Головна Медицина Профілактика серцево-судинних захворювань

Профілактика серцево-судинних захворювань

4405

Регіональна програма із запобігання та лікування серцево-судинних захворювань «Волинькард» на 2011-2013 роки прийнята Волинською радою 3 березня 2011 р. Метою програми є підвищення ефективності загальнодержавних заходів для вирішення проблеми гострої та хронічної коронарної патології серця та інфаркту міокарда, зменшення смертності від серцево-судинних захворювань та зниження первинного виходу на інвалідність серед населення області. Так, смертність від хвороб серця та судин в Україні втричі перевищує смертність від раку, туберкульозу, інфекційних хвороб, СНІДу, взятих разом. На Волині понад 67% всіх смертей зумовлені серцево-судинними захворюваннями. Особливістю Програми «Волинькард» є комплексний підхід – від профілактики до високотехнологічних методів лікування – стентування коронарних артерій та аортокоронарного шунтування.

Ведеться динамічне спостереження за хворими, призначається індивідуальне лікування для корекції підвищених показників холестерину, глюкози крові, артеріального тиску.

Артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) є найпоширенішим хронічним неінфекційним захворюванням серед дорослого населення. Біля 15-20% дорослого населення у світі страждає підвищеним артеріальним тиском, а серед людей похилого віку – 30-40%.

В Україні близько 33,7% дорослого населення має гіпертонічну хворобу. Доведено, що підвищений артеріальний тиск є безумовним фактором ризику ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда, однією з основних причин розвитку хронічної серцевої недостатності та порушень мозкового кровообігу.

Виявлено тісний взаємозв’язок між ризиком виникнення артеріальної гіпертензії і наявністю підвищеного тиску у близьких родичів. Якщо обоє батьків страждають на артеріальну гіпертензію, ризик захворювання у дітей становить 50-70%. Генетичні фактори сприяють негативному впливу зовнішнього середовища. В осіб похилого віку виявляється більш значне підвищення артеріального тиску.

Відповідно до заходів по реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою населення району забезпечується пільговими рецептами. Медикаменти для лікування гіпертонічної хвороби відпускаються із значними знижками (до 90% вартості). Виписує рецепти дільничий терапевт або сімейний лікар Шацької амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Алла КУРЧАК, сімейний лікар Шацької АЗПСМ.