Головна Сільське господарство Сертифіковане насіння – запорука врожаю

Сертифіковане насіння – запорука врожаю

22357

Навесні, коли настає час засівати грядки і городи, чи не кожен гос­подар стикається з проблемою: як обрати насіння? Найбільш поширеним є продаж насіння, термін використання якого вже минув. За законом, термін дії для насіння овочів, баштанних та кормових культур складає 12 місяців і 24 – для того, яке упаковане у герметичну тару. Втім, продавати його можна, якщо є «свіжий» висновок лабораторії про те, що якість насіння не погіршилася.

При покупці насіння вимагайте у продавця сертифікат, який видають виробнику на кожну партію насіння (або його ксерокопію). Записи у сертифікаті стосовно назви культури, сорту, походження насіння, дати виготовлення тощо повинні збігатися із позначками на упаковці товару. Уважно огляньте упаковку: перевірте дату виготовлення, наявність всіх реквізитів виробника тощо. Зверніть також увагу на цілісність пакування, зовнішній вигляд пакетика. Намагайтеся вибирати сорти, які вже добре вам відомі. Рослини нових сортів краще висаджувати на невеличких ділянках. Пам’ятайте, що хороше насіння не може бути дешевим. Сьогодні на ринку багато якісного насіння українського походження, втім, його вартість досить висока. Обов’язково зберігайте чек на придбання насіння, лише із його допомогою зможете довести, що придбали товар саме в тому місці. Підприємець, який торгує на ринку, замість чека може видати інший документ, в якому повинен вказати назву товару, номер партії, дату покупки та поставити підпис та печатку (якщо є). Не купуйте насіння, яке продають бабусі на ринках, адже його не перевіряють, а отже, і якість ніхто не гарантує.

З метою недопущення розповсюдження на території району карантинних організмів спеціалісти Державної фітосанітарної інспекції проводять обстеження торгових закладів, які реалізовують насіннєвий та посадковий матеріал. Торгові місця на ринку повинні надаватись особам тільки після пред’явлення актів фітосанітарного контролю, що видаються державним фітосанітарним інспектором. Винні особи, що порушують ці правила торгівлі, притягуються до адміністративної відповідальності. При покупці насіннєвого та посадкового матеріалу обов’язково переконайтесь, що продукція пройшла фітосанітарний контроль, зас­відчений актом фітосанітарного контролю та висновком фітосанітарної експертизи. Ці документи покупець вправі вимагати від продавця. У разі підозри на зараженість карантинними організ­мами звертайтесь до Державної фітосанітарної інспекції району за телефонами: 2-95-16, 2-00-52.

Віра ОЛАСЮК, провідний фахівець Державної фітосанітарної інспекції Волинської області.