами в галузі земельних відносин, але дану позицію ми озвучили чітко: я не вважаю, що сьогодні і наше законодавство, і наш менталітет готові до скасування мораторію. Насамперед, для цього має бути нормальна законодавча база, тому на одній із сесій районної ради депутатами було прийнято звернення до Кабінету Міністрів України та Президента України перед тим, як скасовувати мораторій, винести це питання на Всеукраїнський референдум. Думаю, тут свою думку має сказати український народ.
Які великі інфраструктурні проекти реалізовуються в районі у 2017 році, а які будуть початі чи продовжені у 2018-му?
– Проектів цього року в районі є дуже багато. Окрім тих, що вже згадував, назву ще деякі. На фінансування з Державного Фонду регіонального розвитку будемо подавати проект з добудови третьої черги Шацької школи-гімназії, документація на яку була виготовлена за кошти районного бюджету. Проект реконструкції районного Будинку культури також подавали в цьому році на ДФРР, який набрав велику кількість балів на всеукраїнському рівні, проте в області його відсунули на інший рік, оскільки преференції надавались навчальним закладам, дорогам, закладам медицини, де є також чимало проблем. Але сподіваюсь, що і цей об’єкт, ремонтні роботи якого коштуватимуть майже 13 млн. грн., буде зроблений. Також резервним проектом, який пройшов відбір, стала добудова басейну в санаторії «Лісова пісня» вартістю 14 млн. грн. Ведуться підготовчі роботи з реалізації проекту з будівництва дороги до майбутнього пункту пропуску «Адамчуки-Збереже», на які будуть виділені кошти з перевиконань від митних платежів. 2018 рік буде продовженням колосальної роботи щодо реалізації проекту з каналізування населених пунктів навколо озера Світязь та Пісочне, на саму лише документацію витратили майже 2 млн. грн. (це кошти обласної ради, державного бюджету та місцевого). Але якщо вдасться виконати всі умови, а ми виконаємо, то це буде найбільший проект в історії Шацького району, на який очікуємо залучити до 200 мільйонів гривень. Відкритим залишається питання з будівництва школи в с. Піща, на яку виготовляється проектно-кошторисна документація.

Чи є співпраця з Шацькою райдержадміністрацією?
– Так, є. Усі проблемні питання, про вирішення яких декларувала районна рада, збігалися з позицією райдержадміністрації: це пункт пропуску, каналізування, дороги, школи. Коли оновився склад РДА, прийшли нові керівники, спільно сіли за стіл переговорів та напрацювали стратегію вирішення питань. Є й інші питання, над вирішенням яких працюємо спільно: будівництво нового полігону, реконструкція РБК, гуртожиток для медичних працівників та інше. Є чимало менш масштабних проектів, у реалізації який районній раді підконтрольна та підзвітна райдержадміністрація в частині виконання делегованих повноважень.
Є у Шацькому районі проблеми, про які не чують на вищому владному рівні?
– Можна сказати одне: про проблеми Шацького району чують на усіх рівнях, і багато в дечому допомагають (сприяння будівництву переходу, створення курортної зони, каналізування). По реалізації проекту «Курорт-Шацьк» хочу відзначити роботу департаменту інфраструктури і туризму Волинської ОДА, яке очолює Іван Мирка. Не чують на вищому рівні про проблеми із управління землями за межами населених пунктів. В той час, як держава постійно декларує передати ці повноваження на органи місцевого самоврядування, ті ж таки об’єднані громади, Держгеокадастр роздає ці землі незрозуміло кому і на яких підставах. Це основне питання, яке комплексно не вирішується уже протягом двох років. На вищому рівні повинні почути про бажання людей господарювати на своїй території, як і обіцяли громадам. Деякі питання є по реалізації медичної реформи, зокрема, з діяльністю первинної ланки медицини, про яку усі говорять, але ніхто не знає, як має бути. Аналогічно – із реформами в освіті, адже якщо створювати опорні школи, то повинні забезпечити автобусами та побудувати дороги, створити умови в опорних школах. Цього сьогодні немає.

Інше питання те, що місцеві громади не в змозі зі своїм фінансовим ресурсом повністю забезпечити виконання тих обов’язків, які сьогодні поклала на нас держава. Але сподіваюсь, що після реформ органам місцевого самоврядування буде відведено належне місце у керуванні своїми землями, закладами та громадою.
А з нагоди свята вітаю депутатський корпус районної ради, голів та депутатів Шацької селищної та сільських рад. Хочу подякувати за важку, не завжди вдячну і зовні непомітну працю та побажати міцного здоров’я, благополуччя, миру, злагоди, добра. Нехай щира людська вдячність та повага будуть вашою нагородою за нелегку працю, а любов та підтримка ближніх зігрівають ваші серця серед щоденних турбот.
Хотілося б від усього серця побажати всім, хто працює на благо територіальних громад, відстоює їх потреби та інтереси, міцного здоров’я, щастя й непохитної віри у щасливе майбутнє України. Нехай день 7 грудня об’єднає у спільному прагненні зробити наші міста, села і всю Україну щасливими й багатими. Нехай цей урочистий день додасть усім вам сил і наснаги на добрі справи, впевненості у майбутньому нашої держави, порозуміння і єдності задля добра і благополуччя Українського народу.

Віта ШЕПЕЛЯ