Факти і статистика
Місце знаходження: Східна Європа, межує з Балтійським морем, між Естонією і Литвою
Столиця: Рига
Клімат: морский; вологий; помірні зими
Населення: 2,165,165 (2014 рік)
Етнічний склад: латиші 57.7%, росіяни 29.6%, білоруси 4.1%, українці 2.7%, поляки 2.5%, литовці 1.4%, інші 2% (2002)
Релігії: лютерани, римо-католики, Російська православна церква
Форма правління: парламентська демократія
Мова у Латвії
Офіційною мовою Латвії є латиська мова, яка належить до Балтійської мовної групи індоєвропейської мовної сім’ї. Іншою важливою мовою Латвії є майже щезла лівонська мова прибалтійсько-фінської підгалузі уральської мовної сім’ї, яка користується захистом закону. Латгальська мова (латвійський діалект) також захищається латвійським законом як історична варіація Латвійської мови. Російська мова є найпоширенішою мовою меншин.
Народ, культура та суспільство Латвії
Релігія
У свій час латвійцям приписували натуралістичні або те, що можна було б назвати “язичницькі” вірування в природні божества. Хоча вже не практикується як релігія, традиція живе у народний піснях, легендах та фестивалях.
Християнство встановилось протягом 12-го та 13-го століть, тоді як Російська Православна Церква посіла місце у 18 столітті. Вплив релігії на населення значно зменшився під час комуністичної окупації, коли послідовників стали переслідувати та дискримінували.
Сьогодні конституція гарантує свободу віросповідання. Після падіння комуністичного режиму з більшістю населення, що належить до лютеранської церкви, відбулося релігійне відродження, хоча існують також великі католицькі та православні християнські меншини.
Нація співаків
Латвію називають «співочою країною». Це небувало знайти латиша який не співає у хорі чи в якійсь іншій групі в якийсь момент свого життя. Кожні декілька років усі Латвійські хори, так само як і танцювальні гурти, збираються разом на Пісенний фестиваль, який включає декілька тисяч співаків.
Народні пісні Народні пісні є одним із національних скарбів Латвії. Латвійська народна пісня (“дайна”) – одна з відмінних рис латвійської культури. Є три найважливіші елементи цієї народної пісні: традиція, література та символізм. Дайна – це форма усного мистецтва і символ, який є натхненням національної ідентичності Латвії протягом останніх двох століть. Нараховуючи приблизно тисячу років, було виявлено понад 1,2 мільйона текстів та 30 тисяч мелодій.
Сім’я
Сім’я – це центр соціальної структури. Навіть в міських районах поширено для поколінь однієї родини жити разом в одній квартирі. Більшість сімей мають лише одну чи двох дітей. Родина надає своїм членам як емоційну, так і фінансову підтримку. Це звично батькам надавати фінансову підтримку дорослим дітям. Натомість, діти повинні піклуватись про своїх літніх батьків. Це незвичайно переїздити з району де ви народилися. Навіть якщо дитина їде в місто, щоб працювати, вона, як правило, повертається додому на свята.
Ієрархічне суспільство
Латвія є ієрархічним суспільством. Люди шануються внаслідок їхнього віку та положення. Люди старшого віку вважаються мудрими та отримують повагу. Латвійці очікують, що найстаріша людина, за віком або посадою, приймає рішення, які відповідають інтересам групи.
Конфіденційність, будь ласка
Незважаючи на дружні та неформальні стосунки з близькими друзями та родиною, латиші залишаються застереженими та формальними у спілкуванні з сторонніми. Вони є закритими людьми і не афішують їхню власність та не демонструють емоцій. Вони вважають, що самоконтроль є поведінкою, яку варто наслідувати. Вони не задають особистих запитань і відповідають, якщо ви втручаєтесь у їхнє приватне життя.
Особисте життя існує окремо від бізнесу. Якщо дружба розвивається на роботі і переноситься в особисте поле діяльності, це товаришування не афішується в офісі. Особисті справи не обговорюються з друзями.
Традиції та культура Латвії
Зустрічі та вітання
- Традиційним є швидке, міцне рукостискання з прямим зоровим контактом.
- Латвійці контролюють вираз обличчя і не швидкі на посмішку.
- Їхній внутрішній резерв теплішає після того як вони дізнаються вас краще.
- Коли вітаються близькі друзі чи члени сім`ї, деякі латвійці залишають легкий поцілунок на щоці, хоча багато хто цього не робить, тож це не є загальною мірою інтимності відносин.
- Титули дуже важливі та виражають повагу.
- Представляючи когось, загально прийнято вказати ім’я та прізвище з почесним титулом ” kungs “(пан) для чоловіка та “kundze”(місіс/пані) для жінки.
- Зачекайте, доки вам дозволять вживати ім`я при звертанні.
Етикет подарунків
- Загалом, латвійці обмінюються подарунками з родиною та близькими друзями на Різдво, дні народження та інші події, такі як хрещення та весілля. Подарунки повинні бути дорогими; дуже важливо купувати щось, що показує що ви думали про реципієнта.
- Якщо Вас запросили до латвійського дому, візьміть коробку шоколаду, пляшку імпортного алкогольного напою, фрукти чи квіти для господині.
- Квіти слід дарувати непарною кількістю. Декілька квітів дарується коли хтось оплакується.
- Не даруйте червоні троянди, вони використовуються на похоронах.
- Подарунки, як правило, відкриваються після отримання.
Етикет прийому їжі
- Латвійці, як правило, розважаються у ресторанах і іноді у своїх будинках.
- Приходьте вчасно; пунктуальність вказує на повагу до господарів.
- Вдягайтеся гарно, це вказує на повагу до господарів.
- Вас можуть попросити зняти взяття на вулиці перед тим як зайти в дім.
- Манери за столом є офіційними у Латвії.
- Залишайтесь стояти доки вам не запропонують сісти. Вам може бути вказане певне місце.
- Манери за столом є континентальними, тобто потрібно тримати виделку у лівій руці, а ніж у правій під час їжі.
- Не починайте їсти, доки господарі не почнуть або вам не запропонують почати.
- Серветки слід залишити на столі, а не класти на коліна.
- Нічого не залишайте на тарілці. Цілком звичайно співати після їжі.
Діловий етикет та протокол
Зустрічі та вітання
- У латвійців офіційний підхід до бізнесу. Зауважте, існують відмінності у стилі серед старших працівників, які підтримують формальність, та молодшого покоління, які охоче не піддаються формальності.
- Тисніть руку з усіма на зустрічі. Підтримуйте прямий зоровий контакт під час рукостискання. Тисніть руку на початку та в кінці зустрічі.
- Титули – важливі. Якщо хтось не має професійного або академічного титули, використовуйте почесні титули ” Kungs “(пане), щоб звернутися до чоловіка та “Kundze “(пані), щоб звернутися до жінки.
- Люди, зазвичай, представляються ім`ям та прізвищем.
- Зачекайте, доки вам не запропонують звертатись до співрозмовника по імені.
- Візитними картками обмінюються після представлення.
- Дуже гарним буде, якщо одна сторона вашої візитної картки буде перекладена латинською.
Стиль спілкування у Латвії
Латвійці ввічливі та люб’язні. Вони можуть бути надзвичайно закритими. Вони не посміхаються незнайомцям та їм не зручно вести короткі розмови. У них важко визначити, те що вважається незручним мовчанням в інших культурах. Ця поведінка може змусити їх здаватися суворими. Варто відносинам розвинутись, як наліт показного зникає.
Особистих справ рідко торкаються у бізнесі. Латвійці не є емоційними співрозмовниками.
Якщо ви відноситесь до культури, в якій рухи рук міцні, вам потрібно змінити їх, що відповідати місцевим практикам. У той же час, вони можуть бути надзвичайно прямими ораторами з цільовим завданням.
Очікується м’який, тихий голос. Якщо у вас дзвінкий голос, вам потрібно контролювати його, коли ви ведете бізнес з латвійцями.
Латвійці можуть бути прямими комунікаторами, хоча вони часто притримують їхні слова, щоб захистити почуття інших людей. Як група, вони повільно говорять компліменти і можуть стати підозрілими, якщо компліменти пропонуються занадто легко та без достатніх підстав. Оскільки гарні манери передбачають, що ви не будите публічно збентежувати іншу людину, важливо не критикувати когось у громадському приміщенні. Навіть натяк на те, що ви нещасні, може завдати непоправної шкоди вашим особистим стосункам.
Латвія – країна де використовується мінімум у спілкуванні. Вони не вимагають великої кількості додаткової інформації та можуть роздратувати, якщо ви спробуєте пояснити занадто багато. Задаючи питання прагніть бути конкретним і впевненим, що питання стосується предмета. Не задавайте питання заради питання.
Ділові зустрічі
Зустрічі, зазвичай, починаються з вступної промови старшого латвійця на зустрічі. Якщо це станеться, найстарша людина з вашої команди повинна відповісти короткою промовою.
Латвійський бізнес дуже ієрархічний. Рішення приймаються верхівкою компанії та інформація стікає в низ. Важливо, щоб початкове введення було максимально можливим для ієрархії. Якщо ви не є генеральним директором, може бути неможливим зустрітися з тим хто фактично прийняв рішення для вашої першої зустрічі. Вам і вашій компанії доведеться оцінювати працівники нижчого рівня, і якщо ви вважаєтесь хорошим потенційним діловим партнером, вас буде запрошено на наступну зустріч з наступним найвищим рівнем.
Поширеним є продовження зустрічей під час обіду або весері, хоча розмова, як правило, буде соціальна, а не бізнес-орієнтована. Використовуючи ці випадки у вас є шанс для вас краще дізнатись ваших латвійських колег і для них краще пізнати вас як індивідуальність.
Латвійські зустрічі є офіційними справами. Латвійці ведуть бізнес досить серйозно і очікують від інших того ж. Видаватися занадто розслаблено і неформально, може завдати шкоди вашій професійній репутації.
Для прийняття рішення зазвичай проводяться декілька зустрічей. У більшості випадків, рішення все ще приймається верхівкою компанії, тож поки ви не зустрінетесь із вищим ешелоном компанії , те що ви пропонуєте повинно пройти шлях командою для затвердження.
Оскільки вони не хочуть виглядати нерозумно на публіці і залишаються досить стриманими, латвійці воліють не висловлювати свою точку зору на зустрічах із людьми, яких вони не знають добре. Тому, якщо ви намагаєтеся досягти консенсусу щодо технічного питання, ви можете почати з нижчого ешелону, спонукаючи людей із подібним статусом спілкуватись один з одним. У таких випадках, може бути корисним надавати детальні письмові пояснення, запросити своїх колег на обід і запропонувати відновити роботу через кілька днів. Обід може створити відчуття товариського ставлення і можливість перегляду документів на приватній основі дозволить вашим колегам з Латвії обговорити між собою деталі перед нарадою. Після того, як ви переконаєте технічний персонал у перевагах вашої пропозиції, вони допоможуть вам перейти командою компанії.