Головна Цікаво Чим більше ви передплатите газет, тим стабільніше в селі працюватимуть пошта й...

Чим більше ви передплатите газет, тим стабільніше в селі працюватимуть пошта й листоноші

2433

Гостре питання

Директор волинської пошти запевнив: закривати відділень не будуть, а пенсії та періодику приноситимуть гарантовано

З ініціативи комунікаційної платформи «Твій портал» 26 листопада у м. Луцьк відбулася дискусія на злободенну тему – як врахувати інтереси всіх трьох складових («Укрпошти», пенсіонерів та газет), щоб жодна складова цієї тріади не вмерла?

– За останніх два роки та­рифи ПАТ «Укрпошта» на пе­редплату та доставку друко­ваних видань підвищилися на 100%. Керівництво «Укрпош­ти» вже заявило про те, що планує по всій території Укра­їни закрити 5-7 тисяч відді­лень у сільській місцевості  з 1 січня 2019 року. За словами генерального директора «Укр­пошти» Ігоря Смілянського, такі дії зумовлені тим, що уряд та парламент не погодили затвердження економічно вигідного тарифу на доставку пенсій. Нинішня ситуація з «Укрпоштою» поставила під загрозу і передплатну кампанію-2019. Люди бояться передплачувати видання, адже не вірять, що газети і журнали їм доставлять, – йшлося в прес-релізі заходу.

Які  шанси «вижити» друкованим ЗМІ? Як впливає закриття відділень «Укрпошти» у селах на передплатну кампанію-2019? Чи отримуватимуть пенсію бабусі та дідусі через пошту? – ці та інші проблеми обговорювалися під час «круглого столу» «Укрпошта» і медіа: як знайти компроміс?».

Яка насправді ситуацію в «Укрпошті»

Уже на початку розмови народний депутат Ірина Констанкевич зауважила: і у Верховній Раді, і в найвіддаленіших селах активно обговорюють питання пошти. Людей цікавить, чи будуть їм до­ставляти пенсію і пресу, чи матимуть роботу листоноші. Тобто впро­довж останнього року тема збереження в селі пошти така ж актуальна, як збереження ФАПів і шкіл.

Директор волинської пошти Іван Шевчук пояснив:

– В «Укрпошти» склалася непроста ситуація тому, що держава замовляє у підприємства ряд послуг, але за них не платить ні копійки. Насамперед ідеться про доставку пенсій. Раніше «Укрпошта» виконувала цю послугу за тарифом 3,56%, потім його зменшили до 1,56%, тож замість працювати на прибуток, підприємство з 2004-го несло збитки, які лише за нинішній рік становлять 1 мільярд гривень.

Крім того, зауважив Іван Шевчук, за часів «папєрєдніків» численні суми, зароблені «Укрпоштою», або нераціонально використовувалися, або просто розкрадалися. Відтак не виді­лялися гроші ні на якісні авто, ні на поточний ремонт транспорту і приміщень. Та що там: не було грошей навіть принтера купити. Тому нинішня ситуація в «Укрпошті», коли для стабільної роботи не вистачає 1 млрд. 200 млн. грн., – це лише наслідок того, що накопичувалися роками.

Позитивні зміни ми бачимо вже

Зважаючи на таку ситуацію і задля недопущення закриття відділень поштового зв’язку, Верховна Рада вже погодила виділення у 2019-му півмільярда гривень на підтримку «Укр­пошти». Та й керівництво національного оператора зв’язку зау­важує: новий підхід до роботи вже дає позитивні результати.

– У містах і селищах, де є по дві і більше тисячі жителів, нам вдалося комп’ютеризувати поштові відділення по всій Україні. А це 1 600 населених пунктів! По областях закупляються нові авто, в тому числі – для оперативного розве­зення посилок. На бага­тьох відділеннях з’яви­лася можливість розра­хунку через термінал, – перелічив успіхи дирек­тор волинської пошти.

Як взірець для нас­лідування назвав Іван Шевчук поштове відді­лення у селі Гораймівка Маневицького району Волині. Воно працює у великий «плюс», оскі­ль­ки активно займається передплатою друко­ваних ЗМІ та зуміло на­лагодити дієву співпра­цю з місцевою владою, тож тепер усі платежі сільради «йдуть» через цю пошту. Приміщення ВПЗ там теж відремонтували, навіть бруківку поклали, бо до покращення умов роботи об’єднали зусилля і Волинська дирекція, і колектив відділення, і громада.

Активна передплата – гарантована робота

Хоча ще місяць тому керівництво «Укрпошти» не виключало закриття збиткових поштових відділень, а відтак – і скорочення їхніх працівників, утім сьогодні питання вже не стоїть так гостро, прозвучала інформація на круглому столі.

Великою підтримкою в питанні прибутковості сільських від­ділень назвав Іван Шевчук передплату газет і журналів місцевими жителями.

– Минулий рік передплата періодики дещо знизилася. І це, до речі, не волинська чи українська, а загальноєвропейська тен­денція. Але, сподіваюся, цього року ми попрацюємо активніше й надолужимо торішні показники, – зауважив Іван Шевчук. – Між іншим, сільські жителі, котрі вболівають за долю їхнього відділення пошти, мають допомогти листоношам працювати не у збиток. Адже що більше газет і журналів буде виписано, що більше комунальних послуг через пошту оплачено і посилок переслано, то вищий дохід матимуть поштарі.

– Це означає, що у 2019-му кардинальних кроків із боку «Укр­пошти» не планується? – запитав директор ПП «Твій вибір» Тарас Хотимчук.

– Думаю, ні, – сказав Іван Шевчук. – Ми будемо робити все можливе, щоб найближчі роки-два всі відділення продовжували працювати і щоб листоноші лишилися з роботою. Тобто весь наступний рік працюємо в штатному режимі.

– А чи можна вплинути на ситуацію із невчасною доставкою преси? Адже з року в рік ми стикаємося з тим, що газета вийшла у четвер, утім читач її отримує в суботу? – поцікавилися головні редактори.

– Я знаю цю проблему, – зауважив Іван Шевчук. – І докладу максимум зусиль, аби вирішити й це питання.

Отож, підсумком круглого столу стало головне: впродовж усього 2019-го пенсія та газета будуть доставлені в кожну хату.

А щоб і в майбутньому унеможливити закриття пошти по селах, народний депутат Ірина Констанкевич пообіцяла свою підтримку в цьому питанні у стінах парламенту. А всі головні редактори підписали спільне звернення до прем’єр-міністра та Президента України з вимогою не допустити закриття сільських відділень поштового зв’язку.

Оксана БУБЕНЩИКОВА