Головна Наради, сесії Нелегальне працевлаштування за кордоном – можливість набагато більше втратити, ніж заробити

Нелегальне працевлаштування за кордоном – можливість набагато більше втратити, ніж заробити

2943

Останніми роками все більше українців прагнуть виїхати за кордон у пошуках роботи, все менше задумуючись над тим, що їх там чекає. Тож тема легального працевлаштування за кордоном стала основною у проведенні засідання круглого столу «Будь обізнаний», організованого Шацьким районним центром зайнятості. У роботі заходу також взяли участь Сергій Пархонюк, заступник голови Шацької РДА, Людмила Єрофєєва, заступник голови Шацької районної ради, Михайло Поліщук, голова районної організації роботодавців, Сергій Стаднік, начальник відділу у справах молоді та спорту, соціальні фахівці, а також представники Волинського обласного центру зайнятості.

Про особливості прикордонного ринку праці, запобігання нелегальних відносин у сфері працевлаштування розповіла Алла Чубара, заступник директора Волинського обласного центру зайнятості. Хоч основна робота центрів зайнятості області проводиться під гаслом «Живи і працюй в Україні», проте Волині як прикордонному регіону такого явища як трудова міграція не уникнути. Але разом з тим люди, котрі виїжджають на заробітки в інші країни, можуть наражатися на небезпеку стати жертвою торгівлі людьми, в кращому випадку – бути ошуканим роботодавцем та приїхати додому без зароблених коштів. Щоб усього цього уникнути, за словами Алли Миколаївни, особи, котрі мають бажання працювати за межами своєї держави, повинні знати правила працевлаштування (або навчання) за кордоном. Зокрема, другий рік уже діє закон про зайнятість населення, відповідно до якого послуги шукачів роботи оплачує роботодавець. Люди ж повинні звертатися лише до тих агенцій, які мають ліцензію.

Сергій Пархонюк та Людмила Єрофєєва, виступаючи перед учасниками круглого столу, зауважили, що близькість регіону до кордонів Євросоюзу сприяє трудовій міграції наших жителів. Але не завжди це має хороше завершення. Тож і держава не може залишити без уваги таку проблему. Зазвичай, реальні цифри трудових мігрантів значно перевищують офіційні дані, тож закордонні роботодавці, часто зловживаючи цим, створюють для нелегалів тяжкі умови праці, встановлюють понаднормовий робочий графік, іноді не виплачуючи зароблене. Тож перш, ніж їхати за кордон на роботу, потрібно скористатися послугами лише тих агенцій, які гарантують захист прав людини при працевлаштуванні за кордоном.

Про роботу районного центру зайнятості розповіла її директор Мирослава Терета: «Природні багатства нашого краю сприяють розвитку зеленого туризму, тож основна орієнтація нашого центру є на сезонну (влітку) самозайнятість населення. Проте стараємося і працюємо над впровадженням круглорічного зеленого туризму. Завдяки проведенню Європейських днів добросусідства працівники районного центру зайнятості мали можливість обмінятися досвідом з директором бюро праці м. Влодава». Окрім того, при центрі зайнятості проводяться бліц-навчання за різними напрямками та галузями, діють освітні проекти «Зимова агрошкола» для жителів сільських територій, школа культури і туризму, де діляться досвідом народні умільці.

Про те, що ж людині, котра збирається їхати працювати за кордоном, потрібно знати та робити, аби вберегти себе від можливості стати жертвою торгівлі людьми, бути ошуканим роботодавцем, розповів Віктор Вальчук, голова правління громадської організації Асоціації місцевого розвитку «Велес». Зокрема, оформляти усі документи людині потрібно особисто, а не за участю сумнівних посередників, не підписувати трудові угоди, де нечітко визначені роботи, які повинна виконувати людина (типу «робота на вимогу роботодавців та інше…»); копії документів, що посвідчують особу, зберігати у своїй електронній пошті, аби у будь-якій країні світу могли підтвердити свою особу та громадянство; знати адресу консульства у тій країні, в яку збираєтеся виїхати, контакти та телефони гарячої лінії.

Про особливості працевлаштування, застороги, проблеми, які трапляються з нашими співвітчизниками за кордоном, звучало у виступі представника інформаційно-консультаційного центру освіти і працевлаштування в Польщі Людмили Буховцевої. Основними причинами того, що люди потрапляють у неприємні ситуації при працевлаштуванні за кордоном, вона назвала вину фірм-посередників, які безвідповідально ставляться до своїх клієнтів, а іноді й мають злочинні наміри, та необізнаність і сліпу довіру самих людей, небажання легально працевлаштовуватися. Аби не мати у подальшому проблем, люди повинні обирати ті фірми-посередники, які співпрацюють зі службою зайнятості; мають зовнішньо-економічний договір із  закордонними партнерами, нотаріально-завірені копії документів, гарантують увесь соціальний пакет (в тому числі й медичну страховку), пропонують ознайомитися з проектом контракту українською чи російською мовами та іншими документами. Разом з тим Людмила Олександрівна докладно розповіла про реалізацію їхнім центром спільно з місцевими владами міст та районів Люблінщини (Польща) освітньої програми в державних навчальних закладах. Відповідно до цієї програми, у польських закладах тепер уже навчається майже 130 дітей із 17 областей України, котрі після закінчення навчання  здадуть ЗНО та отримають диплом по спеціальності.

Проте більшість наших співвітчизників цікавляться, звісно, можливістю працевлаштування у сусідній Польщі. Тож про вимоги польських роботодавців до претендентів на вакансії та особливості легального працевлаштування в Польщі озвучила Наталія Ківшук, представник ТзОВ «TRADMA». У минулому році за допомогою цієї фірми було працевлаштовано у Польщі 800 громадян України. Вимоги до працівників – це пошук роботи через посередників, які мають відповідні ліцензії, відповідна кваліфікація, досвід роботи. Некваліфіковані робітники в більшості задіяні на фабриці вікон та роботах у теплицях. Також Наталія Ківшук розповіла і про те, що ж повинні знати громадяни України, які виїжджають на легальну роботу до Республіки Польща.

На завершення роботи круглого столу Алла Чубара висловила надію, що така інформація стане корисною багатьом шукачам роботи, допоможе вберегтися від небажаних наслідків.

Віта ШЕПЕЛЯ.