Головна Наради, сесії Туристичний Світязь хоче нових правил гри

Туристичний Світязь хоче нових правил гри

11867

У четвер, 17 травня, в селі Світязь відбулися збори місцевих жителів. Зала місцевого кінотеатру, де вони проводились, ледве вмістила тих, хто прибув. Організувала збори ініціативна група села, на які запросили Сергія Карпука, голову Шацької районної ради, Світлану Сулік, заступника начальника Ковельської ОДПІ – начальника Шацького відділення, Івана Коваля, начальника КП «Будинкоуправління», та Марію Христецьку, директора Шацького національного природного парку (був присутній її заступник Сергій Кузько).

Спочатку було надано слово Івану Ковалю, який розповів про досвід роботи з вивозу твердих побутових відходів на території Шацької селищної ради та представив кілька варіантів співпраці з жителями та підприємцями Світязя. Запропоновано використовувати 120-літрові контейнери для населення та 1 100-літрові для підприємств, а техніка комунального підприємства буде забирати сміття згідно з розробленим графіком. Також Іван Федорович порадив спробувати ще один варіант співробітництва: виготовлення фірмових «стікерів», які люди будуть закуповувати у КП «Будинкоуправління» та наклеювати на мішки, що будуть забиратися технікою його установи. Люди мають можливість подумати та обрати найзручніший для себе спосіб вивозу сміття.
Особливо жваве обговорення викликало питання оподаткування фізичних осіб та підприємців, які приймають людей на відпочинок у літній період. Світлана Сулік розповіла про два можливі варіанти сплати податку в цьому випадку. Це – реєстрація підприємницької діяльності та сплата єдиного податку або подача декларацій і сплата встановленого відсотку податків на доходи. Питання викликало дискусію, люди просили доступно і просто розповісти про те, як правильно зорієнтуватися у цих податках та які штрафи накладаються за їх несплату.

Сергій Карпук розповів про досвід інших сіл району з питання податкових зборів та власний досвід отримувача послуг від КП «Будинкоуправління». Бурхливо обговорювалось питання отримання послуг Інтернету, відеонагляду (про встановлення камер у найбільш людних місцях з сервером у відділенні поліції, яке передбачене у районній програмі «Профілактика правопорушень»), роботу закладів відпочинку, які порушують режим тиші в селі, реагування поліції на виклики. Запитували світязяни про долю дороги Шацьк-Світязь. Сергій Карпук розповів, що сьогодні дорога передана зі служби автомобільних доріг області у Департамент інфраструктури та туризму Волинської ОДА, тому виникла затримка з фінансуванням на ремонт дороги.

Найгострішим було питання роздачі земель біля Світязя. Сергій Карпук пояснив, що питання впирається у позицію Держгеокадастру, яке повністю ігнорує позицію органів місцевого самоврядування. Сергій Карпук розповів про ті рішення і кроки, які робляться районною радою для вирішення цього питання. Він звернув увагу на те, що лише активна життєва позиція людей буде давати можливість у якійсь мірі впливати на вирішення цих ключових для громади проблем. Також очільник районної ради звернув увагу на те, що згідно із змінами у чинному законодавстві, землі, які знаходяться за межами населених пунктів переходять у відомство громади, але це стосується лише об’єднаних громад.

Виступ Сергія Кузька сприймався мабуть найбурхливіше і питань до нього було найбільше. Це і стосовно берегової смуги та облаштування пляжів; щодо підприємців, яким мали передати у користування землі біля озера на території парку; перебування човнів на озері; облаштування тимчасових споруд біля пляжів тощо. Далеко не всіма відповідями люди лишилися задоволені.

Ставили багато питань і голові сільської ради Миколі Цвиду. Загалом збори, розпочавшись з 17 години, тривали довше трьох годин.
Світлана ЛОНЧУК

За декілька тижнів у курортному Шацькому районі офіційно розпочнеться відпочинковий сезон, хоча уже й тепер, зважаючи на аномальне травневе тепло, на пляжах та вулицях можна помітити поодиноких відпочивальників та велотуристів. Та попри весняний спокій було надто гаряче 20 травня у Світязькому Будинку культури. У неділю там зібралось чимало жителів села, місцевих підприємців та приїжджих. Причина скликання зборів – питання облаштування пляжів. Ініціювали зібрання група активних жителів села, які довірили головувати на них не сільському голові Миколі Цвиду, а місцевій активістці Людмилі Цвид.

Не пропустили таку подію керівники району – голова Шацької райдержадміністрації Василь Голядинець та голова Шацької районної ради Сергій Карпук. На зборах була й Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку.

Ще перед початком зборів в залі розгорілася суперечка: хто і скільки заплатив туристичного збору, чому «я плачу, а той – не хоче». Це – реакція людей на прохання сільського голови сказати, хто заплатив в минулому році туристичний податок і податок з доходів фізичних осіб. Таких, за словами Миколи Цвида, поки що виявилося … аж до 20 осіб.
Пристрасті намагалася вгамувати депутат районної ради, одна з ініціаторок зборів Ніна Хомич. А потім вона озвучила питання, заради якого скликали збори громади: люди незадоволені тим, як розроблявся проект пляжу. Мовляв, про обговорення і затвердження ніхто з людей не знав, тому просять його переробити, внісши пропозиції громади. Основна вимога – забрати з території пляжу усю торгівлю.  Аргументували тим, що від торгових точок залишається багато сміття, а ще – вони несуть шкоду екології озера. Протестують люди і проти завезення болотних ям на пляжі. Кажуть, що теж шкодить екології, та хочуть почути вердикт фахівців.

Першим перед сільською громадою виступив Василь Голядинець.
– Сьогодні на Світязь їде маса людей. Їм треба запропонувати нормальні умови, інфраструктуру, сервіс. Коли у приватних садибах умови проживання більш-менш прийнятні, то за воротами маємо зовсім іншу ситуацію. Немає ні нормальних пляжів, ні безпечної інфраструктури для відпочинку дітей, ні впорядкованої торгівлі. Відповідно вирішили розробити проект центрального пляжу в с. Світязь – зони, найбільш популярної серед відпочивальників. Але люди до обговорення проекту не проявили ніякого інтересу. Ті пропозиції, які були надані при обговоренні, проектантом були враховані перед затвердженням. Для підприємців, які захочуть торгувати на пляжі, у проекті передбачені спеціальні місця у третій лінії від озера. Кожен з них може показати своє бачення певної торгової точки, і якщо це буде відповідати основним вимогам, зокрема, безпечності, з підприємцем буде укладатися договір. Я не раз наголошував: якщо на пляжі працює бізнес, він має там прибирати і стежити за порядком, а не залучати до цього працівників парку. Я не бачу в цьому проблем. Якщо ми хочемо зробити гарною набережну в Світязі – треба працювати всім разом: громаді, парку і бізнесу, – наголосив голова РДА.

На пляжі, за його словами, передбачено три зони: пляжну, відпочинкову (стадіони, майданчики, атракціони) та торговельну. «У бізнесу є бажання зробити відпочинкову зону гарною, вкласти в це кошти, бо люди звертаються з таким проханням постійно. То чому б не дати їм таку можливість?», – зазначив Василь Голядинець.

Як приклад – відпочинкова зона на озері Білому, що в Польщі. Воно вдесятеро менше за Світязь, але приймає до 80 тисяч відпочивальників. І це – не заслуга влади, а робота бізнесу.
Розповів Василь Голядинець про каналізування населених пунктів навколо озера Світязь, сіл Мельники і Гаївка, вартість якого – 6,4 млн. євро, або десь 200 млн. грн., які мають освоїти до кінця 2020 року. Поки чекають відповіді з Брюсселю.

Голова районної ради Сергій Карпук наголосив, що є чотири зацікавлені сторони у розвитку пляжу: громада, бізнес, влада та відпочивальники. Тому й постало питання створення комфортних умов на пляжі, розвитку сервісу та інфраструктури, адже відпочивальники з кожним роком є все більш прискіпливими та вимогливими. На думку Сергія Карпука, на пляжах в Світязі не може й далі тривати той безлад та «шанхай», який був у минулі роки, зокрема, й хаотичне розміщення торгових точок та атракціонів. Адже це – обличчя нашого краю. В минулому році районна рада намагалася налагодити співпрацю з підприємцями, зокрема, щодо оформлення найманих працівників та наявності усіх дозвільних документів на торгівлю. Це дало змогу збільшити доходи районного бюджету з 5 до 9 млн. грн. Окрім того, на останній зустрічі, на якій був присутній заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар, люди просили прибрати з пляжу лише торгівлю спиртними напоями, що й було погоджено.

Але світязяни наполягали на своєму: вони не хочуть бачити узагалі ніяких торгових точок на пляжі, лише атракціони. Мовляв, відпочивальники за морозивом та водою нехай ходять через дорогу, бо залишають після себе на березі пляшки та обгортки. На це апелювала Марія Христецька: днями працівники парку спільно з школярами назбирали 100 мішків сміття з прибережної смуги в с. Світязь. А накопичилось воно там не за рік чи два, а лише за зиму. В цьому році на 200 тис. грн. буде закуплено смітники, частина з яких буде встановлена на прибережних смугах, частина – роздана людям на договірних умовах. Адже ніде у світі на пляжах немає таких смітників, як у нас – мішків на кілочках. На облаштування пляжу ні сил, ні коштів національного парку, який є неприбутковою організацією, не вистачить. Говорила Марія Христецька і про збитковість утримання пляжу та інших рекреаційних зон на тих умовах, які були в минулі роки. Відповідно до співпраці хочуть залучити бізнес, який матиме певні обов’язки перед громадою, в тому числі із благоустрою. «Раніше на пляж налітали підприємці, заробляли гроші за три місяці і зникали, залишаючи по собі тільки хаос. Але в цьому році перед підприємцями парк поставив зовсім інші умови», – зазначила директорка природоохоронної установи.

Стосовно проекту пляжу, то він розроблявся ще в минулі роки, і цілком задовольняє бачення парку. Марія Христецька – також за те, аби зменшити кількість торгових точок на пляжі, але по максимуму використати підприємців, які будуть доглядати за певною територією, встановлювати естетичного вигляду смітники та вносити свою частку в обслуговування біотуалетів, які в минулому році обійшлися в кругленьку суму (біотуалети з прибиранням раз на тиждень – 70 тис. грн., вивезення сміття – 120 тис. грн.). Цього року вартість цих робіт стане ще більшою.

Підтримав її приватний підприємець Анатолій Полінкевич (на фото). Він вважає, що заборона торгівлі на пляжі – це велика помилка, адже постраждають і парк, і бізнесмени, і відпочивальники. «Я знав про обговорення проекту, і мене, чесно кажучи, здивувало те, що жителі села проігнорували його. Але прошу людей дати можливість бізнесу облаштовувати пляжі», – просив підприємець, скрушно хитаючи головою на позицію громади.

Представник одного з найбільших у Світязі готельних комплексів «Лемарк» Олександр Марчук не погодився облаштовувати пляж на умовах парку, хоча якщо знайдеться підприємець, який згодиться це зробити без права торгівлі, то він не заперечуватиме. А яким «доглянутим» був пляж у минулі роки навпроти готелю – мабуть, пам’ятають і місцеві, і відпочивальники.

Після гарячих дискусій, безлічі запитань до влади, директорки парку і їхніх відповідей вердикт громади залишився незмінний: вони не хочуть бачити на пляжі торгівлю. А стосовно догляду та облаштування пляжу – обіцяють самі допомагати, створивши громадську організацію та збирати кошти з місцевих жителів. Про це наприкінці зборів говорила Ніна Хомич.

Віта ШЕПЕЛЯ