1 квітня відбулося засідання районної ради Профспілки працівників освіти, на якому розглядалося питання соціально-економічного захисту працівників освітньої галузі. В засіданні взяв участь т.в.о. начальника відділу освіти Шацької РДА Анатолій Пех.
Завдання соціально-економічного захисту освітян задекларовані і Конституцією, і Законами України, і Статутом Профспілки працівників освіти.
У минулому році відбулася звітно-виборна кампанія, де профспілкові лідери на своїх рівнях звітували проте, що було зроблено. Більшість проблем стосувалася соціально-економічного захисту освітніх спілчан. За цей короткий час відбулось багато змін, які б, на нашу думку, могли якісно працювати на майбутнє освітянина. Однак, останні події, що відбуваються в законотворчій діяльності депутатів Верховної Ради і Уряду, не зовсім вселяють надію на краще.
На загальному профспілковому рівні – це підготовка до затвердження Верховною Радою Трудового кодексу України, який має стати правонаступником Кодексу законів про працю України. До проекту Трудового кодексу від профспілкової сторони були направлені пропозиції та зауваження щодо умов оплати праці, робочого часу, часу відпочинку, охорони праці та соціального страхування. Норми законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (щодо діяльності студентських профспілок)», зареєстрованого у Верховній Раді України, спрямовані на звуження обсягу існуючих прав осіб, які навчаються.
За минулий рік в плані соціально-економічного захисту зроблено немало. В кінці травня і на початку червня 2015 року ми брали участь у пікетуванні Кабінету Міністрів і Верховної Ради, підтримували Федерацію Профспілок України у таких питаннях: індексація грошових доходів населення; зниження або відміна оподаткування пенсій; зняття обмежень на виплату повної пенсії пенсіонерам, що працюють; здешевлення ціни на природний газ для населення; відновлення за рахунок коштів соціального страхування часткового фінансування літнього оздоровлення дітей, санаторно-курортного лікування працівників, передусім тих, хто трудиться у шкідливих і важких умовах. Включення цих законопроектів до порядку денного сесії парламенту стало результатом зусиль профспілок усіх галузей.
Незважаючи на співпрацю з органами влади та роботодавцями, в освітянській галузі залишаються проблемними питання оплати праці. Рівень заробітної плати не відповідає законодавчо визначеному. Розрив між рівнем мінімальної заробітної плати і розміром 1-го розряду єдиної тарифної сітки зменшився з 366 до 265 грн. В держбюджеті на 2016 рік рівень мінімальної зарплати залишився без змін (до травня місяця). Нічого не говориться про збільшення розміру 1-го тарифного розряду.
В той же час, приємно відзначити, що працівники загальноосвітніх навчальних закладів своєчасно і в повній мірі отримують заробітну плату, педагогічні працівники мають можливість підвищити свою кваліфікацію. Але фінансування підрозділів освіти з місцевого бюджету потребує значного покращення. Хотілося б, щоб матеріальну допомогу на оздоровлення виплачували і обслуговуючому персоналу навчальних закладів.
На парламентських слуханнях 9 грудня 2015 року обговорювалось питання реформування освіти в рамках напрацювання нашим Міністерством нової редакції базового Закону України «Про освіту». Профспілка і надалі відстоюватиме свої позиції, засвідчені та підтверджені особистими підписами понад 650 тисяч освітян України (від Волинської області – 17,5 тисяч, від Шацького району – понад 400).
Профспілка наполягає на тому, щоб саме нормами нового закону «Про освіту» були встановлені гарантії щодо розмірів посадових окладів педагогічних працівників на рівні середньої зарплати в промисловості та збереження загальноосвітніх навчальних закладів у селах. Профспілкова сторона направила листи до Кабінету Міністрів, Міністерства освіти, Комітету з питань освіти Верховної Ради України та народних депутатів з вимогами щодо передбачення в законі гарантій про встановлення та забезпечення: надбавок за вислугу років педагогічним і науково-педагогічним працівникам залежно від стажу педагогічної роботи: до 3 років – 10%, від 3 до 10 років – 20%, від 10 років до 20 років – 30%, понад 20 років – 40%; підвищених посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічним і науково-педагогічним працівникам за педагогічні, почесні, спортивні, вчені звання та наукові ступені; надбавок педагогічним працівникам – молодим спеціалістам у розмірі 10% ставки заробітної плати, посадового окладу; доплат педагогічним працівникам за виконання обов’язків класного керівника, завідування кабінетами, майстернями, лабораторіями, спортивними залами, музеями, методичними об’єднаннями тощо; за перевірку письмових робіт та інших видів педагогічної роботи у відсотках від ставки заробітної плати; безплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм педагогічних працівників, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерів, які раніше працювали педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них; надання статусу педагогічного працівника тренерам-викладачам та іншим фахівцям, робота яких пов’язана з навчально-виховним процесом, дитячо-юнацьких спортивних шкіл усіх типів і найменувань; підвищення статусу музичних керівників, інструкторів з фізичної культури дошкільних навчальних закладів до рівня інших педагогічних працівників з відповідною освітою тощо.
Профспілка працівників освіти також не один раз зверталась до Міністерства освіти щодо неприпустимості запровадження через норми закону «Про освіту» контрактної форми трудового договору для всіх категорій педагогічних працівників та необхідності відображення в законопроекті норм, які мають ґрунтуватися на гарантіях держави, визначених статтею 53 Конституції України, враховувати рекомендації ЮНЕСКО «Про становище вчителів», спрямовувати роботу на підвищення статусу педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів освіти. Забезпечувати належні соціально-економічні умови всім учасникам навчально-виховного процесу та не погіршувати зміст і обсяг прав освітян, що заборонено статтею 22 Конституції України.
Позиція Профспілки працівників освіти щодо норм законопроекту «Про освіту» в частині трудових та соціально-економічних прав та інтересів працівників, пенсіонерів з числа педагогічних працівників широко звучала у виступі голови Профспілки Георгія Труханова під час розширеного засідання комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки з обговорення законопроекту «Про освіту», що відбулося наприкінці 2015 року. За наслідками цього засідання рекомендовано повернути законопроект на доопрацювання.
10 грудня 2015 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про державну службу». Закон вступить в дію з 1-го травня цього року. Нова редакція Закону передбачає виведення за межі держслужби політичних посад, політичну неупередженість держслужбовців шляхом підвищення оплати праці через збільшення посадового окладу в структурі зарплати. 9 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1013, якою передбачено збільшення на 25% посадових окладів державних службовців.
Важливою ділянкою роботи залишається організація оздоровлення і відпочинку членів Профспілки і їх дітей. Незважаючи на фінансові труднощі, ми в 2015 році в дитячому оздоровчому закладі «Супутник» оздоровили дітей освітян. Оздоровлення проводилось за профспілкові кошти та доплату батьків.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у 2015 році не здійснював в частині фінансування санаторно-курортного лікування працівників, організації оздоровлення та відпочинку дітей застрахованих осіб. Ініційована Урядом реформа щодо об’єднання фондів соціального страхування не завершена – протягом року новостворений Фонд соціального страхування так і не приступив до роботи. Ми надіслали Петицію щодо відновлення санаторно-курортного лікування до Президента, вона набрала 25 тисяч голосів. Але відповідь Президента невтішна, оскільки в 2016 році за рахунок коштів соціального страхування лише здійснюється лікування у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм.
Проблемними залишаються і питання забезпечення працівників освіти житлом, організація безкоштовних і пільгових доїздів працівників сільської місцевості. З даних питань будемо співпрацювати з депутатами районної ради, хоч освітян серед них лише один, Шацької селищної об’єднаної територіальної громади, де п’ятеро освітян, депутатів сільських рад, в яких 11 представників нашої галузі. Знаймо і пам’ятаймо завжди: «Сьогодні – захищений учитель, вихователь, викладач. Завтра – успішний учень, студент».
Катерина РЕДЬКО, голова районної організації Профспілки працівників освіти.