Реформування органів місцевого самоврядування в Україні назрівало вже давно, та лише декілька тижнів тому Президент України підписав Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Звичайно, що такий крок дещо похитне звичну систему територіального устрою, в якому жила Україна не один десяток років. І це не може не турбувати жителів району, бо запровадження реформи та її результати будуть визначати життя людей на багато десятиліть вперед. Активно обговорюється питання добровільного об’єднання громад і на місцевому рівні. Про найбільш актуальне в цьому плані говоримо із головою Шацької районної ради Сергієм Віннічуком.
l Президентом України нещодавно був підписаний Закон «Про добровільне об’єднання громад». Що він передбачає?
– Передбачає утворення нових, більш сильних громад, які будуть спроможні повністю вирішувати усі питання місцевого значення. Суть реформи – віддати право самостійно вирішувати всі ці питання громадам. Можна двома шляхами об’єднувати громади: це силовий шлях, як у Польщі, і економічний, який нам пропонують. Зараз громада має відчути, що фінансовий ресурс її не задовольняє і доведеться шукати шляхи об’єднання.
Ініціаторами добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути сільський, селищний голови, не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради, члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи. Відтепер, щоб об’єднатися у громаду, громадяни мають внести відповідну пропозицію на розгляд міського, сільського або селищного голови. Після завершення громадського обговорення пропозицію має схвалити місцева рада. Далі голова ради надсилає пропозицію про об’єднання голові суміжної громади – і процедура повторюється. Коли всі ради міст, сіл або селищ, що хочуть об’єднатися, приймають відповідні рішення, створюється спільна робоча група, яка готує проекти рішень про добровільне об’єднання територіальних громад. Проекти мають пройти громадські слухання та отримати схвалення від місцевої ради. Останніми ухвалити їх мають відповідні обласні ради.
Але об’єднання громад, звичайно, не повинно відбуватися без громадського обговорення. У цьому процесі мають взяти участь всі зацікавлені члени територіальної громади.
l Які повноваження матимуть громади після реформи?
– Місцеве самоврядування – це коли люди в селах, селищі самі господарюють у себе вдома. Місцеве самоврядування в світі – це не стільки влада, скільки система послуг. Люди обирають місцеві ради та їх голів. Їх і уповноважують вирішувати більшість важливих питань.
Органи місцевого самоврядування відповідають за шкільну і дошкільну освіту, охорону здоров’я первинного рівня (амбулаторії, ФАПИ), заклади культури, благоустрій – освітлення вулиць, стан доріг, прибирання, громадський порядок і багато інших важливих повсякденних питань.
Також передбачено запровадження Законом інституту старост. Староста обирається у селах та селищах рішенням місцевої ради на строк її повноважень та представляє інтереси мешканців села у виконавчому органі місцевої ради об’єднаної територіальної громади. Він також бере участь у підготовці бюджету територіальної громади в частині, що стосується фінансування програм на території відповідного села, селища.
На жаль, на сьогодні залишаються невпорядкованими деякі питання, які виникають після набрання чинності Закону. Зокрема, порядок обрання старост та порядок їх оплати праці, порядок надання державної підтримки добровільним об’єднанням.
l На Вашу думку, чи не будуть страждати фінансово більш потужні на сьогодні сільські громади, в яких вистачає проблем, віддаючи на потреби приєднаних сіл частину своїх же доходів, адже не секрет, що більшість теперішніх територіальних громад ледве зводять кінці з кінцями?
– Реформи дійсно на часі, адже без них рухатися вперед складно. Втім, аби стимулювати до об’єднання – необхідна бюджетна децентралізація, щоб сільські території бачили перспективи цього об’єднання. Нині дійсно це ризик, бо є сільради, які самодостатні, а є такі, які навіть не можуть заплатити заробітну плату бухгалтеру.
Але держава вже створила необхідні фінансові передумови для об’єднання громад. Коли відбудеться об’єднання, то ці нові формування отримають субвенцію на медицину, освіту, а вільні кошти громада зможе використовувати на свій розсуд. Об’єднавшись, вони матимуть дохідну базу таку ж, як в містах обласного значення. Це, думаю, дасть можливість покращити фінансовий стан справ.
l В яких межах і у якому форматі будуть функціонувати територіальні громади району після реформи? Ваші припущення.
– Це рішення приймають винятково самі громади.
l Законом передбачено значне розширення повноважень місцевих громад. Чи будуть готові управлінці професійно управляти громадами?
– За роки незалежності усі ті, хто не хотів реформувати місцеве самоврядування, говорили, що громади не готові взяти на себе управління. Це лише відмовки. Подивімося на сусідів в Європі. Практично усюди система влади побудована саме таким чином і доводить свою ефективність. Бо якщо проблеми вирішують ті люди, які реально їх відчувають, то вони й зацікавлені в тому, щоб зробити все якнайкраще. Помилково вважати, що на місцях люди гірші – менш чесні, менш освічені, менш відповідальні, аніж столичні чиновники. І якщо місцеві люди справді хочуть розвивати свою громаду, то будуть шукати найкращі рішення, а також вчитись. Ще й самі люди будуть на своїх місцевих обранців тиснути, щоб вони працювали професійно і відкрито. Тому нова система швидко почне сама себе вдосконалювати, залучати нових, грамотних і відповідальних людей.
Віта ШЕПЕЛЯ.