Головна Культура В Адамчуках відбулися Європейські дні добросусідства

В Адамчуках відбулися Європейські дні добросусідства

9057

Дев’ятий раз на кордоні між Польщею та Україною, а саме у на­селених пунктах Адамчуки та Збереже, 9 серпня стартували Євро­пейські дні добросусідства та урочисте відкриття тимчасо­вого пункту пропуску перетину кордону.

Традиційно обидві делегації – шацька та влодавська – гостинно привітали одна одну хлібом-сіллю на понтонному мосту на річці Західний Буг («Ко­р­дон №1055 Збереже-Адамчуки»), який на чотири дні не роз’є­днував кордоном, а зближував мешканців прикордонних регіонів.

Від української сторони участь у заході взяли заступник голови Волинської ОДА Сергій Кошарук, голова Шацької РДА Василь Голядинець, голова Шацької районної ради Сергій Карпук, депутати Волинської обласної ради Роман Карпюк та Віктор Радчук, директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк, в.о нача­льника управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції Волинської ОДА Андрій Ткачук, в.о. голови Грабівської сільської ради Олександр Ключук, директорка Шацького МБК Ніна Вирович та інші представники української делегації. З польської сторони делегацію очолив Анджей Романчук, староста Влодавського повіту.

Перерізавши символічну стрічку, Василь Голядинець та Анджей Романчук обмінялися короваями та привітали один одного щирими словами та теплими обіймами. Традиційно польсько-українська делегація, пройшовши митний та прикордонний пункт, вирушила у Влодаву, де відбулася ІХ міжнародна конференція «Наше Полісся, наш Буг». Там шачан вітали польські колеги віце-маршалек Гжегож Капуста, Анджей Романчук, Вєслав Мушинські, бургомістр м. Влодава, Адам Панасюк, віце-староста м. Влодава та інші. Під час конференції учасники мали змогу більше дізнатися про реалізацію проектів в межах транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна. Також польські колеги представили короткий екскурс видатними місцями польського прикордоння та можливості спільно розвивати туризм.

Після офіційного відкриття з обох боків кордону вже чекали на перетин мешканці обох прикордонних регіонів. З нетерпінням чекали цієї події поляки, котрі в більшості приїхали велосипедами для участі у велопробігу Збереже-Світязь-Збереже під назвою «Україна на велосипеді». Величезна черга «війська на роверах» з кожною хвилиною ставала все меншою, адже і польські при­кор­донники та митники, і українські робили усе можливе, аби перет­нути кордон для учасників днів добросусідства було простіше.

– Ми тут, на Шацьких озерах, вперше. Мандруємо велоси­пе­да­ми, бо багато чули про ваше прекрасне озеро Світязь, – каже польський турист Марек, та додає, що з друзями багато подорожу­вав Україною, побувавши у Києві та Львові.

– Вже вдев’яте ми на декілька днів, спільно з польськими ко­легами, відкриваємо тимчасовий перехід в рамках Європей­ських днів добросусідства, – говорить Сергій Карпук. – Це значуща подія, яка зближує народи. Сподіваємося, що результатом зустрічі стане побудова постійного переходу, що дасть можливість економічної та культурної співпраці з Польщею, розвитку туризму.

– Приблизна сума на будівництво української частини переходу – не менше 30 мільйонів євро, – розповідає Василь Голядинець. – Ми, в свою чергу, що можемо, те робимо. Наразі будуємо під’їзні шляхи, це одна з найперших вимог Євросоюзу. Ще маємо збуду­вати 30 км дороги (від Залісся до Ягодина, частина з якої від Забужжя до Ягодина вже зроблена). У 2018-2019 році має бути завершено будівництво цієї дороги. Але решта питань мають бути вирішені на рівні міністерств обох держав.

10 серпня на рекреаційній території «Pompka» над старим руслом Західного Бугу відбулися рибальські змагання та старт VІІІ Тран­скордонного забігу «Полісся» на трасі Збереже-Світязь-Збереже. Також в рамках Днів добросусідства відбувся екомарафон «Світа­нок Світязя», в якому участь у забігах взяли понад 200 учасників. Зокрема, марафонський забіг відбувся на дистанцію 42,195 км, півмарафон – на 21 км, «ЕКО-RUN» – біг на дистанцію 5 км. Окрім цього відбулась командна «Екоестафета» 10,5 км х 3 + 10,695 км – 42,195 км, а також пробіг по воді «ЕСО WATER RUN» на 400 метрів. Що цікаво, у рамках екомарафону «Світанок Світязя» відбувся розіграш Кубка України з перегонів на лижоролерах на марафонській дистанції 42,195 км. Переможцям марафонів призи вручали Василь Голядинець та директорка ШНПП Марія Христецька.

З кожним роком Європейські дні добросусідства стають все більш популярними, на яких фіксується збільшення кількості пере­тинів кордону. Так, у 2017 році зафіксували 42 137 перетинів, у 2016-му понтонний міст перетнули близько 50 тисяч осіб. Це майже вдвічі більше, ніж у 2015 році, коли прикордонний контроль пройшли близько 27 тисяч осіб.

У цьому році в період з 9 по 12 серпня було пропущено більше 41 тисячі громадян в обох напрямках. Окрім наших громадян та громадян сусідньої Польщі, Україну відвідали гості з Великої Британії, Бразилії, Німеччини, Словаччини, Данії, Італії, Франції та Ізраїлю.

Віта ШЕПЕЛЯ