Нагадаємо, до депутата Волинської обласної ради Юрія Гупала неодноразово зверталися жителі прикордонних сіл, Любомльського району з проханням втрутитись у конфліктну ситуацію між місцевими жителями та Прикордонною службою України, а саме Луцьким прикордонним загоном. "Громади сіл вже багато років поспіль не можуть знайти порозуміння з Прикордонною службою, а станом на сьогодні – конфлікт набирає серйозних обертів.
Люди не розуміють, чому прикордонники не дозволяють селянам вільно пересуватись по землі, де вони народились і виросли, де ростуть їхні діти, не дозволяють вільно вести особисте селянське господарство на землях, що належать їм по праву, на основі державних актів на право власності.
Неабияким обуренням стало для селян те, що прикордонники відгородили прикордонну смугу колючим дротом «Єгоза», який застосовують для загородження у виправних колоніях особливо суворого режиму, де відбувають покарання вбивці та рецидивісти. Людей ображають такі заходи оборони від прикордонної служби України, це принижуює честь і гідність селян – як громадян України. Більше того, жителі прикордоння жаліються, що через цей небезпечний колючий дріт травмуються діти, дорослі, домашні тварини.
Нещодавно громади прикордонних сіл ініціювали сходи селян в клубі села Забужжя Любомльського району, де зібралось понад 150 людей за участю голів ОТГ, місцевих депутатів та представників Прикордонної служби для обговорення даного конфлікту. На жаль порозуміння з прикордонниками селяни так і не знайшли, оскільки прикордонники наполягають на тому, що діють в межах чинного законодавства.
Питання щодо конфліктної ситуації між прикордонною службою і жителями прикордонних сіл Любомльського району я двічі виносив на засідання Постійної комісії з питань міжнародного співробітництва зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій Волинської обласної ради, де також були присутні голови ОТГ прикордонних сіл, начальник Луцького прикордонного загону.
Станом на сьогодні ситуація залишається актуальною. Я, як депутат обласної ради докладатиму максимум зусиль для того, щоб мої земляки не почувались на своїй землі кимось приниженими чи ображеними.
Звертаюсь також і до прокуратури Волинської області щодо роз’яснення у правовому полі щодо законності встановлення огорожі колючим дротом «Єгоза» на прикордонних територіях, де пересувається мирне цивільне населення, адже знаю, що закон передбачає, що до сільськогосподарських земель, до пасовищ, місць риболовлі має бути вільний доступ!
Особисто мене обурює те, що в сусідній Польщі люди вільно пересуваються у прикордонній смузі, купаються у водоймах, розважаються, рибалки рибалять, зрештою люди почувають себе господарями на своїй землі, що на наших прикордонних територіях нажаль робити заборонено! Нещодавно святкували дні Європи в Україні, то про яку Європу і добросусідство може йти мова, коли нас відгороджують від Євросоюзу колючою «Єгозою»?!", – йдеться у черговому запиті Юрія Гупала.
Питання на своєму засіданні розглянула постійна комісія з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій.
Голова комісії Валерій Курстак, взагалі вважає, що конфліктна ситуація, яка склалася у Любомльському районі, непритаманна для інших районів прикордоння Волині.
Начальник відділу юридичного забезпечення діяльності виконавчого апарату облради Сергій Хитрик пояснював, що прикордонники діють в межах Наказу МВС № 686 "Про затвердження Порядку в’їзду і перебування в місцевості, яка знаходиться між державним кордоном і лінією прикордонних інженерних споруджень, громадян України та інших осіб", який зареєстровано в Міністерстві
юстиції України 04 вересня 2017 р. за № 1082/30950.
Відповідно до цього документу, на цих територіях встановлений особливий режим, у прикордонній зоні можуть перебувати громадяни з перепустками .
Юрій Гупало додав, що прикордонники нарікають на те, що жителі Любомльщини займаються контрабандою. "Через 3-5% жителів, які справді переправляють через кордон нелегально цигарки, не повинна страждати решта селян. Всі знають в селі, хто займається контрабандою. Нехай прикордонники роблять свою роботу, а не заважають людям працювати на своїх паях", – зауважив Юрій Гупало.
Нагадаємо, що це питання Юрій Гупало та профільна комісія піднімають не вперше. Попередній запит депутата розглядали з участю прикордонників.
"А ви були в АТО?, – звернувся Юрій Гупало до начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, полковника Миколи Скарвінка і, отримавши ствердну відповідь, поцікавився, чи бачив прикордонник ускладнений доступ до територій, близьких до російського кордону. Микола Скарвінко тоді наголосив, що він сам, його підлеглі і колеги, що служать на українсько-російському кордоні, всього лишень діють в умовах і межах українського законодавства.
Депутат Алла Лісова запропонувала, щоб депутатський корпус облради на сесії офіційно звернувся до центральної влади про внесення змін НАКАЗУ МВС "Про затвердження Порядку в’їзду і перебування в місцевості, яка знаходиться між державним кордоном і лінією прикордонних інженерних споруджень, громадян України та інших осіб". Таку пропозицію підтримала вся комісія, проект рішення буде розроблений і внесений на розгляд сесії.
Між тим, на депутатський запит Юрія Гупала відреагували в ОДА.
"За інформацією, яка надана Луцьким прикордонним загоном:
1. Зазначена у зверненні лінія прикордонних інженерних споруджень для захисту прикордонної смуги Луцьким прикордонним загоном встановлена лише у місцях, які найбільш часто використовують правопорушники, у тому числі жителі регіону, для спроб нелегального переміщення до лінії державного кордону і через нього матеріально-товарних цінностей, насамперед, цигарок.
2. Огорожа типу «Єгоза» використовується без порушень вимог чинного вітчизняного та міжнародного законодавства.
3. Серед усіх громад, землі яких межують з державним кордоном, найбільш тривожною щодо протиправної діяльності є обстановка в Рівненській об’єднаній територіальній громаді.
4. Причинами даної проблематики (поглиблення конфлікту) є намагання окремих осіб, які здійснюють протиправну діяльність щодо переміщення через державний кордон з України в Республіку Польща тютюнових виробів, впливати на місцеве населення та керівництво територіальних громад з метою створення загальної думки про необхідність послаблення заходів контролю з боку представників Держприкордонслужби в прикордонній смузі.
Керівництво облдержадміністрації одночасно продовжує свою роботу з керівництвом Луцького прикордонного загону щодо усунення причин, що сприяють негативному розвитку ситуації, яка склалась між жителями прикордонних сіл Любомльського району та прикордонниками", – йдеться у відповіді на депутатський запит за підписом голови ОДА Олександра Савченка.
Результати голосування за депутатський запит
Всі запити Юрія Гупала
Всі депутатські запити та реагування на них