Головна Цікаво Як правильно вибрати дитині іграшку до свята, на що потрібно звернути увагу

Як правильно вибрати дитині іграшку до свята, на що потрібно звернути увагу

749

Наближаються Новорічно-Різдвяні свята і дорослі хочуть потішити дітвору подарунками. Зазвичай, батьки купують іграшки, які уже давно вподобали малята, переважно це – герої улюблених мультфільмів, конструктори чи машинки, але при цьому важливо звертати увагу не лише на їх зовнішній вигляд чи функціональність, а й на якість.

При виборі – будьте обережні, тому що за красивим виглядом можуть ховатися неприємності та навіть небезпека. Всі іграшки (м’які, металеві, дерев’яні, з полімерних матеріалів) повинні мати висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, який засвідчує їх якість і безпеку.

Перед тим, як іграшка чи будь-який предмет дитячого вжитку (вітчизняного чи імпортного виробництва) потрапляє на полиці магазинів, кіосків, лотків, товар проходить декілька експертиз. Головна – санітарно-епідеміологічна. При цьому фахівці досліджують чи матеріали, з яких виготовлена дитяча іграшка, не містять токсичних речовин та чи не виділяють небезпечних випарів. Наприклад, такі токсичні речовини, як стирол, свинець, кадмій, хром здатні викликати у дитини алергії, дерматити, подразнення слизових оболонок. Свинець, зокрема, може спричиняти захворювання крові, порушення обмінних процесів.

Товари для дітей вітчизняного виробництва проходять експертизу ще в процесі виготовлення, а іграшки, які завозяться до нас за кордону, проходять санітарно-епідеміологічну експертизу в Україні, і тільки після цього допускаються до продажу. Державний нагляд встановлюється над виробництвом та реалізацією іграшок, особливо тих, що призначені для дітей дошкільного віку, малюків.

Санітарно-гігієнічні вимоги пред’являються до матеріалу, з якого виготовлена іграшка, до її форми, маси, розмірів, оздоблення, забарвлення. Для виробництва мають використовуватись лише нешкідливі матеріали, які не містять отруйних речовин і легко піддаються миттю та дезінфекції.

При виборі іграшки батьки повинні звернути увагу на її розмір, який повинен відповідати віку дитини, а форма та зміст – бути такими, щоб виключити можливість поранень і травм. Максимальна вага іграшок для дітей дошкільного віку – 400 г і для учнів молодшого шкільного віку (1-4 класів) – 800 г. Для дітей до 3-х років рекомендуються іграшки з пластмаси та резини – їх легко мити, дезінфікувати. Найменші елементи, які складаються із кількох частин (піраміди, кульки, м’ячі тощо), повинні бути не менше 30 мм в діаметрі при мінімальній висоті 12 мм. В якості наповнення брязкалець дозволяється використовувати пластмасові та металеві кульки, діаметром не менше 5 мм.

Багато іграшок фарбують в яскраві кольори клеєвими та масляними фарбами, а зверху покриваються 2-3 шарами міцного лаку або натуральної оліфи до утворення плівки, яка не піддається розчиненню. Фарба або лак не повинні змиватися гарячою водою з милом, дезінфікуючим засобом. Міцність фіксації перевіряється також шляхом занурення іграшок на 2 хвилини в 1% розчин хлористоводневої кислоти, лугу і гідрокарбонату натрію.

Дерев’яні іграшки повинні виготовлятись з деревини, яка при обробці не дає тріщин, в яких може накопичуватись бруд і мікроби. Поверхня дерев’яних іграшок має бути шліфована й покрита стійкими фарбами чи лаками, як до дії слини так і поту. Колір – також досить важливий. Психологи довели, що діти люблять яскраві кольори: яскраво-червоний, рожевий, жовтий і блакитний. Чорний, сірий і темно-коричневий найменше подобаються дітям та викликають в них негативні емоції.

Губні гармошки, дудки, «свистунці» в тій частині, яка прикладається до губ, обов’язково повинні виготовлятись з металу, який легко піддається дезінфекції та не всмоктує вологу.

М’які іграшки найменш гігієнічні: вони погано піддаються миттю і знезараженню. Їх потрібно частіше виносити на свіже повітря, чистити щітками, дезінфікувати, у ляльок, наприклад, потрібно міняти одяг. Іграшки з поролону не рекомендується для ігор дітям, від них часто відриваються маленькі кусочки, крім того, під впливом часу фізико-хімічні властивості поролону змінюються, а також під впливом світла, температури, води тощо.

Оптичні іграшки (фільмоскопи, калейдоскопи, іграшкові телескопи та ін.) повинні виготовлятися таким чином, щоб не викликати напруги зору. В іграшках «пістолет», «пушка», чи їм подібних, заборонено використання в якості набоїв – гострі предмети чи вибухові речовини. Тому ці деталі повинні виготовлятись з гуми або інших м’яких матеріалів.

Окрім цього, необхідно звертати увагу на відсутність неприємного різкого запаху від виробів і на рівень звуку, що створюється іграшкою (грою), призначеною для гри в приміщенні.

Тому я рекомендую батькам, перед покупкою іграшки вимагати від продавців висновок санітарно-епідеміологічної експертизи та відмовитися від придбання товару, який не має відповідних документів, а якість викликає сумніви.

Лілія Барна, заступник начальника
відділу економічного розвитку та торгівлі