З 1 грудня в Україні розпочалися аварійні відключення електроенергії у зв’язку з відсутністю необхідної її кількості в мережах держави. Про це заговорили ще наприкінці літа. Люди по-різному поставилися до цієї ситуації. Одні – знервовано і прискіпливо, інші – з розумінням того, що треба економити, інакше енергетична система країни розсиплеться.
Звичайно, всі ці явища не могли не зачепити і Шацького району. Багатьох жителів озерного краю цікавить орієнтовний графік відключень, що дозволить їм правильно спланувати свій робочий день. Про це та інші питання, що пов’язані з економією електроенергії, говорить Володимир Остапюк, директор Любомльської філії ПАТ «Волиньобленерго», який цього тижня побував у нашій редакції.
– Спочатку хочу наголосити, що тимчасові відключення електроенергії – вимушені заходи. Нехай споживачі з розумінням сприймуть таке непопулярне рішення.
Згідно з затвердженим графіком, електропостачання тимчасово припинятиметься у Шацькому районі по непарних числах орієнтовно з 11.00 до 13.00 та з 17.00 до 19.00 год. В графік аварійних відключень ввійшли населені пункти Ростанської та Пулемецької сільських рад, с. Піща, с. Острів’я (ПЛ-35); Пульмівської сільської ради (ПЛ-10 Л-26-01); с. Омеляне, с. Підманове, ур. Гушово (ПЛ-10 Л-26-02); частина смт Шацьк, с. Положево, с. Самійличі, с. Хомичі, с. Гупали (ПЛ-10 Л-26-04); с. Світязь (ПЛ-10 Л-26-05); частина смт Шацьк, с. Мельники (ПЛ-10 Л-26-08); Прип’ятської сільської ради, с. Плоске, с. Пехи (ПЛ-10 Л-26-09). Населені пункти Грабівської сільської ради задіяні в графіку парних чисел в ті самі години, бо підключені до енергосистеми Любомльського району (він відключається по парних числах).
– До списку не потрапили деякі вулиці Шацька та с. Гаївка. З чим це пов’язано?
– Це пов’язано з тим, що лінії електропередач, які прилягають до них, також забезпечують електропостачання лікувальних закладів, об’єктів водопостачання, очисних споруд та інших об’єктів життєзабезпечення, які не можна знеструмлювати. А в селі Гаївка знаходиться санаторій «Лісова пісня». Додам лише, що в разі покращення ситуації в енергетичній сфері України графік може змінюватися: наприклад, вимикатимемо тільки раз на день. До речі, такі випадки були вже у Шацькому районі.
Користуючись нагодою, хочу звернутися до читачів газети з таким проханням: багато залежатиме від того, як всі ми будемо економити енергію в ці непрості зимові місяці. Для цього слід вимикати світло, виходячи з дому чи кімнати, не залишати побутові прилади в режимі очікування, обмежити використання електрочайників, прасок, пральних машин тощо. Особливо це стосується години пікових навантажень. Не слід використовувати саморобні електронагрівальні прилади та суворо дотримуватися потужності, зазначеної в договорі. Зниження споживання електроенергії дасть можливість уникнути аварійних або віялових графіків відключення електромережі в години пікових навантажень.
Віктор ГРИЦЮК.
Довідка. В Україні теплові електростанції виробляють 55% всієї електроенергії, атомні – 40%, гідроелектростанції – 5%.