Головна Історія Шацький район: історія виникнення. Частина друга

Шацький район: історія виникнення. Частина друга

5738

Продовження статті Шацький район: історія виникнення. Частина перша

Переломний період. Район окреслює свої плани на майбутнє

1999-2003 роки

Нелегкими для району були нас­тупні 5 років: зно­ву за­бор­го­ваность по заро­бітній платі, «за­моро­же­ність» будівництва роз­початих раніше об’єктів (деякі так і залишились «дов­гобудами» або узагалі стали руїнами), і це при тому, що доводилось вирі­шу­ва­ти чи­мало важливих проблем із життєдіяльності району. А в 1998 році за­фіксовано найнижчий по­казник врожайності зерно­вих за період створення району. Наступ­ного року в районі фіксували значне погіршення фінансового стану підприємств і органі­зацій ра­йону. Якщо в 1993-1995-х роках фінансові результати для біль­шості суб’єктів під­приємницької діяльності були з прибутком, то в 1999 році лише 25% підприємств зберегли ці показники. Кризові явища в економіці стримували будівництво об’єктів соціальної сфери. Так, було при­пинено будівництво школи на 84 місця в с. По­ложево (будівництво розпочали в червні 1996 року), припинено будівництво во­допроводів у КСП «Перемога» та «Промінь».

У 1999 році у січні в районі чи не вперше заговорили про виго­товлення проектно-кошторисної документації на будівництво очисних споруд в смт Шацьк. На сесії районної ради 20 лютого це рішення було підтримано депутатами.

У лютому 1999 року відбулася перша зустріч воїнів-інтер­націоналістів «Від усією душі», яку започаткувала вчителька Світя­зької школи Галина Цвид. 13 лютого 2018 року у с. Світязь від­будеться ювілейна 20-та зустріч.

Громадський діяч Володимир Фадєєв в ті роки вперше заговорив в своїх публікаціях про перенесення Шацького ринку в інше місце та будівництво дороги до с. Світязь в об’їзд Шацька. Останній проект тоді вважався взагалі з області фантастики. Надалі ринок хоті­ли перенести на територію четвертої бригади СВК «Україна».

16 серпня 1999 року Указом Президента було розширено межі ШНПП за рахунок земель Шацького району.

У 2003 році газета присвятила цілий цикл публікацій про Шацький лісний технікум, який того року святкував своє 40-річчя.

Наприкінці листопада 1999 року в с. Світязь відбулося новосілля: у новозбудоване приміщення перебралися працівники Шацької районної шляхово-ремонтно-будівельної дільниці (керівник Василь Федчишин). Допомагали з будівництвом Українська Державна кор­порація по будівництву, ремонту і утриманню автомобільних шля­хів, Волинський облавтодор.

А ось коротко про будівництво у 1999 році: за рахунок усіх джерел фінансування в районі зведено 35 житлових будинків, що на 5% більше, ніж у 1998 році. Також в цей рік завершено добудову школи в с. Ростань на 65 учнівських місць, переобладнано приміщення дитсадка під приміщення школи в с. Грабове на 44 вихованця.

18 березня 2000 року в Шацькому лісному технікумі встановили меморіальну дошку одному із засновників навчального закладу та його першому директору Валентинові Сульку. На одній із сесій районної ради було прийнято рішення про розширення меж сіл Світязь та Пульмо, а також про продаж кінотеатру «Світязь» в урочищі Гряда.

23 грудня 2000 року на фото зафіксовано руїни, що залишилися від Положівського льонозаводу, який тоді перебував у власності ВАТ «Ніке-льонтекс». Але були й позитивні зрушення. Зокрема, фабрика «Шачанка» почала нарощувати виробництво. Це дозволило під­при­ємству розрахуватися з величезними боргами та втриматися на плаву, сплачувати податки та комунальні послуги. чого не скажеш про інші підприємства району. У травні в Шацьку запрацював цех з виробництва безалкогольних напоїв, в якому виготовляли «Дюшес», «Лимонад», «Крем-соду» та інші. А у вересні запрацював прес з виробництва рослинних масел (олії).

Початок 2001 року ознаменувався для Шацького району деякими змінами в керівному складі. 23 січня на сесії районної ради її тодішній голова Віктор Карпук просив припинити його повноваження як го­лови у зв’язку з переходом на нову роботу – директором сана­торію «Лісова пісня». Новим головою районної ради був обраний Леонід Кислюк.

У тому ж році розпочався капітальний ремонт Шацького БДЮТ, будівництво очисних споруд в смт Шацьк та ур. Гряда, а в Шацьку почав діяти новий полігон ТПВ. Натомість у районному Пенсійному фонді оголосили про те, що замість заборгованої пенсії можна отримати килими брестського виробництва, лінолеум, пральні ма­шинки, музичні центри. Такі тоді були часи… Тривали роботи з ремонту дороги від центру Шацька до ветлікарні, впоряд­кування перехрестя доріг біля церкви, практично добудовані очисні споруди на кінець року. Розпочав діяльність ковальський цех у ВАТ «Шацьке РТП», придбано обладнання з виготовлення тротуарної плитки, відкри­ва­ється цех з виготовлення металоконструкцій.

З 22 травня в Шацьку розпочало діяльність відділення При­ватБанку, а в листопаді відкрилося оновлене відділення «Телеком-сервіс», в якому був облаштований пункт колективного доступу до мережі Інтернет.

5 грудня 2001 року в Шацькому районі розпочався Все­укра­їнський перепис населення. За уточненими даними перепису, в ра­йоні проживало на той час 18,2 тис. громадян, на Волині – 1 млн. 60,7 тис. осіб.

Галузь культури теж мала свої досягнення: два колективи ра­йону – «Молодички» та «Лісова пісня» – отримали почесне звання «народний».

У 2002 році районною радою прийнято рішення про Генеральний план забудови смт Шацьк та ур. Гряда. У планах – за інвестиційні кошти ввести в дію автозаправну станцію ВАТ «Шацьке РТП», реконструювати поліклініку на 150 відвідувань у зміну, розробити проект очисних споруд в ур. Гряда, завершити будівництво очис­них споруд в смт Шацьк, автодороги Піща-Шацьк-Любомль-Верба, будівництво АЗС біля автостанції.

На виборах 31 березня 2002 року депутатами обласної ради від Шацького району стали Ярослав Гич, Анатолій Жданов, Олек­сандр Вікторович Ткачук (тодішній директор ШНПП) та Олександр Ілліч Ткачук. Сільські ради очолили: Шацьку – Віктор Сорока, Грабівську – Іван Оксентюк, Піщанську – Микола Лобов, Прип’ятську – Іван Гінчук, Пульмівську – Павло Кот, Пулемецьку – Ганна Сукач, Ростанську – Юлія Расевич, Самійличівську – Олександр Кусько, Світязьку – Віктор Плейтух.

5 квітня 2002 року головою районної ради повторно обрано Леоніда Кислюка, за якого проголосували 33 депутати.

Наприкінці березня в експлуатацію були введені очисні споруди в смт Шацьк, на відкриття яких приїхав Борис Клімчук, голова Во­линської ОДА.

Велика увага приділялася розвитку туризму. На той час в ур. Гряда дія­­­ло 66 закладів відпочинку загальною кількістю ліжкомісць 2 210. Своїм розпорядженням Борис Клімчук заборонив відкривати на сезон бази, які не мають централізованого каналізування.

11 червня 2002 року в с. Самійличі відбулося відкриття проекту «Допомога селянським родинам у розведенні молочної худоби» міжнародної благодійної фундації «Хайфер Проджект Інтернешенл» (ХПІ).

З початку липня 2002 року в Шацьку з’явився мобільний зв’язок: в селищі було встановлено вишку мобільного оператора «Київ­стар. Дж. Ес. Ем.».

У 2003 році на сесії обласної ради було прийнято рішення на території області утворити заказники і пам’ятки природи місцевого значення. У Шацькому районі – це ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб-велетень» (с. Ростань). Змінено також і межі гідрологічного заказника місцевого значення «Піщанський», до якого включили урочища «Сиска» (площа 20 га, «Біля табора», «Бредень», «Гать», які збереглися у малопорушеному природному стані).

13 січня 2003 року голова Шацької райради Леонід Кислюк перебував на парламентських слуханнях, де розглядалося пи­тання про стан дотримання природоохоронного законодавства в Україні. Він покладав великі сподівання на те, що тоді буде роз­глядатися питання Шацького національного природного парку. На той час парк не мав нормальної оформленої правової бази, хоч і районна влада, і дирекція парку давно відправили відповідні документи і запити на розгляд і затвердження правових матеріалів для діяльності природоохоронної установи. Але на той час усе залишилося без результатів.

4 лютого в смт Шацьк відкрито автозаправочну станцію «Сві­тязь». Пропонували пальне Лисичанського нафтопереробного заводу. У квітні освятили Хресний знак і місце під будівництво УПЦ КП в с. Самійличі.

У травні в Польщі обговорили питання створення Міжнародного Біосферного Резервату «Західне Полісся», була підписана угода про співпрацю між ШНПП та Польським Парком Народовим, що мало неабияке значення для збереження природно-заповідного фонду Шацьких озер.

У червні 2003 року між Шацьким районом та уїздом Валгамаа (Естонія) була підписана угода про співпрацю, що дозволило шача­нам запозичувати досвід безпосередньо у естонців.

На ладан «дихала» фабрика «Чайка», виконавчою службою було продано техніку фабрики без ніякого аукціону. Але акціонери на загальних зборах не захотіли продавати свої акції луцьким представникам.

У вересні розпочалася добудова Шацької районної лікарні, при­міщення для якого було викуплено у неіснуючого банку «Україна». На добудову на той час було виділено з обласного бюджету 147 тис. грн.

Футбольна команда «Світязь» стала чемпіоном області серед аматорських колективів.

Віта ШЕПЕЛЯ