Головна Стисло На території Шацького національного природного парку потрібно створити цивілізовані умови для туризму...

На території Шацького національного природного парку потрібно створити цивілізовані умови для туризму і відпочинку

4600

Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та Положення про Шацький національний природний парк, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України, основними завданнями ШНПП є охорона та збереження природних та історико-культурних комплексів і об’єктів, створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з дотриманням режиму охорони заповідних природних комплексів та об’єктів тощо.

За останні роки рекреаційне навантаження на озеро Світязь в сезон відпочинку суттєво збільшилося, особливо в межах пляжних територій села Світязь. На території центрального пляжу (від метеостанції до бази фізико-механічного інституту) щорічно встановлюються біотуалети, з яких за сезон тільки 2016 року було вивезено 50 тонн відходів. А скільки нечистот потрапило в озеро Світязь – порахувати неможливо.

Наразі ми бачимо, що берегова смуга озера, пляжні території завантажені повністю, вздовж дороги стоять безліч автомобілів, траса майже непроїзна. Така ситуація спричиняє великий негативний вплив на озерну екосистему, що може призвести до незворотних процесів. Тому давно назріла необхідність будівництва централізованої каналізаційної мережі села Світязь, оскільки сільські будівлі, бази відпочинку, автомобільна дорога, а також територія села знаходяться в безпосередній близькості до берегової лінії озера. Сама територія має нахил на північ, тобто в бік озера, тому всі стоки природних вод, а також забруднені водостоки з сільськогосподарських дворів, полів, баз відпочинку стікають в озеро, чим порушують його природний екологічний стан. Це особливо стосується літнього рекреаційного періоду, коли існує максимальне навантаження на прибережні смуги та берегову лінію озера Світязь.

Зважаючи на те, як зростає кількість відпочиваючих, можна впевнено сказати, що і надалі рекреаційне навантаження на озеро Світязь буде тільки збільшуватись, тому вирішити дану проблему необхідно негайно.
З цією метою Шацька райдержадміністрація підготувала великий інфраструктурний проект в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Назва проекту – «Покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь».
Шацька райдержадміністрація, враховуючи важливість і актуальність проекту, зробила колосальний об’єм роботи з оформлення і подання необхідної документації. У просуванні вказаного проекту було проведено більше 20 зустрічей керівниками різних рівнів і структур та громадських слухань.

На виконання робіт з будівництва мереж та споруд господарсько-побутової каналізації у селі Світязь виділено 4 690 609 грн. державних коштів. Однак тендерний комітет Світязької сільської ради відмовив переможцю тендеру з будівництва очисних споруд у селі Світязь, мотивуючи відсутністю у переможця тендеру 27,88 кг клейової суміші.
З таким безвідповідальним підходом Світязького сільського голови до реалізації цього проекту вирішити проблему з каналізуванням Світязя не вдасться, що може призвести до неочікуваних наслідків. Ми повинні використати всі можливості, щоб якнайшвидше усунути проблеми і створити належні цивілізовані умови для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах на території ШНПП.

Незважаючи на труднощі, адміністрація парку спільно з керівниками Шацького району зробить усе необхідне для того, щоб цей проект реалізувався в наступному році.

Сергій КУЗЬКО, в.о. директора ШНПП