10 серпня завершилися традиційні в цю пору Європейські Дні Добросусідства, які вп’яте організовувалися на українсько-польському кордоні в районі сіл Адамчуки Шацького району та Збереже Влодавського повіту. Протягом чотирьох днів функціонував понтонний міст через річку Західний Буг, який слугував пішохідним переходом для великої кількості туристів з України і Польщі. До слова, протягом Днів Добросусідства прикордонники зафіксували 18 тисяч 968 перетинів кордону. Узгоджена організаторами програма різнопланових заходів була цікавою й насиченою, і від минулорічної відрізнялася лише відсутністю на українському боці концертно-розважальних заходів у зв’язку з воєнними подіями на сході країни. Перший день відзначився проведенням Міжнародної конференції «Наше Полісся, наш Буг», а також забавами на Игры казино вулкан. Серед гостей були голова Волинської ОДА Володимир Гунчик, голова Шацької РДА Олександр Кусько, голова Шацької районної ради Сергій Віннічук, а також воєвода Люблінського воєводства Войчєх Вільк, Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Беата Бживчи та консул Генерального консульства України в Любліні Сергій Сидюк. Під час конференції представники обох сторін неодноразово наголошували на важливості такого роду прикордонної співпраці, реалізації спільних проектів, обміну культурними, мистецькими, туристичними надбаннями, досвідом господарювання і просто живого спілкування між людьми. І поляки, і українці зацікавлені в якнайшвидшому будівництві і відкритті нового переходу Адамчуки-Збереже. «Воєвода Люблінського воєводства Войчєх Вільк повідомив, що влада Люблінщини бачить Волинську область своїм стратегічним партнером та продовжуватиме роботу у напрямку розвитку активного співробітництва, у тому числі будівництва нового пункту пропуску «Збереже-Адамчуки», що дасть змогу повніше використовувати існуючий рекреаційно-оздоровчий потенціал суміжних територій і сприятиме розвитку перспективного міжнародного екологічного туризму та відпочинку», – повідомляє сайт Волинської ОДА.
В наступні дні відбувалися ІІІ Поліський господарчий форум підприємців, рибальські і спортивні змагання (футбол, заплив на байдарках, транскордонний забіг і велосипедне ралі «Полісся»), Надбужанський ярмарок, культурно-рекреаційний фестиваль «Наше Полісся, наш Буг». Учасники форуму, який відбувався в пансіонаті «Шацькі озера», обговорили насущні проблеми підприємництва, польські представники бізнесу побували на екскурсії в санаторії «Лісова пісня» та шацькому Межигір’ї (в урочищі Гряда). 10 серпня польською стороною був організований ярмарок, на якому можна було придбати чудові картини художників, вироби з дерева та інших природних матеріалів, скляний, розмальований вручну, посуд, плетені корзинки, а також солодощі, сувеніри, іграшки.
Особливу роль під час Днів Добросусідства було відведено спільній міжконфесійній Екуменічній молитві, яку очолили польські та українські священики. Українське духовенство було представлене отцем Михайлом Цвинкилевичем, настоятелем Свято-Дмитрівського храму УПЦ КП с. Самійличі, та отцем Богданом Іващуком, настоятелем храму Преображення Господнього УГКЦ с. Положево. Без спільної молитви, без зустрічей у такому от духовному вимірі зцілювати давні рани і планувати майбутнє неможливо. Тому й об’єднали слова, звернені до Бога, представників двох сусідніх народів у головному – прагненні до миру.
А на завершення присутні мали можливість споглядати яскравий фестиваль «Наше Полісся, наш Буг», в якому взяли участь польські й українські (Олександр Матяшук, Андрій Конашук, ансамбль «Молодички») окремі виконавці й творчі колективи. До речі, керівник гурту «Молодички» Шацького МБК Ніна Вирович є постійним багаторічним співорганізатором Європейських Днів Добросусідства. Її в прикордонній Польщі знають усі: від митників і прикордонників, фотографів і журналістів ЗМІ до представників влади і робітників, які працювали над спорудженням тимчасового понтонного мосту. «Ніна – це амбасадор (посол – авт.) Шацького району!» – так назвав нашу землячку за її важливу місію староста Влодавського повіту Вєслав Холачук. Міцним і дружнім контактам між прикордонними районами обох держав, які налагоджуються впродовж багатьох років, керівництво Шацького району завдячує саме Ніні Федорівні. Її колективу «Молодички», її колоритній творчості, яка об’єднує і популяризує Шацький край далеко за його межами.
Протягом чотирьох днів відкритого кордону на території Шацького району побувало немало поляків. Їхали в Україну велосипедами, йшли пішки. В Адамчуках пересідали на таксі та автобуси, аби добратися до Світязя і Шацька. Відпочивали на озерах, ласували місцевими делікатесами, купували товари на ринках, відвідували храми, багато фотографували. Ті, з ким довелося поспілкуватися, жахалися стану дороги на відрізку Адамчуки-Грабове-Залісся, дивувалися блакитному кольору вікон у старих сільських хатах, захоплювалися милозвучністю української мови, природою краю озер і всюдисущим проявом патріотизму. А ще всі, як один, висловлювали солідарність українцям у їхній боротьбі з терористами на сході держави і відстоюванні цілісності України.
З перших вуст.
Володимир Гунчик, голова Волинської обласної державної адміністрації:
– Шацькі озера – це золоте дно для Волині. Використовувати скарби озерного краю слід раціонально й ефективно. Щоб заманити у Шацьк інвестора, керівництво району повинне мати на руках узгоджені проекти, що базуються на принципі прикордонного співробітництва. Тоді й відкриються шляхи для надання Шацькому району статусу курортної зони, перспективи розвитку сучасної інфраструктури туризму та цілорічного відпочинку на мальовничих озерах. Прикладом господарювання можуть стати Мазури – край тисячі озер на півночі Польщі, який за 15 років перетворився з занедбаної території на першокласний європейський курорт. Коли ми прийдемо в Шацьк, то першочергово зробимо інвентаризацію земель. Цей хід багато кому не сподобається, проте шанхаїв, коли один на другому сидить і третім поганяє, і маленьких будок на берегах озер не буде.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.