Головна Листи Чому під’єднатись до ЛЕП легше, ніж збудувати будинок

Чому під’єднатись до ЛЕП легше, ніж збудувати будинок

5958

На початку цього тижня до редакції звернулися жителі села Підманове та розповіли про проблему, яку намагаються вирішити уже декілька років. Ще у 2010 році Світязька сільська рада розробила у селі Підманове новий житловий масив, на якому місцеві жителі отримали земельні ділянки. На деяких ділянках люди за короткий час звели будинки. А от вселитися туди не можуть, бо протягом тривалого часу ніяк не можуть під’єднати будинки до лінії електропередач. Найперше жителі села звернулися до голови Світязької сільської ради Миколи Цвида. Неодноразово писали звернення до нього, були й на прийомі, аби допоміг вирішити цю проблему. «Ми самі виготовили усю містобудівну документацію на земельні ділянки, звели будинки, а тепер вселитися у них не можемо, бо немає світла, – говорять жителі села. – Правда, одна сім’я все ж вселилася у будинок, бо мають генератора, від якого світить лише одна лампочка. Та цей генератор вони постійно возять до родичів заряджати, від чого він зношується та ледве працює. Є люди, котрі завезли будівельні матеріали, але не можуть розпочати будівництво. Ми чотири роки ходимо та про­симо, щоб нам виготовили хоча б технічні умови на підключення до ЛЕП. Ми вже були і в Шацькому РЕМі, і в Любом­льському, де нам кажуть, щоб сільська рада замовляла технічні умови. Сіль­ський голова все обіцяє цим зайнятися, але поки так нічого й не вирішено, він постійно знаходить якісь відмовки. Тільки на по­чатку червня сільський голова написав листа в Любомльску філію ПАТ «Волиньобленерго», а відповіді ще й досі нема. Нам хоча б замовили технічні умови, а ми вже самі будемо шукати гроші на будівництво ЛЕП».

Зверталися з цією проблемою жителі села на виїзному прийомі громадян, що відбувся влітку минулого року, й до народного депутата Степана Івахіва. Він погодився допомогти за умови, що власники земельних ділянок створять кооператив, виготовлять технічні умови, а вже будівництво ЛЕП народний депутат готовий співфінансувати на дольовій участі. Але й цей варіант чомусь не реалізувався й досі. Найбільш оптимальним варіантом, на думку людей, було б підключити будинки до трансформаторної підстанції, розташованої на господарському дворі бригади №2 с. Підманове колишнього КСП «Світязь».

За роз’ясненнями я звернулася до Світязького сільського голо­ви Миколи Цвида.

Так, справді, жителі села неодноразово звер­талися до мене з цією проблемою. Але вирішити її не так просто. У Програму соціально-економічного розвитку Світязької сільської ради на 2015 рік було включено питання розробки проектів елек­три­фікаціїх по вул. Туристична та прилеглих до неї вулиць в с. Під­ма­нове. На новому житловому кварталі знаходиться декілька вулиць, дехто побудував свої будинки ближче до села, дехто – далі. Тобто технічні умови потрібно замовляти на весь житловий квартал, а не на окремі будинки, як того хочуть люди. Так визначено в законі, і я не можу його обійти. Ті люди, які зверталися у сільську раду, хочуть підключити електроенергію від старого трансфор­матора, що стоїть у дворі колишньої колгоспної бригади. Від­повідний лист із цією пропозицією був надісланий 16 червня цього року до начальника Любомльської філії ПАТ «Волиньобленерго» Володимира Остапюка. Лист-відповідь, який нам надійшов 17 серпня, датований 11 серпням. От що в ньому написано.

«На Ваше звернення щодо виконання електропостачання житлових будинків у с. Підманове по вулицях Веселкова, Туристична та Медова повідомляємо: технічної можливості під­ключення будинків, вказаних у зверненні, від будь-якої трансфор­маторної підстанції с. Підманове, є неможливим. Вказані вулиці в с. Підманове належать до території комплексної забудови. Пра­вилами виз­начено, що приєднання електроустановок замов­ника на території, яка підлягає комплексній забудові, здійсню­ється після виконання електропередавальною організацією електрифікації території згідно з планами забудови відповідної території.

Функції замовника електрифікації відповідно до статті 33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» може виконувати виконавчий орган місцевої ради безпосередньо або генеральний підрядник (підрядник), якому такі повноваження делеговані на конкурсній основі у порядку, встановленому законодавством.

Для можливості виконання електрифікації території нової житлової забудови замовнику необхідно одержати в ПАТ «Волинь­обленерго» технічні умови та укласти договір про приєднання електроустановок до електричних мереж. Для цього слід звер­нутись у Любомльську філію ПАТ «Волиньобленерго» з відпо­відною заявою типової форми та надати передбачений Прави­лами комплект документів: копію рішення сільської ради про виділення території під житлову забудову з обов’язковим заз­наченням кількості земельних ділянок, що плануються для бу­дівництва і обслуговування житлових будинків; копію рішення виконавчого органу сільської ради про делегування функцій замовника електрифікації території суб’єкту господарювання згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (за потреби); ситуаційний план із зазначенням місця розташування території, виділеної для комплексної забудови відповідно до генерального плану забудови населеного пункту; викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі не менше 1:2000 із зазначенням місця розташування електроуста­новок (опор ПЛ, трас КЛ або ТП 10/0,4 кВ) та території, що виділена для комплексної забудови.

Технічні умови видаються замовнику безоплатно протягом 15 робочих днів від дня подання у філію Товариства зазначених вище документів. Після чого замовник у проектувальній орга­нізації замовляє проектно-кошторисну документацію.

Електрифікація території, що підлягає комплексній забудові, може здійснюватись відповідними чергами (пусковими комплек­сами) згідно з проектною документацією, розробленою та за­твер­дженою в установленому порядку.

Також повідомляємо, що у нашій діяльності не передбачаються кошти для будівництва ліній елек­тропередачі та підстанцій відповідно до технічних умов при­єднання електроустановок споживачів.

Вартість приєднання визначається відповідно до «Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до елек­тричних мереж», затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 12.02.2013р. №115 на підставі проектно-кошторисної документації».

Тобто в листі чітко вказано, що підключити будинки до трансформатора на колишній бригаді неможливо, чому – відповідь також на це питання є. В свою чергу, сільська рада готова замовити технічні умови, і розроблятися вони будуть на весь житловий масив, як того вимагає закон і Правила електрифікації житлових масивів, а не на окремі, розкидані по всьому кварталу будинки, як того хочуть люди. Знову ж таки, коли через рік-два до мене прийдуть люди, які сьогодні не мають змоги будуватися, але через декілька років матимуть таку можливість, і знову почнуть просити підключити світло, у нас уже будуть готові технічні умови. В цих технічних умовах буде вказано протяжність ліній електропередач, кількість опор та трансформаторів, їхню потужність та потужність на кожен двір, а також вартість усього будівництва. Саме останній пункт буде найбільш проблемним для людей, бо вартість будівництва ЛЕП коштуватиме не одну сотню тисяч гривень. Та щоб розробити технічні умови, усім людям, які мають земельні ділянки на новому житловому масиві, потрібно написати заяви на виготовлення технічних умов, або створити кооператив, як це радив народний депутат, і вже тоді на дольовій участі будувати ЛЕП та підключати до них свої будинки. Проте цей варіант людей не влаштовує, а іншого шляху вирішення проблеми я та енергетики не бачимо.

Зауважу, що з такою проблемою зіткнулися не лише жителі се­ла Підманове, а й люди, котрі мають земельні ділянки в ур. Ду­га, що в смт Шацьк, про що цього року уже писалося у нашій газеті. Якщо брати у більш широкому масштабі – то це проблема усіх українців, котрі мають земельні ділянки на нових масивах, збудували на них будинки, а захмарна ціна на електрифікацію не дає змоги в них вселитися. У людей залишається три варіанти: або фінансувати будівництво ЛЕП та підключатися до неї за власний кошт, або чекати, що такі кошти з’являться у сільської ради, або чекати змін у законодавстві. Проте усі три варіанти ма­лоймовірні, бо де взяти простим селянам добру сотню тисяч гривень? Чи зможе сільська рада виділити аж таку суму на електрифікацію житлового кварталу? А про зміни в законодавстві й говорити не доводиться.

Віта ШЕПЕЛЯ.