Головна Інтерв'ю Василь ГОЛЯДИНЕЦЬ: «Участь у Раді регіонального розвитку була для нас дуже цінною»

Василь ГОЛЯДИНЕЦЬ: «Участь у Раді регіонального розвитку була для нас дуже цінною»

7858

У понеділок, 20 березня, у Києві від­булося п’яте засідання Ради регіона­ль­ного розвитку. Участь у Раді взяла деле­гація з Волині, у складі якої були предс­тавники від Шацького району: голова Ша­цької РДА Василь Голядинець, провідний спеціаліст Шацької РДА Віктор Плейтух, голова Шацької об’єднаної територіаль­ної громади Сергій Віннічук.

Про те, що обговорювали на Раді ре­гі­о­нального розвитку Президент України Пет­ро Порошенко, Прем’єр-міністр Воло­димир Гройсман, міністри – освіти, охо­­­ро­ни здоров’я, регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, а також учасники Ради, розповідає Василь Голядинець.

– Зустріч була дуже цінною для нас, бо не кожен раз такі люди збирають разом голів обласних, районних державних адмініс­т­рацій, голів об’єднаних територіальних громад. Найперше акцен­тували увагу на наших внутрішніх державних проблемах, які має­мо сьогодні: це блокада торгівлі з окупованими територіями, ста­більність в державі, яка веде війну з агресором.

Одне з основних питань, що обговорювалося, – реформа міс­цевого самоврядування. Планується, що до кінця 2017 року процес децентралізації має бути завершеним. Ми самі бачимо, що це потрібно робити. І формувати не малі громади по 2-3 тисячі на­селення, бо це не громада, а великі, які матимуть чималий ре­сурс і потенціал. Наприклад, в нашому випадку на базі Шацького району я бачу одну громаду.

Обговорювалося питання медичної реформи, створення гос­пітальних округів. Позиція голови облдержадміністрації – три гос­пітальні округи на Волинь. Але зараз маємо дискусію, адже ТМО Любомльського і Шацького районів виборює своє право на гос­пітальний округ, так само Камінь-Каширський район, Володи­мир-Волинський – також. Але питання не в тому, скільки у нас буде округів, а в тому, які по якості послуги там будуть надава­ти­ся. Наприклад, проблеми наших лікарень – брак кадрів та кваліфікованих спеціалістів. Госпітальний округ треба робити там, де будуть надаватися розширені кваліфіковані медичні послуги.

Стосовно реформи галузі освіти, то на рівні громад держава декларує створення опорних шкіл, до яких будуть підвозитись учні. Бо у класах, де є по 2-3 учні, якісним навчання назвати важ­ко. Сьогодні в районі переповнений НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гім­на­зія» смт Шацьк, достатньо учнів і у Світязькій школі. Натомість Пульмівська школа може вмістити в три рази більше учнів, ніж там навчається тепер. І її треба заповнювати. Є в навколишніх селах школи, де навчається в класах по 5-6 дітей (Пулемець, Грабове, Острів’я), яких можна перевести на навчання в Пульмо, де є хороші кваліфіковані вчителі, на достатньому рівні – мате­ріальна база. Але для цього потрібен шкільний автобус та добротні дороги. Усе це будемо робити, про першочер­го­вість вирішення таких завдань говорили й на Раді регіонального розвитку. Початок вирішення цих проблем є і в нас: зробили проект дороги Острів’я-Пульмо, далі візьмемося за інші шляхи. І питання буде не в закритті шкіл, а в пониженні їхнього ста­тусу: з І-ІІ ступенів на І, бо учні 1-4 класів, думаю, ще замалі, аби їздити в інші населені пункти. У Піщі також треба будувати школу, бо там багато дітей, а стан приміщень – просто стра­хітливий. І якщо там буде нове приміщення, школу також можна робити опорною.

Ділилися своїми проблемами й мери міст, голови об’єднаних територіальних громад. Також говорили про те, як вдається їх вирішувати. Цікаво й те, що Прем’єр-міністр, який певний час був мером Вінниці, знає про проблеми міст не з чуток, обізнаний з проблемами місцевого самоврядування. Приємно те, що на нараді була жива дискусія, кожен мав право виступу, задати пи­тання. Особливо голови об’єднаних громад цікавилися реформою в медицині, звертали увагу влади на важливості та не­об­хідності прийняття закону, яким буде передано управління земель за межами населених пунктів громадам. Бо без землі об’єднані громади не зможуть повноцінно планувати свій роз­виток на кілька років наперед. Закон у першому читанні вже пройшов, коли буде в другому – залежить від політичної волі депутатів Верховної Ради. Принаймні, про необхідність якнай­швидшого вирішення цього питання говорили і Президент Петро Порошенко, і Прем’єр Володимир Гройсман.

Віта ШЕПЕЛЯ.