У листопаді 2014 року в Шацьку була створена група волонтерів «Небайдужі», яку згодом зареєстрували як однойменну районну громадську організацію. До 20 активістів, які запропонували свою допомогу у підтримці місцевих учасників АТО, об’єднала в єдину команду Неля Сацюк. До роботи приступили негайно, бо бійці, які на той час несли нелегку службу в районі міст Дебальцеве, Маріуполь, Попасна, Донецьк, Луганськ, Волноваха, в нескореному Донецькому аеропорту, мали велику потребу в засобах захисту, обмундируванні і продуктах харчування. Завдяки підприємцю Володимиру Назаруку волонтери отримали приміщення, яке досі слугує їм за склад та офіс, у котрому проводяться збори, відбуваються зустрічі з бійцями і членами їхніх сімей, формуються адресні посилки.
Починали зі знайомства з бійцями. З довгого списку мобілізованих і контрактників кожен волонтер отримав до 10 підшефних військових. Перші телефонні дзвінки на передову були важкими, адже потрібно було проявити себе як психолог, знати, як підтримати бойовий дух солдатів і не поранити їх необдуманим словом. Вчилися цієї науки в більш досвідчених любомльських волонтерів, на семінарах і тренінгах. Наші добрі наміри увінчалися успіхом – військовослужбовці почали довіряти нам сокровенне, дякувати за теплі слова, а після отриманих посилок – і за матеріальну підтримку. Замовлень було дуже багато: форма, бушлати, берці, термобілизна, балаклави, маскувальні костюми, каремати, тактичні рукавиці та окуляри, кевларові каски, рації, медикаменти, засоби гігієни, цигарки, тому гостро постала проблема фінансового забезпечення. Оперативно її вирішувати допомагали небайдужі жителі Шацького району, підприємці, керівники і працівники установ та підприємств, учні та освітяни, священики Шацького благочиння і прихожани храмів, санаторій «Лісова пісня», неодноразово долучалися до благодійництва мешканці міст Луцьк та Київ, представники української діаспори з Італії і навіть британці.
Лише за перші два місяці існування волонтерської організації для бійців було закуплено обмундирування та засобів захисту на 54 308 грн.!
Волонтерам вдалося започаткувати низку акцій, реалізація яких теж поповнювала солдатську скарбницю: «Збери макулатуру – допоможи солдату» (21 482 грн.), «Зігрій солдата» (30 000 грн.). Від двох благодійних ярмарків, що відбувалися на Шацькому ринку, було зібрано 7 581 грн. Тривалий час у магазині «Глобус» діє акція «Купи – підтримай воїна АТО» – на окремому стелажі пропонуються для продажу принесені жителями району прочитані книги, вишиванки, вироби ручної роботи, іграшки, українські сувеніри. Виручені кошти йдуть винятково на потреби воїнів АТО.
З ініціативи «Небайдужих» у районі було започатковано акцію зі збору старовинних вишиванок – волонтери з Луцька обмінювали їх на медикаменти для наших бійців, а найбільш раритетні роботи продавалися на аукціоні американцям. За виручені кошти спільнота Save Lives Together комплектувала аптечки для військових зразка НАТО (з найновішими знеболювальними і кровоспинними засобами) і пересилала їх на адресу волонтерів. Протягом року понад 60 військовослужбовців Шацького району отримали такі аптечки. Ще одна акція «Для солдата», до якої долучилися до 10 підприємців Шацького району, передбачає знижки для місцевих бійців на численні товари і послуги. Волонтери надіються, що в 2016 році список підприємців-благодійників ще збільшиться.
Руками волонтерів, небайдужих жителів Шацька, студентів Шацького лісового коледжу ім. В.В.Сулька, учнів та вчителів загальноосвітніх шкіл району було сплетено і надіслано на передову 5 білих і 3 кольору хакі маскувальних сітей. Гарною волонтерською традицією стали урочисті зустрічі солдатів, які приїжджали додому у відпустку. Найбільш пам’ятна – зустріч бійців батальйону територіальної оборони «Волинь», які взимку минулого року цілими й неушкодженими вийшли з-під м. Дебальцеве. Також жодні проводи мобілізованих 4, 5 і 6 хвиль не обходилися без теплих напутніх слів волонтерів і без їхніх подарунків – державних прапорів.
Коли напруга на фронті трохи спала, «Небайдужі» надавали фінансову допомогу пораненим і хворим бійцям, які лікувалися в госпіталях і санаторіях, тим, хто пройшов через полон, сім’ям військових. Шацькі волонтери співпрацювали зі своїми ковельськими колегами в питанні організації на території району курсів психологічної реабілітації бійців, з керівництвом ДП «Шацьке УДЛГ» – щодо організації дозвілля військових, які відпочивали влітку на базі «Світязь».
Сотні листів підтримки бійцям написали учні шкіл району та вихованці Шацького БДЮТ, намалювали сотні патріотичних малюнків. За відгуками солдатів, ці дитячі творчі роботи є особливо цінними для них. Одні носять їх біля серця, інші, щоб завжди мати перед очима, чіпляють на стіну.
В новорічно-різдвяні свята діти і одна внучка учасників АТО, які зараз захищають на Сході рубежі України, отримали подарунки: цукерки, печиво, мандарини і книжечки, які профінансували волонтери разом з постійними благодійниками – ДП «Шацьке УДЛГ» (директор Петро Ткачук) та магазином «Глобус». Зимові торжества тривають, за декілька днів – святе Різдво Христове, коли трапляються дива і здійснюються бажання. Загадаймо ж найзаповітніші – повернення наших бійців живими і здоровими, а також миру і процвітання нашій Україні!
Мирослава ЦЮП’ЯХ.