Головна Історія У Мельниках українці та поляки вшанували пам’ять загиблих у 1939-му польських солдат

У Мельниках українці та поляки вшанували пам’ять загиблих у 1939-му польських солдат

5155

Трагічні та криваві події, які відбувалися у вересні 1939 року на території Західного Полісся, в тому числі й Шацького району, змушують в останні роки не лише переосмислити сторінки історії, а й по-новому оцінювати виклики сьогодення.

Акцію вшанування польських солдат, котрі загинули у вересні 1939 року під час нападу Третього рейху та наступальних дій Радянської Армії, організували у селі Мельники. Саме на місцевому кладовищі поховані рештки 26-ти польських солдат, які загинули в ті часи: на околиці села Мельники радянські «визволителі» розстріляли декількох солдат (їх поховали місцеві на православному кладовищі), а тіла решти були знайдені місцевими пошуковцями в лісах та полях уже в часи незалежності України.

Представники української та польської громадськості з Волині та Люблінського воєводства вшанували жертв Другої світової війни на меморіальному комплексі в Мельниках та засвідчили спільне прагнення до миру. Ініціаторами гідного пошанування пам’яті полеглих на початку Другої світової війни на Волині з польської сторони були керівники ГО «Фундація незалежності» Яцек Бури та Пьотр Гаврищак. Співорганізували захід з Волині громадська організація «Форум українських журналістів» у Волинській області, яку очолює головний редактор «Волинської газети», заступник голови Громадської ради при облдержадміністрації Володимир Данилюк. Розуміння та підтримку вони знайшли в Генеральному консульстві Республіки Польща в Луцьку та серед місцевої влади.
Вшанувати пам’ять польських солдат у спільній молитві прийшли жителі села Мельники, серед яких – депутат районної ради Сергій Сидорук, директор НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» с. Мельники Микола Маригода, директор Мельниківського Будинку культури Федір Гірич, депутати Шацької селищної ради Олександр Постернак та Юрій Дударчук. Участь у спільній римо-католицькій та православній молитві взяв отець Петро Границький, настоятель храму Святої Анни с. Мельники.
Потім до присутніх звернулися консул Генконсульства РП у Луцьку Марек Запур, заступник голови Громадської ради при облдержадміністрації Володимир Данилюк, представник люблінської «Фундації незалежності» Пьотр Гаврищак, депутат Шацької районної ради Сергій Сидорук, поклали разом із присутніми квіти до меморіального комплексу та запалили лампадки.

Потім молодь України та Польщі здійснила забіг від кладовища до центру села на дистанцію в 1939 метрів – рік, коли сталися криваві події. Відзначу, що взявши участь у забігу, депутат Юрій Дударчук не лише подолав дистанцію, а й зумів прибігти другим, поступившись першим місцем мешканцю прикордонного Дорогуська. А усі учасники забігу отримали футболки від організаторів заходу.

Після забігу всі учасники акції пам’яті посадили в новому місцевому парку 26 молоденьких дерев на честь полеглих у Другій світовій війні. Відтепер у Мельниках ростиме українсько-польський парк як символ примирення та в пам’ять про жертви, що приносить кожна війна. Навіть назву йому придумали – сквер Миру.

Віта ШЕПЕЛЯ