Вони повертаються додому, до своїх рідних та близьких, але вже ніколи не будуть такими, як раніше. Адаптуватися до мирного життя не так то й легко, як декому здається. Саме для бійців АТО Ковельський центр допомоги 51-й ОМБР ще наприкінці минулого року започаткував проект «Зігрій душу», в рамках якого солдати проходять психологічну реабілітацію в різних санаторно-курортних закладах нашої країни.
Вдруге приймав бійців АТО наш озерний край. Цього разу одинадцятий заїзд психологічної реабілітації бійців АТО розпочав свою роботу 9 червня на базі санаторію «Лісова пісня». 16 бійців з Волинської області та 4 бійця з Вінницької області (м. Гайсин), котрі воювали у складі 14-ї, 28-ї, 51-ї, 80-ї, 95-ї військових бригад, також батальйонів «Айдар», «Азов» та «Донбас» приїхали на шацькі озера за сприяння Фонду «Новий Луцьк» та за кошти, які було вторговано з продажу картин на виставці в Брюсселі (Бельгія). В команді психологічної реабілітації працювали Олена Звєрєва, клінічний психотерапевт, Тетяна Мялковська, арт-терапевт, Славія Петровська, спеціаліст з евритмії (красивий, благотворний ритм, співзвуччя в поезії і в музиці), Олена Тарасюк, асистент психолога, та керівник проекту Анна Лисакова. Свою лікувальну базу для реабілітації бійців надав санаторій «Лісова пісня» – масажі, фізіотерапевтичні процедури.
У програму психологічної реабілітації бійців обов’язково входять патріотичні заходи – відвідування шкіл та бесіди на уроках мужності, спілкування з дітьми. От і цього разу керівник проекту Анна Лисакова спільно з методистом відділу освіти Шацької РДА Оленою Моніч та Людмилою Кілібою, директором табору «Супутник» Волинської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, організували зустріч бійців із дітьми, котрі відпочивають у закладі.
Гостинна зустріч з короваєм, солодощами, оплесками та вигуками «Герої!», що влаштували понад 250 вихованців табору, дали відчути бійцям підтримку, шану та повагу за їхні подвиги. Із захопленням гості розглядали лісові композиції, створені руками дітей із нагоди 50-ї річниці функціонування табору. Неймовірною кількістю дитячих талантів дивував концерт, який разом з дітьми підготували вожаті табору – студенти-практиканти Луцького педагогічного коледжу та СНУ ім. Лесі Українки. З кожного загону діти дарували бійцям не лише власні вірші про події Революції Гідності та війни, патріотичні пісні відомих українських виконавців, а й розмальовані у кольори національного прапора паперові голуби миру та долоньки з написаними побажаннями, а також малюнки. Щирі слова вдячності адресувала гостям Людмила Кіліба, побажавши їм міцного здоров’я, а головне – миру.
А далі – найцікавіше. Після концерту Тетяна Мялковська запропонувала дітям разом з бійцями взяти участь в арт-терапії. Зручно розташувавшись на лавках на головному майданчику табору, бійці та діти почали один одного розмальовувати. На дитячих руках та щічках солдати малювати жовто-блакитні прапори, тризуби, натомість діти на тілах бійців творили справжні шедеври з написами «Герой!», «Ми вас любимо», «Супутник». У когось на чолі красувався намальований український прапор і таких же кольорів сердечка, у когось – тризуб на всю спину, ще в інших – петриківські розписи. У захваті від такого дійства були не лише діти, а й солдати.
Радісними та задоволеними поверталися бійці із «Супутника». Тож сподіваємося, що в них та їхніх родинах усе буде добре!
Віта ШЕПЕЛЯ.