Головна Стисло Журналісти Волині розкрили таємниці шацьких лісів і відпочили в сучасних рекреаційних пунктах

Журналісти Волині розкрили таємниці шацьких лісів і відпочили в сучасних рекреаційних пунктах

4552

Волинське обласне управ­ління лісового та мисливського господарства організувало для журналістів області прес-тур лі­сами регіону. Програма перед­бачала відвідання рекреаційних пунктів Волині, а в Шацькому ра­йоні – ще й унікальних посадок сосни звичайної, та місця, де волинські лісівники заплану­вали створення насаджень ви­дів цього хвойного дерева з усієї Європи.

Розпочався маршрут 8 липня в місті Луцьк. Першим перед очима журналістів постав рек­реаційний пункт «Пролісок» Кі­верцівського лісництва – один з най­більш сучасних і комфорт­них для відпочинку в Україні. У Во­линській області тільки вз­довж автомобільних доріг між­народ­ного та обласного зна­чення фун­кціонує 97 рекреацій­них пунктів, ще понад 650 малих пунктів облаштовано у лісових угіддях – для грибників і зби­рачів ягід.

У цих привабливих місцях для відпочинку люблять бувати не лише місцеві жителі, а й іно­земці, далекобійники. Після приємного дозвілля на природі вони демонструють культуру відпочинку – в рази вищу, як у минулі роки. Не нищать споруд, у які вкладено лісівниками ве­ликі гроші, прибирають після себе сміття, вогнища розпа­люють у призначених для цього місцях. У майбутньому лісів­ники планують встановити біля рекреаційних пунктів торгові точки – «Лісовички», де за дос­тупними цінами можна буде прид­бати продукцію, яку вироб­ляють у консервних цехах лі­согосподарських підприємств; облаштувати малі екологічні стежки і навіть збудувати міні-готелі.

У Любомльському лісництві розбудовується рекреаційний пункт «Машівський бір». Непо­далік росте дуб видатного поль­ського письменника Болеслава Пруса, тож невдовзі тут може з’явитися екологічна стежка до місця, де жила і творила ця лю­дина зі світовим іменем.

Як відзначив один із органі­заторів туру – прес-секретар Во­линського обласного управ­ління лісового та мисливського господарства Сергій Цюриць, влітку всі дороги Волині ведуть до Шацьких озер. Відповідно велику увагу цьогоріч ВОУЛМГ приділило будівництву рекре­а­ційних пунктів у Шацькому ра­йоні. Зокрема, працівники ДП «Шацьке УДЛГ» побудували три нових рекреаційних пункти: «Дубовий гай», «Поліський за­їзд» (Шацьке лісництво), «Зати­шок» (Піщанське лісництво) (фото 1) ще один відпо­чин­­ковий комплекс «Яли­н­ка» скоро з’явиться біля села Ростань – майже на кор­доні з Білоруссю.

Журналісти побували в «Дубовому гаю» і «За­тишку» (вартість кожного – понад 100 тисяч гри­вень), оглянули добротні альтанки, пройшлися ви­мо­щеними доріжками, по­гойдалися на гойдалках. В рекреаційному пункті біля села Піща мали мож­ли­вість поспіл­куватися з від­відувачами комплексу «Затишок» – львів’янами, які трохи заблукали, виї­хавши не на ту дорогу, за­те відкрили для себе чудове місце для відпочинку посеред лісу. Чисте повітря, затінок, всі зручності для того, щоб наш­вид­куруч перекусити і віднови­ти сили. На деревах, що рос­туть на території пункту, жи­вуть птахи – у 15 шпаківнях, збудо­ваних лісівниками. Просто під ногами ростуть чорниці – можна смакувати ними від душі. У пла­нах лісівників, як розповів лісничий Піщанського лісництва Вадим Жучик, спорудити в «За­тишку» криницю.

З села Піща маршрут проліг до села Ростань, де росте унікальна посадка сосни зви­чайної або так звані геогра­фічні культури. Зі слів ліс­ни­чого Ростанського ліс­ництва Сергія Лагодича (фото 2), в одному місці зібрані 73 види сосни звичайної – з усього ко­лишнього Радянського Союзу. Спеціаліст розрізняє їх за кроною, за шишками. Та й почуваються тут сосни по-різ­ному. Одні – мов удома, інші від­стають у рості, третіх уже руй­нує шкідник, що вражає корінну систему, – корінна губка.

На зустріч із журналістами приїхала людина, яка в 50-ті роки садила на цій території сосни – житель села Ка­м’ян­ка Олек­сандр Яковініч (фото 3).

– Працювали ми тут за спе­ціальним планом. Бри­гада з 15-ти жінок садила вручну со­сон­ки, біля кожного рядка були встановлені таблички з інфор­ма­цією про вид хвої. Всі дерева при­жи­лися, окрім кримської сосни – її, напевно, погубили наші люті полі­ські морози. Трап­лялася на­віть темпе­ра­тура до мінус соро­ка, – роз­повів Олександр Кузьмович.

До речі, власні записи із схе­ма­ми посадки сосни сільський лісів­ник передав свого часу директору Шаць­кого лісового коледжу імені В.В.Сулька Ігореві Жмурку. На основі цього цінного мате­ріалу Ігор Васи­льович захис­тив кандидат­ську роботу.

Далі волинські журналісти оглянули постійну лісона­сін­нєву ділянку, створену біля самого села Ростань у 1968 році.

– З цієї насіннєвої бази ми заготовили 200 кг шишок сос­ни, з яких було зібрано 2 кг на­сіння, – поінформував уча­с­ників прес-туру Ярослав Кропивник, інженер з охорони і захисту лі­су ДП «Шацьке УДЛГ».

Волинські лісівники мають задум створити поряд по­сад­ку сосни звичайної, яка росте у європейських країнах.

– Тоді у нас був би живий ре­зер­вний банк насіння сосни звичайної. Завдяки йому, при потребі, можна буде відновлю­вати втрачені деревостани сосни на євразійському прос­торі від Тихого до Атлан­тич­ного океанів, – поділився плана­ми на майбутнє Сергій Цюриць.

Майже кінцевою зупинкою трохи втомлених журналістів став санаторій «Лісова пісня», де вони відпочили від дороги і потоку інформації, погуляли на пляжі, покупалися в озері Пісочне.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.