Головна Військо Час неспокою, тривоги і турботи – волонтерській організації «Небайдужі» виповнився 1 рік

Час неспокою, тривоги і турботи – волонтерській організації «Небайдужі» виповнився 1 рік

3145

У листопаді 2014 року в Ша­цьку була створена група волон­терів «Небайдужі», яку згодом зареєстрували як однойменну районну громадську організацію. До 20 активістів, які запропону­вали свою допомогу у підтримці місцевих учасників АТО, об’єдна­ла в єдину команду Неля Сацюк. До роботи приступили негайно, бо бійці, які на той час несли нелегку службу в районі міст Дебальцеве, Маріуполь, Попасна, До­нецьк, Луганськ, Волноваха, в неско­ре­ному Донецькому аеропорту, мали велику потребу в засобах захисту, обмунди­ру­ванні і продуктах харчування. Завдяки підприємцю Володимиру Назаруку волон­те­ри отримали приміщення, яке досі слу­гує їм за склад та офіс, у котрому про­во­дя­ться збори, відбуваються зустрічі з бійцями і членами їхніх сімей, форму­ються адресні посилки.

Починали зі знайомства з бійцями. З довгого списку мобілізованих і контракт­ників кожен волонтер отримав до 10 під­шефних військових. Перші телефонні дзвін­ки на передову були важкими, адже потрібно було проявити себе як психолог, знати, як підтримати бойовий дух сол­да­тів і не поранити їх необдуманим словом. Вчилися цієї науки в більш досвідчених любомльських волонтерів, на семінарах і тренінгах. Наші добрі наміри увінчалися успіхом – військовослужбовці почали до­віряти нам сокровенне, дякувати за теплі слова, а після отриманих посилок – і за ма­теріальну підтримку. Замовлень було дуже багато: форма, бушлати, берці, тер­мо­бі­лизна, балаклави, маскувальні кос­тю­ми, каремати, тактичні рукавиці та оку­ля­ри, кевларові каски, рації, медикамен­ти, засоби гігієни, цигарки, тому гостро пос­та­ла проблема фінансового забезпечення. Оперативно її вирішу­вати допомагали небайдужі жителі Шацького району, підприємці, керівники і працівники установ та підприємств, учні та освітяни, священики Шацького благочиння і прихожани храмів, санаторій «Лі­сова пісня», неодноразово долучалися до благодійництва меш­канці міст Луцьк та Київ, представники української діаспори з Італії і навіть британці.

Лише за перші два місяці існування волонтерської організації для бійців було закуплено обмундирування та засобів захисту на 54 308 грн.!

Волонтерам вдалося започаткувати низку акцій, реалізація яких теж поповнювала солдатську скарбницю: «Збери макулатуру – до­поможи солдату» (21 482 грн.), «Зігрій солдата» (30 000 грн.). Від двох благодійних ярмарків, що відбувалися на Шацькому ринку, було зібрано 7 581 грн. Тривалий час у магазині «Глобус» діє акція «Купи – підтримай воїна АТО» – на окремому стелажі пропонуються для продажу принесені жителями району прочитані книги, ви­ши­ванки, вироби ручної роботи, іграшки, українські сувеніри. Виручені кошти йдуть винятково на потреби воїнів АТО.

З ініціативи «Небайдужих» у ра­йоні було започатковано акцію зі збору старовинних вишиванок – во­лонтери з Луцька обміню­ва­ли їх на медикаменти для наших бійців, а найбільш раритетні ро­боти продавалися на аукціоні аме­риканцям. За виручені кошти спі­льнота Save Lives Together комплек­ту­вала аптечки для військових зразка НАТО (з найновішими знеболювальними і кровоспинними засобами) і пересилала їх на адресу волонтерів. Протягом року понад 60 військовослужбовців Шаць­кого району отримали такі аптечки. Ще одна акція «Для солдата», до якої долу­чи­лися до 10 підприємців Шацького району, передбачає знижки для місце­вих бійців на численні товари і послуги. Волонтери надіються, що в 2016 році список підприємців-благодійників ще збі­льшиться.

Руками волонтерів, небайдужих жи­телів Шацька, студентів Шацького лісо­вого коледжу ім. В.В.Сулька, учнів та вчителів загальноосвітніх шкіл району було сплетено і надіслано на передову 5 білих і 3 кольору хакі маскувальних сітей. Гарною волонтерською традицією стали урочисті зустрічі солдатів, які при­їжджали додому у відпустку. Найбільш пам’ятна – зустріч бійців батальйону те­риторіальної оборони «Волинь», які взи­м­ку минулого року цілими й неушкод­же­ними вийшли з-під м. Дебальцеве. Також жод­ні проводи мобілізованих 4, 5 і 6 хвиль не обходилися без теплих на­пут­ніх слів волонтерів і без їхніх пода­рун­ків – державних прапорів.

Коли напруга на фронті трохи спала, «Небайдужі» надавали фінансову допо­могу пораненим і хворим бійцям, які ліку­валися в госпіталях і санаторіях, тим, хто пройшов через полон, сі­м’ям військових. Шацькі волонтери спів­пра­цювали зі своїми ковельськими колегами в питанні органі­за­ції на території району курсів психологічної реабілітації бійців, з ке­рівництвом ДП «Шацьке УДЛГ» – щодо організації дозвілля військових, які відпочивали влітку на базі «Світязь».

Сотні листів підтримки бійцям написали учні шкіл району та вихованці Шацького БДЮТ, намалювали сотні патріотичних ма­люнків. За відгуками солдатів, ці дитячі творчі роботи є особливо цінними для них. Одні носять їх біля серця, інші, щоб завжди мати перед очима, чіпляють на стіну.

В новорічно-різдвяні свята діти і одна внучка учасників АТО, які зараз захищають на Сході рубежі України, отримали подарунки: цукерки, печиво, мандарини і книжечки, які профінансували во­лонтери разом з постійними благодійниками – ДП «Шацьке УДЛГ» (ди­ректор Петро Ткачук) та магазином «Глобус». Зимові тор­жества тривають, за де­кілька днів – святе Різдво Христове, коли трап­ляються дива і здій­сню­ються бажання. Загадаймо ж най­заповітніші – повернення наших бійців живими і здоровими, а також миру і процвітання нашій Україні!

Мирослава ЦЮП’ЯХ.