Багато шачан і гостей селища пам’ятають невеликий білого кольору контейнер із назвою «Глобус» біля приміщення загальноосвітньої школи. Відомий і єдиний в озерному краї магазин української книги саме так у далекому 2005 році розпочинав свою діяльність. Тепер же, коли «Глобус» стоїть на порозі 10-річного ювілею, він уже має свою багату історію, постійних клієнтів, співпрацює з народними майстрами Шацького району, популяризує наш край і найновіше в сучасній українській літературі і, до речі, давно відмовився від книг російських авторів. Таким, яким магазин став за десятиліття, – з міцним проукраїнським стержнем, патріотизмом, яким просякнута кожна деталь інтер’єру, ввічливими продавцями у вишиванках і акціями для воїнів АТО, – є заслугою її власника. Напередодні знакової події в історії закладу – інтерв’ю з Нелею Сацюк.
l Нелю Віталіївно, як народився «Глобус»?
– Свій книжковий бізнес я починала ще на старому шацькому ринку. В невеликому контейнері реалізовувала художню літературу і канцелярські вироби. Саме до такого вибору товарів мене підштовхнула педагогічна освіта. Постійно відчувала велику потребу в просвітницькій місії, а з викладанням у школі якось не склалося. Вирішила піти іншим шляхом, втамовуючи голод спраглих до знань земляків у своєму книжковому магазині. 1,5 року оформлення необхідних документів – і з 28 серпня 2005 року в центрі Шацька запрацював магазин «Глобус. Українська книга».
l Як вибирали назву для магазину?
– Було дуже багато варіантів, що асоціювалися зі школою і знаннями. Терпляче вислуховувала думки й поради рідних, друзів, дівчат-продавців. В результаті вибрали «Глобус». Додаток до назви «Українська книга» запропонував тодішній голова Шацької РДА Леонід Кислюк. Я підтримала, адже в час становлення Української держави вкрай необхідною була популяризація вітчизняної книги. Шацьк, до речі, тоді був чи не єдиним районним центром на Волині без книжкового магазину. З вивіскою нам пощастило. Заїхали в м. Ковель, щоб її замовити, а там виявилося, що така вже є. Тільки замість «Українська книга» писалося «Господарські товари». Буквально за півгодини нам її перемалювали.
l Коли з’явилося нове приміщення «Глобусу»?
– 17 липня 2009 року. Цікава вийшла історія, ще й досі не можу згадувати її без сміху. До обіду 16 липня ми ще працювали в старому контейнері, потім з допомогою крана забрали його, щоб встановити новий – більш просторий. Весь товар завантажили в КАМАЗ – з нього і вели деякий час торгівлю. Зранку до місця, де стояв контейнер, підходять діти, ступають на поріг, а перед очима – порожньо. У них хвилинний ступор: «А де?..» Дівчата-продавці гукнули їм з КАМАЗу: «Ми тут!» Фундамент на нове приміщення вже був залитий, тому магазин змонтували буквально за три тижні.
l Які відділення працюють у «Глобусі»?
– Реалізовуємо книги, шкільні підручники, матеріали для ЗНО, карти, атласи, канцтовари, швейну фурнітуру, біжутерію, спортивні товари та іграшки, насіння, шацькі сувеніри, друкарську продукцію, надаємо послуги ксерокопіювання та аеродизайну (виготовлення фігурок та букетів з повітряних кульок, оформлення ними свят). Всього в магазині – 22 000 найменувань виробів. Немає на сьогодні відділення методичної літератури – а саме з неї я починала свій книжковий бізнес. Тепер відпала потреба в методичках, бо в кожного вдома є комп’ютер, і все необхідне можна роздрукувати. Найкраще реалізовуються канцтовари, друге місце продажу належить книгам. Великою популярністю користуються книги сучасних українських авторів Надії Гуменюк, Володимира Лиса, Василя Шкляра, Андрія Кокотюхи, Мирослава Дочинця, Марії Матіос та інших. Досить багато зараз з’явилося літератури про Євромайдан, історичної – з часів Київської Русі, яка спростовує брехню Кремля і робить неможливим його намагання присвоїти наше славне минуле. Великий вибір дитячої літератури, розмальовок, словників, довідників, книг з питань психології та про здоровий спосіб життя.
l Пригадую, після Російського вторгнення в Україну магазин «Глобус» відмовився від книг російських видавництв.
– Так, у такий непростий час не можна вдавати, що в Україні нічого не відбувається. Мусимо давати відсіч Росії – країні-агресору. Я оголосила бойкот російським товарам, вилучила з продажу всі книги, видані в Росії. Вважаю, що так повинні зробити всі свідомі українські підприємці.
l У магазині тривалий час діє акція «Купи – підтримай воїна АТО».
– Таким чином збираємо кошти для місцевих бійців, які воюють на буремному сході (Неля Сацюк – голова районної волонтерської громадської організації «Небайдужі» – авт.). Шачани і жителі району несуть у магазин прочитані книги, власні вироби, сувеніри, дитячі іграшки – реалізовуємо їх за символічну ціну, натомість за місяць-два маємо кошти на форму чи берці для солдата. При нагоді дякую всім, хто допомагає нам у цій справі.
l «Глобус» славиться своїми постійними акціями і знижками. Таким чином приваблюєте до себе покупців?
– Протягом року в нас діють знижки на насіння квітів та овочів, у день книгодрукування – на книги. Маленькими подарунками вітаємо постійних клієнтів із днем ангела, жінок і дівчаток – із 8 Березня. Традиційно в серпні місяці, коли триває підготовка дітей до школи, у магазині діють знижки на канцелярські товари. Також «Глобус» приєднався до ініційованої волонтерами акції «Для солдата», пропонуючи бійцям Шацького району безкоштовну послугу ксерокопіювання.
l Знаю, що як власник магазину ви робите велику роботу з популяризації Шацького краю.
– Так, до послуг відпочивальників і гостей – великий вибір магнітиків, посуду, предметів побуту, пляжних сумок з краєвидами озер. Популярністю користуються і вироби місцевих майстрів: вишиванки, заколки і віночки, виконані технікою канзаші, кораблики, мило ручної роботи тощо. Маємо в продажу і книги місцевих поетів.
28 серпня магазин «Глобус» запрошує на святкування 10-річного ювілею всіх своїх шанувальників. При нагоді вітаємо Нелю Сацюк і весь колектив працівників: Наталію Гаврось, Альону Михайлову, Ірину Карасюк, Валентину Штандер, Тетяну Забродоцьку з гарною подією. Довголіття вам, плідної праці на благо озерного краю і постійного руху вперед!
Мирослава ЦЮП’ЯХ.