Головна Наради, сесії Легалізація робочих місць – це актуально!

Легалізація робочих місць – це актуально!

4241

За останні роки в Україні все більших обертів набирає нелегальне працевлаштування. Причин такого явища є чимало. Та в більшості ви­падків така ситуація із працевлаштуванням влаштовує і робо­тодавця, якому не треба сплачувати податки, мати зайвий клопіт із оформленням працівника, і робітника, якому перепаде трохи більше грошенят «у конверті». Але це – хибна думка і в одних, і в інших.

Про державну політику у сфері легалізації найманих працівників говорили 11 квітня у Шацькому районному центрі зайнятості. Ди­ректор центру зайнятості Мирослава Терета представила учас­ників  семінару. Це – заступник начальника відділу з питань додер­жання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно- правових актів Управління Держпраці у Волинській облас­ті  Наталія Ганя, перший заступник голови Шацької РДА Віктор Плей­тух, начальник Шацького відділення Ковельської ОДПІ Світлана Сулік,  начальник Шацького об’єднаного управління Пенсійного фон­ду Віктор Гірич, начальник Шацького відділення поліції Віталій Мар­хальчук, представник Шацької об’єднаної територіальної громади Віталій Мелюх, начальник управління соціального захисту насе­лення Шацької РДА Антоніна Пилиповець.

Мирослава Терета ознайомила присутніх із ситуацією на ринку праці та заходами служби зайнятості, що стимулюють створення роботодавцями нових робочих місць. Також розповіла про елек­т­рон­ні сервіси служби зайнятості – відеорезюме, он-лайн співбесіду, «Електронний кабінет роботодавця» та «Електронну чергу ре­єстрації безробітних».

Про останні нововведення в законодавстві, які стосуються ле­галізації найманих працівників, штрафів за невиконання вимог законів про працю, повноваження інспектора праці розповіла На­талія Ганя. Окрім того, найближчим часом інспектор праці буде працювати вже в Любомлі, тож до перевірок в Шацькому районі представника цієї служби будуть залучати частіше.

«Графік перевірок підприємств, як державних, так і приватних підприємців, складається на рік. Але в цей графік можуть вно­ситись зміни, якщо є повідомлення на урядову «гарячу лінію» з проханням провести перевірку, а також за поданням органів міс­цевого самоврядування», – зазначила Наталія В’ячеславівна.

Серед змін – роботодавець не має права допустити нового пра­­цівника до роботи без повідомлення у Державну фіскальну службу, прийняти на роботу – лише уклавши трудовий договір. Інак­ше на роботодавця чекає штраф у розмірі 30 мінімальних за­робітних плат (близько 90 тис. грн.). За заборгованість з виплати заробітної плати також чекають штрафні санкції. А за недопущення інспектора з праці на підприємство для перевірки установа чи при­ватний підприємець змушений буде заплатити штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат.

Також Наталія Ганя розповіла, що об’єднані громади мають право вводити в штат свого інспектора праці, він же буде мати усі повноваження для перевірки, складати акти та виносити припи­си про накладення штрафів (коли буде прийнято на законодавчому рівні відповідне положення. – Авт.).

Говорила інспектор з праці й про те, що в деяких районах області ситуація із легальним працевлаштуванням значно покращилася. «Наприклад, в Горохівському районі при проведенні перевірок ми не знайшли жодного працівника, який би працював без оформлення трудових відносин», – зазначила вона.

Головний податківець району Світлана Сулік цікавилася, чи можна залучати інспектора з праці до роботи в комісіях районної ради та райдержадміністрації, які посилено працюватимуть в літній період. Саме в сезон літнього відпочинку в районі найбільш кри­чуща ситуація із нелегальним працевлаштуванням. Світлана Во­лодимирівна сподівається на тісну співпрацю з інспекторами, адже основне завдання – поставити в рівні умови весь бізнес. «Думаю, несправедливо, коли поряд стоять два підприємці, в одного з них є усі документи та оформлені працівники, він сплачує усі по­датки, а інший – лише заробить гроші за два місяці і поїде звідси», – сказала вона.

Підтримав її й Віктор Плейтух: «Ми, зрештою, повинні в районі навести порядок з легалізацією найманих працівників. І стосується це питання не лише осіб, які зайняті в літній сезон. Це стосується тих же «вільних» будівельників, які будують в дядька хату й зароб­ляють гроші, а водночас отримують допомогу по безробіттю в цен­трі зайнятості чи соціальну допомогу – в управлінні соціального захисту населення. Робота районної комісії чи інспектора праці не повинна стати інструментом залякування бізнесу. Їм важко працю­вати в сьогоднішніх умовах. Але для них є чимало державних стру­ктур, які порадять, підкажуть, допоможуть в рамках закону офо­р­ми­ти під­приємницьку діяльність, того ж таки найманого пра­ців­ни­ка».

На завершення заходу Наталія Ганя надала свої контактні дані роботодавцям району, які були присутні на зустрічі, та пообіцяла надавати їм фахову допомогу та консультації.

Віта ШЕПЕЛЯ.