Ми вже інформували читачів, що з ініціативи Шацької районної організації ВО «Свобода» на базі редакції районної газети «Шацький край» створено Комітет гуманітарного забезпечення війська. Акція збору продуктів та речей першої необхідності для українських вояків, які беруть участь в АТО, має перші результати – кількасот кілограмів матеріальної допомоги: макаронів, круп, цукру, олії, чаю, кави, м’ясних і рибних консерв, печива, горіхів, домашніх овочевих консерв, туалетного паперу і засобів гігієни, футболок, шкарпеток і спідньої білизни, засобів та станків для гоління. Зібрали також кошти – близько 1 тисячі гривень. Вдячні за допомогу небайдужим жителям Шацька, зокрема підприємцям Шацького ринку (особливо Ользі Редько, яка пожертвувала військовим кілька десятків предметів спідньої білизни – як виявилося, в них солдати мають велику потребу), пересічним місцевим жителям, пенсіонерам, гостям селища, які наповнювали ящики, встановлені в магазинах. Велике і щире «дякую» адресуємо шацьким діткам, які долучилися до акції написання листів і творення малюнків для українських військових. Завдяки небайдужості завідувача дошкільного навчального закладу №1 смт Шацьк Людмили Науміч, вихователів груп «Дзвіночок», «Сонечко» та «Веселка» стала можливою участь маленьких вихованців дитсадка у творенні художніх робіт на патріотичну тематику. Дітки добре розуміють, що відбувається в країні, тому яскравими барвами малювали веселку, сонечко, усміхнених українців. Найбільш вправні зображували українських військових, танки і навіть колючий дріт на кордоні України і Росії, доповнювали намальоване написами «Слава Україні!» і «Героям слава!» Неодмінним атрибутом усіх творчих робіт був синьо-жовтий прапор. А от уривок з листа маленької шачанки до солдата: «… Я завжди молюся за тебе і прошу у Бога, щоб не було війни. Зараз у нас мирне небо. Приїжджають відпочивальники до озера Світязь. Я думаю, що ти теж колись приїдеш до озера, коли ми переможемо у цій війні. І Крим теж наш буде…».
Житель селища Шацьк Тарас Савчук (на фото вгорі) вперше за час служби в зоні АТО приїхав у 10-денну відпустку додому. Тут на нього з нетерпінням чекали дружина і двоє діток. З короткої розмови з солдатом зрозуміла, що мобілізували його ще 9 березня, зараз підрозділ знаходиться недалеко від Донецька. Війна входила в життя Тараса польовими умовами, недоспаними ночами, проведеними в окопах; постійними обстрілами з боку терористів і, що найстрашніше, втратами побратимів. Найспокійніша обстановка зазвичай вдень – тоді можна трохи відпочити. Чи не щоночі сепаратисти й російські найманці активізуються, діючи підступно, стріляючи із кладовищ і житлових будинків. На лікті руки солдата ще не повністю загоїлася рана – це наслідок обстрілу підрозділу російськими «Градами». Тарас каже, що має бронежилет і каску, хоч стару та не дуже надійну. Харчів вистачає, бо допомагають волонтери, а от з медикаментами скрута. Рветься форма, бо неякісна, є потреба в майках, футболках, шкарпетках, спідній білизні. Саме це, а ще цигарки з волонтерської допомоги до простих солдат майже не доходять.
Побачившись із рідними і трохи перепочивши, Тарас Савчук 19 серпня вирушив на схід, де на нього чекають побратими. Радів, що приїде до хлопців не з порожніми руками. Координатори благодійної акції – члени Шацької районної організації ВО «Свобода» – зібрали для нього два великих пакети продуктів, одягу і речей першої необхідності, на 200 гривень придбали медикаментів і дали 200 гривень, аби по дорозі купив картоплю. З задоволенням Тарас забрав із собою листи і малюнки шацьких дітей. Як він пояснив, для гарного настрою і розрядки після бойової напруги.
Після швидкоплинної відпустки, побачившись із дружиною і рідними, повертається на передову, під Донецьк, і світязянин Валентин Хомич (на фото внизу). Розповів, що найбільше солдатам бракує питної води і цигарок. Харчів і медикаментів вистачає, їх постійно підвозять волонтери з Луцька і Володимир-Волинського, вони ж доставляють і посилки з дому. Гроші бійцям закидають на зарплатні картки справно, проте зняти їх – проблемно, бо найближчі відділення банків і банкомати знаходяться у віддалених населених пунктах. Недовго слугує бійцям і вітчизняна форма – після першого прання втрачає вигляд і розлазиться по швах. До прикладу, Валентин зносив уже два комплекти, рекомендує купувати «гуманітарку» чи пошите місцевими кравцями (на Шацькому ринку така форма продається). Перед тим, як вирушити в дорогу, він також мав можливість побувати на складі, де зберігається зібрана громадою матеріальна допомога, і вибрати все необхідне. Зізнався, що він особисто ні в чому не має потреби, все везе з дому, а от хлопцям, які не були у відпустці, підтримка не завадить. Спідня білизна, шкарпетки, кілька упаковок цигарок – солдати будуть раді такому презенту.
До слова, з 12 по 16 серпня, тривала чергова поїздка голови Волинського обласного комітету гуманітарного забезпечення війська, свободівця Сергія Коби в зону АТО, який доставив бійцям 51-ої окремої механізованої бригади 11 тонн матеріальної допомоги: медикаменти, засоби гігієни, продукти харчування та станцію для очищення води. Найбільше допомоги для українських військовослужбовців зібрали громади Луцького, Іваничівського, Старовижівського та Манецького районів Волині. Шацький район у цій акції поки що пасе задніх. Надто повільно наповнюються ящики, які стоять у магазинах, або ж взагалі пустують. У супермаркеті «Наш край» в такий ящик, обклеєний листівками з закликами про допомогу, люди кидали… сміття.
Нагадаю, що акція збору грошей, продуктів та речей першої необхідності для українських військовослужбовців триває. У ящики слід класти продукти тривалого зберігання (макаронні вироби, цукор, крупи, олію, мед, згущене молоко, печиво, м’ясні, рибні та овочеві консерви, каву, чай), а також засоби особистої гігієни (вологі та сухі серветки, мило, зубну пасту і щітки, пральний порошок), одяг (шкарпетки, футболки, нижню білизну тощо), цигарки. Все це можна приносити безпосередньо в редакцію газети «Шацький край» (вул. 50 років Перемоги, 20, приміщення гуртожитку Шацького лісового коледжу; тел. 2-00-44). Також прохання відгукуватися солдатам, що мобілізовуються, чи приходять у відпустку. Допомога збирається саме для вас. Телефони координаторів акції: 068-14-06-808; 067-17-67-981; 067-14-46-850.
Не будьмо байдужими!
Мирослава ЦЮП’ЯХ.