Головна Стисло У Шацькому районі проходить акція під назвою «За чисте довкілля»

У Шацькому районі проходить акція під назвою «За чисте довкілля»

4044

Звісно, що проблема зі сміттям є чи не однією з найбільш актуальних для населених пунктів ра­йону. Особливо вона загострюється влітку, коли територія району буквально переповнена відпочивальниками. На ліквідацію проблеми зі сміттям спрямовують свої сили не лише КП «Бу­дин­коуправління», а й Шацький національний при­родний парк. Але іноді працівникам цих орга­ні­зацій буває важко впоратися з тим, що твори­ться на прибережних смугах озер, у лісах та при до­рогах.

Та не лише на літній період та відпочивальників потрібно списувати проблему зі сміттям, бо ж і своїх «свідомих» громадян у районі вистачає. Яскравий приклад – коли після зимового періоду, після танення снігу на землі залишається безліч сміття не лише у лісах, а й на дорогах, узбіччях, тро­туарах, ровах. Це що, знову відпочивальники винні? Мабуть, таки ні.

Традиційно перед Великодніми святами ра­йон­ною владою спільно з органами місцевого са­мов­рядування, установами та організаціями ра­йону організовується акція «За чисте довкілля», в ході якої прибирається уся територія району. Так було і цього року. Прибрали, здається, усе, включно з санітарною зоною біля полігону ТПВ та в урочищі Біля криниці. До речі, до прибирання останнього долучилися учні ЗОШ І-ІІ ст. смт Шацьк (директор Світлана Омельчук). Жителі вулиць, наближених до криниці, «облюбували» цю територію і створили там стихійне сміттєзвалище. І це буквально за кілька сотень мет­рів від полігону ТПВ! Діти за короткий час зробили там ідеальну чистоту, проте вже через декілька днів на території біля сміттєз­ва­лища знову красувалися купи вивезеного місцевими жителями (ду­маємо, батьками дітей, які прибирали) сміття. Невже, аби зао­ща­дити 10 гривень за складування сміття на полігоні та аби не сплачувати комунальному підприємству за його вивезення, люди, мов свині, здатні засмічувати усе навкруги? І не має значення, де воно опиниться: біля сусідського паркану, в лісі чи біля озера.

Аби завадити місцевим жителям надалі вивозити побутові від­ходи у ліс, комісією із благоустрою, котра була створена селищ­ною радою на початку цього року, було організовано чергування на території селищної ради. Воно відбувалося майже щодня. На місця виїжджали не лише члени комісії, а й Микола Боярчук, в.о. Ша­цького селищного голови, Іван Коваль, начальник КП «Будин­коуп­равління», працівники міліції. Порушників, на жаль, не вдалося впіймати на гарячому.

В дні наведення чистоти велику справу зробила група шацької молоді на чолі з ініціатором акції Андрієм Жипою і спонсором Богда­ном Федонюком. Команда свідомих хлопців і дівчат за пару годин на­вели порядок біля озера Велике Чорне, зібравши понад 20 мішків відходів. Охопили прибережну смугу – від спортивної школи до жит­лових будинків – і сосновий ліс. Улюблене місце відпочинку ша­чан і гостей засяяло чистотою. Проте чи надовго? Територія ще прибиралася, а за столики вже зручно вмощувалися постійні «відпочивальники» з багажем пляшок. А один з місцевих жителів спокійнісінько, не реагуючи на зауваження, віз під озеро цілу тачку від­ходів. От як достукатися до свідомості таких людей?

Як відзначив Іван Коваль, працівники комунального підп­риє­мс­т­ва активно наводять порядок на території селищної ради: вже обрізали дерева, вивезли на полігон багато причепів сміття з приб­раних громадою територій. Зараз триває прибирання двох шаць­ких кладовищ. Сезонні працівники КП «Будинкоуправління» готові до наведення чистоти на дорогах Шацька, проте на заваді їм стає дощова погода. Після Великодня комунальники розпочнуть роботи з благоустрою територій, на яких височіють обеліски та пам’ятники, також планують відремонтувати сцену, розміщену в сквері, що біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Шацьку. Поволі, але впевнено набирає обертів пакетний збір сміття. Люди, які ним скористалися (до речі, працівники редакції також), переконалися в зручності цього нововведення, бо єдине, що з них вимагають – це придбати в одному з селищних магазинів чи в КП «Будинкоуправління» (без націнки) пакети для сміття і виставити їх, уже наповнені, на дорогу у визначений графіком день. Порушники правил благоуст­рою мають задуматися, що їм вигідніше: цивілізований і дешевий ме­тод вивезення відходів чи затратний, при нинішніх цінах на бен­зин, екологічний злочин.

За словами Віталія Яльницького, заступника Шацького селищ­ного голови, на порушників правил благоустрою найближчим ча­сом чекає не лише чималенький штраф (мінімальний – від 1 200 грн.), а й оприлюднення факту у газеті, громадський осуд. Чи до­по­може такий спосіб достукатися до свідомості людей – покаже час. Поки що представники активної громадськості, комунальники і правоохоронці просять жителів селищної ради не замовчувати про випадки  правопорушень, свідками яких вони стали, а теле­фо­нувати в Шацький РВ УМВС за номером 102. Покарання, яке б’є по гаманцю, – дієвий механізм впливу на тих, хто не хоче до Єв­ропи.

Віта ШЕПЕЛЯ, Мирослава ЦЮП’ЯХ.