Головна Стисло Наслідки буревію – потрощене наметове містечко і травмовані люди

Наслідки буревію – потрощене наметове містечко і травмовані люди

4193

Навіть старожилам важко прига­дати такої сили буревій, який 18 липня наробив біди в місцях відпочинку і на­селених пунктах Шацького району. Шквальний вітер, що різко зірвався, як тільки стемніло, з великою швид­кістю пронісся поверхнею, вивертаючи з корінням дерева, зриваючи з дахів будинків шифер, вибиваючи скло в вікнах, ламаючи антени, руйнуючи паркани і дровітні. Частково розкрило дахи приміщень Шацької РДА та пожежної частини. Перераховане є плачевними наслідками буревію в Шацьку. Проте найбільше постраждав під час стихії рекреаційний пункт «Незабудка», роз­та­шований у сосновій посадці на березі озера Світязь. На момент бурі на його території перебувало до тисячі відпочивальників. В лічені хвилини шквальний вітер поклав на землю до 50 дерев, які пошкодили намети, тимчасові торговельні точки, транспорт і, що найстрашніше, травмували велику кількість людей. З вуст пред­ставників служб, які негайно виїхали на місце надзвичайної події, я взнала про деталі їхньої рятівної місії.

Лідія Люшук та Ірина Короць, фельдшери Шацького відділення комунального закладу «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»:

Ми чергували в цей час. О 21.16 год. на швидку зател­ефо­нували і повідомили про постраждалих у «Незабудці». Не гаючи ні хвилини часу, ми виїхали двома автомобілями швидкої на місце події. Дорога була важкою: лобове скло заливало дощем, види­мість – майже нульова, гриміло, блискало. Хоч і небезпечно брати телефон до рук, проте виходу не було – по дорозі пові­домили про подію працівникам МНС, викликали колег-медиків із Піщі, які при­їхали ще одним автомобілем швидкої нам на допо­могу. Доїхати до місця, де на нас уже чекали, було проблемно, бо дерево пе­ре­городило дорогу. Завдяки відпочивальникам, які три­мали си­ту­ацію під контролем і невтомно працювали сокирами, шлях бу­ло звільнено. Побачене в рекреаційному пункті вразило: мокрі (злива на той час ще не припинилася) і напівроздягнені люди бігали, плакали, кричали, шукали в темноті загублених ро­дичів. Зразу важ­ко було зорієнтуватися в цій атмосфері паніки, проте меш­канці наметового містечка буквально вели нас за руку до пос­траждалих, допомагали нести нелегкий ящик з медичною апа­ратурою, носилки. Одній жінці, яка виявилася мешканкою м. Кобрин (Білорусь), 1971 року народження, сосна впала на голову. Її чоловік тримав дерево і одночасно волав про допомогу. Ми по­клали пос­траждалу на носилки і відправили в Шацьку лікарню, звідти – в Любомльську. В жінки діагностували черепно-мозкову травму, рентген показав відсутність переломів. За деякий час подружжя поїхало додому. Ще одним постраждалим виявився мешканець м. Червоноград Львівської області, 1956 року народ­ження. Від удару деревом по голові він втратив свідомість, а прийшовши до тями, виявив велику рану – шкіра з волоссям була майже знята з голови. Після госпіталізації травмованому зашили рану (зі слів хірурга, вона була настільки великою, що могла вмістити доло­ню), і він поїхав додому. На місці події нами було надано медичну допомогу ще чотирьом відпочивальникам зі стресами і легкими забоями. Разом із фельдшером Аліною Богутою з Піщі ми пра­цю­вали до другої години ночі. Переживали, що на ранок постраждалих побільшає, проте в лікарню звернулася лише одна жінка.

Андрій Цвид, головний інспектор Шацького районного сектору УДСНС України у Волинській області:

– Після отриманого повідомлення про надзвичайну ситуацію рятувальники виїхали на місце події, де вже працювала міліція і медики. Основне, що зробили, – повністю розчистили дорогу і забезпечили рух транспорту, аби автомобіль швидкої допомоги міг безперешкодно вивезти травмованих.

Володимир Захарко, директор Шацького національного природного парку:

– 18 липня о 22.00 годині працівники Пульмівського, Світязь­кого і Мельниківського лісництв (15 чоловік) були вже на місці, де погосподарювала стихія. Маючи у своєму розпорядженні 6 бен­зопил і три трактори, відразу приступили до роботи. На сьогодні ни­ми очищена від звалених дерев уся територія рекреаційного пун­кту. Підраховано також збитки, нанесені буревієм ШНПП, – це 190 м3 лісу. Деревину реалізовуємо жителям району, а також передаємо як паливо бюджетним організаціям. До речі, рекреа­ційний пункт «Незабудка» існує до 20 років. Лише недавно нам вдалося замінити там лінію електропередач, утім, ми досі не роз­рахувалися за придбані матеріали. Після буревію в намето­вому містечку повалено стовпи, пошкоджено дроти, побито ліхтарі – все це знову передбачає значні витрати. Для ремонту і відновлення лінії електропередач плануємо використати кошти, що надходять на рахунок парку з екологічного поста в урочищі Венське (про його роботу читайте у наступному номері газети.Авт.).

Сьогодні наслідки бурі майже ліквідовано, травмовані приходять до тями, мешканці наметового містечка знову насолоджуються спокійним відпочинком біля мальовничого озера. Те, що неспокійна ніч не забрала людських життів, є щасливим збігом обставин і заслугою представників служб, які, не гаючи ні хвилини, виїхали на порятунок людей. Медики, міліція, пожежники, працівники націо­нального парку – кожен з них зробив усе можливе, щоб запобігти непоправному.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.