Головна Листи Допомога на поховання: кому і скільки?

Допомога на поховання: кому і скільки?

21250

Нещодавно до редакції звернувся один із жителів району і попросив роз’яснити, яку допомогу на поховання людини виплачують родичам померлого. Адже відомо, що навіть для того, щоб поховати померлу людину, потрібні на сьогодні чималі кошти.

В управлінні соціального захисту населення РДА повідомили, що порядок надання допомоги на поховання та її розміри залежать від того, до якої категорії належить померла особа. Від цього також залежить і те, яка установа буде виплачувати цю допомогу. Наприклад, відповідно до рішення Волинської обласної ради №38/15 від 19 лютого 2010 року «Про порядок надання та використання коштів іншої субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на надання допомоги на поховання учасників бойових дій та інвалідів війни» районне управління соціального захисту населення надає допомогу лише на поховання учасників бойових дій та інвалідів війни, інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів. Розмір допомоги становить дві місячні суми допомоги, яку померлий отримував в управлінні соціального захисту. Тобто якщо особа з перерахованих вище категорій отримувала на момент смерті 300 грн. допомоги, то в разі її смерті родичам чи особам, що здійснили поховання, буде виплачено 600 грн. допомоги на поховання.

У разі смерті пенсіонера допомога виплачується органом Пенсійного фонду тим особам, які здійснили поховання. При цьому не має значення вік і вид пенсії, яку отримував померлий. Для того, щоб отримати допомогу на поховання пенсіонера, необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання померлого. Гроші в розмірі двомісячної пенсії (!) виплачують на підставі заяви та документів, що підтверджують факт смерті пенсіонера (довідка про смерть); засвідчують особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу).

Матеріальна допомога на поховання померлого працівника за рахунок коштів підприємства може бути надана за розсудом роботодавця. Відповідно до Податкового кодексу України допомога може надаватися роботодавцем померлого платника податків як у грошовій формі, так і у вигляді оплати послуг сторонніх організацій (ритуальних послуг, оплата автотранспорту). Для її отримання необхідна заява, копія свідоцтва про смерть і наказ роботодавця.

Для осіб, які померли через нещасний випадок на виробництві, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань зобов’язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно і в повному обсязі виплатити одноразову допомогу особам, що перебували на утриманні померлого; організувати поховання померлого і відшкодувати вартість пов’язаних з цим ритуальних послуг. Для отримання одноразової допомоги потрібно принести довідку про середню заробітну плату померлого за останні шість календарних місяців роботи.

Для застрахованих осіб допомогу на поховання надають у випадку смерті застрахованої особи (тобто тієї, що сплачувала внески до Фонду соціального страхування і мала офіційні трудові відносини), а також членів сім’ї, котрі перебували на її утриманні (дружини, чоловіка; дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років; батька, матері; дідуся, бабусі по прямій лінії спорідненості). При цьому допомогу надають застрахованій особі, члену її сім’ї чи іншим особам, які здійснили поховання. Важливо зазначити, що звернутися по призначення допомоги на поховання можна будь-коли, оскільки терміни давності для такого звернення не встановлені. Розмір допомоги визначатимуть, беручи до уваги дату смерті, а не дату звернення про допомогу. Допомогу на поховання надають за основним місцем праці застрахованої особи за рахунок сплачених страхових внесків. Роблять це на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану, та довідки з місця проживання про перебування померлого члена сім’ї на утриманні застрахованої особи. Допомогу надають у розмірі, який встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Але вона не може бути меншою від розміру прожиткового мінімуму!

Допомогу на поховання у випадку смерті безробітного або особи, що перебувала на його утриманні, виплачують особам, які здійснили поховання. Звернення щодо отримання допомоги має надійти не пізніше шести місяців після смерті безробітного. Якщо померла особа перебувала на обліку в центрі зайнятості, то допомогу має виплатити центр зайнятості за місцем реєстрації безробітного за рахунок коштів Фонду соціального страхування України на випадок безробіття. Це буде розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. 

Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не перебували на службі, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні та не були одержувачами будь-якого виду соціальної допомоги, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів допомогу надає за останнім місцем проживання померлого орган місцевого самоврядування чи орган виконавчої влади за рахунок коштів місцевого бюджету.

Допомогу на поховання можна одержати в день звернення по неї або протягом шести місяців після смерті особи у розмірі, встановленому на день смерті. Її видають на підставі заяви, паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, та довідки про смерть. Розмір допомоги на поховання встановлює орган місцевого самоврядування, виходячи з вартості ритуальних послуг. У різних районах області він може бути різний. Наприклад, жителям Шацької селищної ради рішенням сесії встановлено допомогу на поховання в розмірі 300 грн. В інших сільських радах району суми можуть дещо відрізнятися, адже їхні бюджети не є такими, як у селищній чи більш багатших територіальних громад.

Віта ШЕПЕЛЯ.