За рік роботи на посаді голови Шацької райдержадміністрації Василя Голядинця було зроблено чимало важливих кроків задля подальшого розвитку озерного краю. Про те, що уже вдалося реалізувати і про подальші перспективи діяльності ви дізнаєтесь, прочитавши запропоноване вам інтерв’ю.
Василю Володимировичу, 30 грудня минув рік відтоді, як Ви стали очільником виконавчої влади у нашому районі. Як би Ви охарактеризували цей період для себе і для всіх жителів нашого району?
– Перші місяці було тяжко: прискіпливо вникав у всі справи та проблеми району. Хоч і здавалося, що вони знайомі, але масштаб їх значно більший, ніж на попередній посаді Грабівського сільського голови. Потрібно було налагодити роботу і поправити становище там, де були недопрацювання та недоліки. А ще потрібно було орієнтуватися у проблемах гуманітарних галузей – освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, а також у міжнародному співробітництві, бо це сьогодні особливо актуально. Зважаючи на співпрацю з написання міжнародних проектів з Польщею та Білоруссю бажано було знати чи хоча б розуміти польську, білоруську та англійську мову. Здобутий раніше досвід допоміг у роботі.
Першочергові завдання на новій посаді були для мене чітко визначені – це дороги, екологія краю, будівництво автопереходу Адамчуки-Збереже, каналізування прилеглих до озер територій, впровадження інфраструктурних проектів, посилення міжнародного співробітництва та багато іншого.
У тісній взаємодії з іншими керівниками по можливості втілюю в життя все заплановане, що виведе Шацький район на новий рівень розвитку. На його території вже вдалося реалізувати багато важливих проектів, проте це лише маленька частина того, що тут потрібно зробити. Будівництво автопереходу Адамчуки-Збереже, присвоєння Шацькому району статусу курорту державного значення, розширення існуючої каналізаційної мережі смт Шацьк та відновлення вулиць з ґрунтовим покриттям, задіяних в каналізуванні, каналізація населених пунктів біля озер Світязь та Пісочне, капітальний ремонт вулиці Набережна в селі Світязь – ось неповний перелік дороговартісних проектів, які планує втілити в життя районна влада. Розкажіть читачам, на якому етапі робіт ці задуми.
– Саме на базі нашого району до 2020 року заплановано реалізувати основні задуми, серед яких – будівництво переходу Адамчуки-Збереже. 14 вересня 2017 року відбулася зустріч між представниками Шацького району та Влодавського повіту, на якій обговорили намір спільної діяльності щодо запуску процедури відкриття міжнародного пункту пропуску Адамчуки-Збереже та затвердили Згоду сторін на участь у спільних проектах з фінансування будівництва цього пункту пропуску. Це призведе до збільшення товарообігу, залучення додаткових коштів. Окрім того, розбудова переходу дасть можливість розвиватися тим прикордонним селам, які зараз вимирають, з яких масово виїжджають люди. Стимулюватиме перехід і розвиток туризму в районі. Про Шацькі озера почують у Європі. На території району під час Європейських днів добросусідства багато поляків приїжджає до нас велосипедами. У Польщі розроблено спеціальний велосипедний маршрут із Гданська до Влодави. Для цього виду транспорту споруджено спеціальні доріжки. Коли зведемо міст, то навколо озер також плануємо облаштувати велосипедні маршрути. Це, до речі, сприятиме і розвитку велосипедного спорту серед волинян, їх відпочинку та оздоровленню. Ще одним плюсом автопереходу стане більш доступна освіта у Польщі. Та все це відбуватиметься за умови покращення стану доріг.
В рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» до другого етапу відбору подано аплікаційну форму великого інфраструктурного проекту «Покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь». Серед запланованих заходів – каналізування західної частини смт Шацьк, сіл Гаївка, Мельники, Світязь та Пульмо.
Що стосується присвоєння Шацькому району статусу курортного значення, то у вересні минулого року укладено договір про проведення бальнеологічних досліджень із Українським науково-дослідним інститутом медичної реабілітації та курортології МОЗ України м. Одеса (озер Світязь, Пісочне, Прибич), що стало початковим етапом оголошення до 2020 року рекреаційної зони Шацьких озер курортом державного значення.
Дослідження бальнеологічних ресурсів території Шацьких озер триватимуть близько року. Паралельно працюватимуть проектанти, вивчатимуться землі, їхнє призначення. Бо якщо такий статус отримаємо, зможемо залучити більше фінансових потоків в озерний край.
Керівництво Шацького району та Шацької селищної ради активно працюють над тим, щоб до Шацької об’єднаної територіальної громади приєднати Згоранську сільську раду, в яку входять чотири села. Це близька Шацьку територія не тільки географічно, а й за своїми природними ресурсами, специфікою діяльності. І якщо сьогодні ми активно говоримо про курортну зону, то Згорани зі своїми озерами на умовах партнерства тільки підсилять цю територію.
В селі Світязь розпочалися роботи з розширення дороги в рамках проекту облаштування рекреаційної території на землях постійного користування Шацького національного природного парку в межах берегової лінії озера Світязь (від бази відпочинку ФМІ до метеостанції).
Розширена ділянка цієї частини дороги, зони для паркування транспорту, велосипедні доріжки, чистий пляж, облаштовані дитячі майданчики, місця для атракціонів та торгівлі, спеціальні території для сміттєвих контейнерів, туалети та душові кабіни, тощо – заповітна мрія не лише місцевих мешканців, а й усіх жителів району та відпочивальників. Все це передбачено у вищезгаданому проекті. У листопаді цього року на місці розширення дороги в селі Світязь зібралися всі зацікавлені з реалізації проекту служби, включаючи проектувальника, представників компанії-підрядника, субпідрядної організації, Шацького національного природного парку та інших. Керівництво райдержадміністрації також взяло участь в обговоренні робочих моментів з реалізації цього проекту.
ТОВ «Луцькавтодор-Сервіс» вже розпочало певні будівельні роботи. На проект з розширення дороги планується освоїти 9 мільйонів гривень. Заступник керівника з будівництва Служби автомобільних доріг (Волинська філія), представник виконавця Михайло Антонян обіцяв цього року максимально використати всі можливості для реалізації цього проекту та освоїти передбачені кошти. Надіємося, що до початку цьогорічного відпочинкового сезону ми матимемо гарну набережну та належні умови для відпочинку людей.
Враховуючи особливості територіального розміщення села Світязь та однойменного озера, необхідною потребою є будівництво централізованої каналізаційної мережі. Адже щорічно кількість відпочивальників зростає і можна впевнено сказати, що надалі рекреаційне навантаження на озеро Світязь буде тільки збільшуватися, тому це питання потрібно негайно вирішувати. З цією метою Шацька райдержадміністрація підготувала уже згаданий мною великий інфраструктурний проект з каналізування сіл навколо Світязя. Враховуючи важливість і актуальність проекту, керівництво райдержадміністрації зробило великий об’єм роботи з оформлення і подання необхідної документації. Проведено більше 20 зустрічей керівників різних рівнів і структур та громадських слухань. На реалізацію проекту, а саме виконання робіт з будівництва очисних споруд у селі Світязь виділено 4 690 609 грн. державних коштів. Шкода, що тендерний комітет Світязької сільської ради відмовив переможцю тендеру з будівництва очисних споруд у селі Світязь, мотивуючи відсутністю у нього 27,88 кг клейової суміші. Отже, безвідповідальний підхід Світязького сільського голови до реалізації цього проекту став на заваді вирішенню проблеми з природного екологічного стану озера Світязь.
При проектуванні будівництва розширення і реконструкції каналізації в селищі Шацьк не було враховано проведення робіт з підключення до каналізаційної мережі садиб громадян, відновлення ґрунтового покриття вулиць передбачалось тільки в попередній стан, а саме на тих ділянках, де покриття дороги було піщане, а після земляних робіт потребувало суттєвого покращення. Відповідно Шацькою селищною радою було замовлено розробку додаткового проекту з розширення каналізаційної мережі в селищі Шацьк та відновленню вулиць з ґрунтовим покриттям, задіяних в каналізуванні на біло-щебеневе покриття на суму 6 998 442 грн., де передбачено підключення садиб громадян до існуючих та нових мереж.
Вартість цьогорічних робіт становить майже 7 мільйонів гривень. Триває підключення каналізаційної мережі (близько 500 дворів). Після завершення робіт жителям селища потрібно буде оформити відповідну документацію щодо технічних умов, підвести каналізаційні мережі до своїх будинків та укласти договір з КП «Будинкоуправління» про обслуговування.
Підрядники розпочали роботи по вулицях Гагаріна, Набережна, Волі, Шевченка та інших, які включені у проект реконструкції існуючої каналізаційної мережі селища. В рамках виконання програми соціального та економічного розвитку громади на 2017 рік пройшли відповідні роботи, зокрема: ремонт тротуару по вулиці Природна (загалом роботи коштували більше 700 тис. грн.).
Мною як головою Шацької райдержадміністрації також було внесено пропозицію включити у програму розробку проектно-кошторисної документації на ремонт дороги Шацьк-Вілиця. Ця пропозиція є суттєвою, оскільки в цьому році усі дороги будуть передані в управління області, і на їх будівництво та ремонт передбачатимуться чималі кошти (близько 500 млн. грн.). Ті дороги, де вже зроблена проектно-кошторисна документація, фінансуватимуться першочергово. Пропозицію депутати підтримали, оскільки жителі сіл Прип’ятського старостинського округу вже більше десяти років вимагають будівництва цієї дороги.
Слід подякувати голові Волинської облдержадміністрації Володимиру Гунчику, депутатам Волинської обласної ради Володимиру Бондару та В’ячеславу Богдану за фінансову допомогу для втілення в життя цього масштабного проекту. Завдяки тому, що це питання постійно перебуває на контролі у Шацькій райдержадміністрації – цільове призначення коштів успішно освоюється.
Першочерговим завданням на наступний рік є ремонт доріг у селах, які межують з сусідніми районами. Також планується ремонт автомобільної дороги місцевого значення Шацьк-Залісся-Грабове-Старовойтове (в селі Світязь) Шацького району, капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення Піща-Острів’я-Пульмо, капітальний ремонт вулиць селища Шацьк (8-го Березня, Лесі Українки, Новоселів) та ремонт тротуарів по вулиці Шковороди.
Розкажіть, що будувалося в населених пунктах району.
– З державного бюджету місцевим бюджетам були виділені кошти на 4 об’єкти: реконструкцію ДНЗ №1 селища Шацьк (ІІ черга) – роботи виконано на 100 відсотків; реконструкцію (тепломодернізація) «НВК ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» села Мельники (заміна вікон) – роботи виконано на 100 відсотків; реконструкцію парку ім. Шевченка в селищі Шацьк – роботи виконано на 75 відсотків; реконструкцію (тепломодернізація) ЗОШ І-ІІІ ст. села Пульмо (заміна вікон) – роботи виконано на 20 відсотків.
На 2018 рік планується реалізація і таких проектів, як нове будівництво дошкільного навчального закладу на 120 місць в селі Світязь, реконструкція з добудовою загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів села Піща, а також навчального закладу №2 в селищі Шацьк, переобладнання існуючої будівлі колишнього дитячого відділення Шацької районної лікарні під гуртожиток з квартирами, капітальний ремонт системи теплопостачання дошкільних навчальних закладів №1 та №2 смт Шацьк.
Багато потужних ремонтів було зроблено по навчальних закладах району: заміна системи опалення навчального закладу Смоляри-Світязькі та завершення ремонту їдальні; заміна котла в Ростанській школі; заміна частини системи опалення в Світязькій школі; облаштування санвузлів в Пулемецькій школі. Ці започаткування ми повинні продовжити й у 2018 році. В першу чергу необхідно надати всім школам району комп’ютерну техніку та запезпечити доступом до Інтернету.
А є ще будівництво третьої черги «НВК ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія смт Шацьк», реконструкція районного Будинку культури. Коли там розпочнуться роботи?
– Роботи з реконструкції цих будівель можуть розпочатися в цьому році. Щодо проекту «Реконструкції з добудовою «НВК ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія смт Шацьк» вартістю 21 млн. 597 тис. грн., то він поданий Регіональній комісії з відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть фінансуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2018 році. Обсяг фінансування з державного бюджету становить 89,9%. В результаті добудови з’являться нові класи для учнів молодшого шкільного віку, актова зала для занять художньою самодіяльністю, сучасний харчоблок.
Проект «Реконструкція Шацького районного Будинку культури в селищі Шацьк» загальною вартістю 13 млн. 748 тис. 731 грн. також поданий Регіональній комісії з відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть фінансуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2018 році. Фінансування з ДФРР – 90 відсотків. У 2013 році були розпочаті роботи по реконструкції цього об’єкта. Сума виконаних робіт становить 991,4 тис. грн.
Це важливі проекти, і шачани чекають на їх завершення. Та мене як голову райдержадміністрації більше турбує реконструкція з добудовою приміщення Піщанської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Діти не повинні навчатися в таких умовах, бо заслуговують на краще.
Багато критичних стріл на районну владу минулого року було спрямовано з боку керівництва ТМО Любомльського та Шацького районів. Начебто вона не допомагала відстоювати госпітальний округ з центром в Любомлі. Розкажіть свою точку зору з цього приводу.
– Питання медичної реформи, створення госпітальних округів обговорювалося неодноразово. Багато велося дискусій в області про кількість медичних округів. Голова облдержадміністрації Володимир Гунчик зупинився на тому, що на Волині їх має бути три: Луцький, Ковельський, Нововолинський. Госпітальні округи утворюються як функціональні об’єднання лікарень, розташованих на визначеній території. ТМО Любомльського і Шацького районів виборює своє право на госпітальний округ, так само, як Камінь-Каширський та Володимир-Волинський райони. Але питання не в тому, скільки у нас буде округів, а в тому, які по якості послуги там будуть надаватися. На сьогоднішній день ми не маємо якісного медичного обслуговування. Наприклад, проблеми наших лікарень – нестача кадрів та кваліфікованих спеціалістів. Зараз створюється госпітальна рада, куди входитимуть представники керівних органів району та ТМО, яка робитиме все можливе, щоб в лікарні працювали високоосвічені лікарі, які якісно надаватимуть лікувальні послуги. А для того, щоб вони захотіли сюди приїхати, їм потрібно створити належні умови для життя та роботи. В першу чергу госпітальний округ треба робити там, де є одна об’єднана територіальна громада. Окремі сільські громади не зможуть вирішити усіх питань з утриманням закладів соціальної та медичної сфери. А що вже говорити про такі проблеми, як дороги, благоустрій та розбудова інфраструктури. Керівництво району неодноразово пропонувало сільським головам зробити рішучий крок в питанні децентралізації. І 2018 рік, на мою думку, стане вирішальним періодом у вирішенні цього питання.
Кожній людині властиво робити певний аналіз. Думаю, що Ви також зробили відповідний аналіз за цей період. Що Вам найбільше болить за те, що не вдалося зробити. Що Ви хотіли, планували, але не змогли реалізувати через певні причини?
– Мені найбільше болить те, що не вдалося розпочати каналізування в селі Світязь. Адже для цього було проведено певну підготовчу роботу. Як я вже згадував, тендерний комітет Світязької сільської ради відмовив переможцю тендеру з будівництва очисних споруд у селі Світязь. Такий безвідповідальний підхід керівництва Світязької сільської ради до реалізації цього проекту став на заваді вирішенню проблеми з природного екологічного стану озера Світязь. З таким підходом до роботи ми ніколи не вирішимо екологічних проблем і не створимо належних цивілізованих умов для організованого туризму та відпочинку.
Шкода також, що не вдалося зробити реконструкцію існуючої будівлі дитячого відділення колишньої лікарні під гуртожиток для працівників медичної сфери, Пульмівської амбулаторії та Будинку культури в селищі Шацьк. У цьому році будемо працювати з усіма можливими фондами, аби дані об’єкти були завершені.
На особистий прийом до Вас звертаються люди із сіл та селища району. З якими питаннями вони йдуть? Що Вас найбільше вразило за цей рік під час таких прийомів, що найбільше запам’яталося? Можливо, були навіть певні розчарування з огляду на точку зору наших людей на життя, на проблеми…
– Під час виїзних прийомів до мене як до представника влади звертається багато людей. Вони відверто та без прикрас розповідають про своє життя та всілякі проблеми. Жителі сіл скаржаться на невисокі пенсії та низькі доплати до них, відсутність вуличного освітлення та забезпечення електрифікацією нових житлових масивів, маршрутного перевезення, належної медичної допомоги, ремонту доріг та інше.
Багато мешканців віддалених сіл скаржаться на відсутність роботи. Досвід спеціалізованих господарств, що діють на території Шацького району, показує, що ягідництво може стати не лише вагомим джерелом прибутків, а й важливим чинником розв’язання проблеми зайнятості сільського населення. Яскравий приклад цього – діяльність приватних підприємства «Флора», «Луга-Нова», «Самлан», «Волинська ягідка» та інших. Важливо, що плантації знаходяться на екологічно чистих територіях, близьких до кордону. Тож наші ягоди можуть постачатися як на внутрішній ринок, так і на експорт.
Звичайно, розвиток ягідництва вимагає великих капітальних вкладень. Це і закладання нових промислових плантацій, спорудження потужних холодильних камер для зберігання зібраного врожаю і консервних цехів для виробництва соків, джемів, варення. Та при розвитку цієї справи ягідництво принесе великий дохід в місцевий бюджет, а також вирішить проблему зайнятості населення. Офіційно з України в Польщу на збирання ягід, передусім полуниці, виїжджає до 50 тисяч чоловік. Наше завдання організувати справу так, щоб люди мали роботу на Батьківщині.
Працівники ФАПів озвучують проблему відсутності часткового або повного ремонту, оснащення та обладнання кабінетів першої невідкладної допомоги, а також низьку оплату їхньої праці. А оскільки у селах більшість населення старшої вікової групи, то фельдшерська допомога є найбільш потрібною.
Транспортне перевезення – це проблема, яка також залишилася до кінця не вирішеною. Через погані дороги перевізники відмовляються брати участь в тендерах. Це стосується села Пехи та Самійличі. Для того, щоб вирішити дану проблему, я вношу пропозицію для селищної ради про закупівлю хоча б двох транспортних засобів.
Прикро, що люди не зовсім правильно бачать своє життя в об’єднаній територіальній громаді. Вони вважають, що за будь-якої незначної потреби їм доведеться їхати в районний центр. Я завжди пояснюю, що життя сільських мешканців не зміниться. Наш район за площею та кількістю жителів невеликий, тому буде більш комфортно об’єднатися в одну громаду та спільно вирішувати усі питання. Цей крок дасть можливість посилити місцеве самоврядування і провести великі системні зміни, відчутно покращити якість життя у кожному населеному пункті.
Проблем у місцевих жителів завжди є чимало, вирішити це за рік-два просто неможливо. Тому поступово, планомірно, крок за кроком, спільно будемо працювати над виконанням наміченого. Я завжди допомагав і буду допомагати сільським громадам.
Віктор ГРИЦЮК, Людмила МАКСИМЧУК