У розпалі сезон відпочинку на шацьких озерах. Тисячі туристів зусібіч окупували Світязь і Пісочне – найбільш популярні озера. Значно менше їх кисне у водах Пулемецького, Острів’янського, Соминця, Великого Чорного, Люцимера. Кількатижнева спека, а також мінус курорти Криму (хочеться вірити, що всього на одне літо) сприяють тому, що цьогорічний наплив відпочивальників б’є рекорди всіх попередніх років. Заради того, щоб похлюпатися в чистих водах озер, подихати цілющим повітрям соснових лісів, посмакувати копченим вугром і пончиками, чорницею й ожиною, а також відкрити для себе диво-ягоду лохину, туристи долають сотні кілометрів. Одні селяться в фешенебельних приватних котеджах, інші купують путівки в санаторій і пансіонат. Вщент забиті бази відпочинку в урочищах Гряда, Ляпове, Ступа. Вистачає відпочивальників у наметових і ненаметових містечках, у приватних оселях сіл Світязь, Пульмо, Мельники, селища Шацьк. Доходить до того, що деякі відчайдухи, не знайшовши навіть тимчасового прихистку, ночують просто неба.
До чого я веду? До того, що всі ті тисячі приїжджих лишають після себе тонни сміття. Як наслідок – переповнений полігон ТПВ, засмічені узбіччя доріг, ліси, береги озер, поява стихійних сміттєзвалищ у місцях масового відпочинку і на центральних вулицях населених пунктів. Словом, до кінця літа ще майже місяць, а Шацький район уже потопає в смітті. Днями разом з головою Шацької районної ради Сергієм Віннічуком і в.о. голови Шацького селищного голови Миколою Боярчуком побували в урочищі Ляпове. На одній з головних вулиць с. Мельники – 17 вересня – величезна гора з відходів. Сморід від неї у 35-градусну спеку – жахливий, бо не прибиралася, зі слів місцевої жительки, з півтора тижня. Свого обурення жінка не приховувала:
– Щодня разом з дітьми йдемо цією дорогою до озера і назад. Відходи з цього стихійного сміттєзвалища розкладаються, біля них літають мухи. Чим не середовище для розвитку інфекції?
Жінка сама приймає вдома відпочивальників. Сміття, яке накопичується, вивозить власним транспортом на полігон ТПВ. До того ж справно платить податок з доходів. Так же чинять і її сусіди.
Утім, як виявилося, цього принципу господарювання дотримуються далеко не всі жителі с. Мельники, власники баз і самі відпочивальники. Оправдання, що не кожен має можливість самотужки возити сміття на ТПВ, тут не спрацьовує.
– Власники і коменданти баз відпочинку звикли до того, що колишній губернатор Волині, який, до речі, має дачу в Ляповому, в минулі роки організовував вивезення сміття з території урочища. Нині керівник не при справах, і ми мусимо вчити людей цивілізованого поводження з відходами. Організовуватися в кооператив, як от власники баз відпочинку в урочищі Ступа (мають укладений договір з комунальним підприємством, яке 2-3 рази в тиждень вивозить сміття), вони не хочуть. Не бажають взагалі йти ні на який контакт, воліють вивозити зі своїх обійсть сміття вночі, а потім голосно обурюватися новоствореним стихійним сміттєзвалищам. Назву кілька варіантів вирішення проблеми: укладення договору з КП «Будинкоуправління» і пакетний збір сміття, впровадження якого – на часі. В газеті вже було опубліковано, що ми перерахували 12,5 тис. грн. львівській фірмі «Ядро», яка виготовляє на наше замовлення пакети для сміття з логотипом Шацького комунального підприємства. Пакети місткістю 60 літрів віддамо під реалізацію у місцеві торговельні заклади. Люди купуватимуть їх, наповнюватимуть сміттям і відповідно до графіка виставлятимуть на дорогу. Наш транспорт забиратиме їх і безкоштовно вивозитиме на сміттєзвалище. Щоб поінформувати про способи вивезення сміття зацікавлених осіб, які приймають відпочивальників, ми днями організували збори. Дату проведення зумисне призначили на вихідний день, щоб підлаштуватися під власників баз. Ініціаторам зібрання: Олександрові Куську, голові Шацької РДА, Володимиру Захарку, директору ШНПП, Миколі Боярчуку, в.о. Шацького селищного голови, Віктору Найді, лісничому Мельниківського лісництва, було що сказати людям, які заробляють гроші на нашій території. Проте на збори їх прибуло всього 4 особи. Решта захід проігнорувала. Як наслідок, село перетворилося на великий смітник, як, до речі, і автобусна зупинка «Мельники», – прояснює ситуацію Іван Коваль, начальник Шацького КП «Будинкоуправління».
Звичайно, пакети зі сміттям працівники комунального підприємства приберуть (станом на 5 серпня гори відходів посеред села уже не було), не отримавши за надану послугу жодної копійки. Проте довго працювати собі в збиток підприємство не зможе. За таких підходів воно просто збанкрутує і перестане існувати. В жодній цивілізованій країні не практикується безоплатне надання послуг. Так само в кожній існує відповідальність за викидання сміття в не відведених для цього місцях. У Шацькому районі міліція традиційно бездіє, не вважаючи за потрібне слідкувати за дотриманням правил благоустрою і карати тих, хто їх порушує. Надто довго ми йдемо до поширення світової практики високих штрафів – досить дієвих у питанні дотримання чистоти населених пунктів. До слова, при Шацькій РДА кілька років тому було створено комісію з питань благоустрою, члени якої мають право виявляти порушників порядку і складати на них акти. Відповідно до ст. 152 Кодексу України про адмінправопорушення, порушення правил благоустрою територій населених пунктів, відсутність договорів (!) на вивезення сміття і відсутність самої плати за надані послуги тягне за собою накладення штрафів на громадян – від 340 до 1 360 грн., на посадових осіб – від 850 до 1 700 грн. На жаль, комісія також бездіє.
Як донести до людей важливість чинити цивілізовано, а не по-варварськи? Як змусити членів відповідних комісій, а також правоохоронців, працівників Шацької селищної ради почати виконувати свої обов’язки? Цими та багатьма іншими питаннями впродовж тривалого часу переймається районна влада, зокрема Сергій Віннічук, голова Шацької районної ради. Зізнається, хоч і тяжко шукати вихід із цього зачарованого кола, проте він таки буде знайдений. І перші кроки – уже на часі.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.