Головна Цікаво Два важливих для розвитку місцевого самоврядування законопроекти вже у Парламенті

Два важливих для розвитку місцевого самоврядування законопроекти вже у Парламенті

1902

У попередньому порядку денному другої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання вже є два законопроекти, на які давно чекають громади. І хоча вони не позначені як невідкладні, чекаємо, що вже скоро ці законопроекти пройдуть профільний парламентський комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і потраплять до сесійної зали.

 Важливим для розвитку місцевого самоврядування є Проект Закону «Про внесення змін до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» (№0860). Як зазначалося, він необхідний, передусім, для об’єднаних громад, для їхнього цілісного планування і розвитку. Замість десятків дорогих і складних документів з планування населених окремих пунктів громади, ОТГ з прийняттям цього законопроекту зможуть затверджувати єдиний документ з просторового планування – план об’єднаної громади.

Законопроект знаходився у парламенті з 2017 року під номером 6403. Він вже пройшов перше читання і готовий до другого. Рівень опрацювання документу такий, що потрібна лише політична воля, щоб розглянути і прийняти його швидко.

Готовий до розгляду і довгоочікуваний законопроект про службу в органах місцевого самоврядування (№1223). Це вже третя редакція за 5 років. Як відомо, Верховна Рада минулого скликання довго не могла прийняти цей закон, текст якого готовий був ще у 2015 році. А коли у 2017 році нарешті прийняла, вето на закон наклав Президент. Часу і сили повторно розглянути законопроект парламенту не вистачило, хоча нова редакція пролежала під куполом більше року. Отже місцеве самоврядування досі не має достатніх можливостей, щоб ефективно залучити нових висококваліфікованих фахівців, пропонувати їм належні умови оплати праці, робити службу в місцевому самоврядування престижною і сучасною. Парламенту дев’ятого скликання доведеться починати спочатку і пройти повну процедуру прийняття цього законопроекту – тобто, два читання.

Крім цих двох важливих для усіх громад законопроектів, на розгляді в парламентському комітеті знаходиться Проект Закону про створення, ліквідацію та зміну меж районів Львівської області (№1217), автори якого пропонують створити в області 6 районів замість 20.

Як повідомлялося, експерти УАРОР за підтримки Ради Європи після обговорень на місцях підготували проекти законів з реформування адміністративно-територіального устрою чотирьох областей: Донецької, Луганської, Тернопільської та Харківської. Ще у п’яти областях — Волинській, Одеській, Полтавській, Чернівецькій та Київській – тривають обговорення, за результатами яких експерти також запропонують відповідні законопроекти. Крім того, по восьми областях — Івано-Франківській, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій, Чернігівській — законопроекти підготували народні депутати.

Ці напрацювання, цілком вірогідно, незабаром також можуть потрапити на розгляд парламентського комітету.

Також у попередньому порядку денному другої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання є готовий до другого читання законопроект про муніципальну варту (№0974), який у першому читанні був прийнятий ще у 2015 році. І хоча громади за цей час навчилися створювати муніципальну варту і без спеціального закону, можливо, це питання таки матиме більш чітке унормування.

Більше про законопроекти, необхідні для прискорення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, читайте ТУТ.

Стаття підготовлена в рамках Проекту Української асоціації районних та обласних рад «Моделювання адміністративно-територіального устрою на субрегіональному рівні», що реалізовується за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація  і реформа місцевого самоврядування  в Україні».

Інформація з офіційного сайту УАРОР