Упродовж майже двох годин члени постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинстваобговорювали ситуацію, яка склалася на волині в галузі стоматології.
Розгляд питання зініціював заступник голови комісії Сергій Сівак. Депутат виступає проти скорочення бюджетних ставок в галузі і наполягає, що така ситуація призведе до повного занепаду стоматології. “Маємо той результат, коли бездумнереформування медицини призведе до погіршення здоров’я українців”, – міркує пан Сівак.
До участі в засіданні приєдналося чимало небайдужих лікарів, які працюють в стоматології, посадовці ОДА та столичні гості, а саме представники ГО “Асоціація стоматологів України”.
Сергій Сівак нагадав, що під час засідання круглого столу у Верховній Раді місцевим владам рекомендували утриматися від оптимізації стоматологічної служби. В той же час, на Волині у Ковелі закрили стоматполіклініку, в якій працювало 36 осіб. Скорочення відбулися в Рожищі, у Старій Вижівці, Любомлі, Шацьку, Іваничах.
Загальну картину по області окреслив позаштатний спеціаліст по стоматології управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, завідувач відділенням щелепно-лицьової хірургії Волинської обласної клінічної лікарні Дмитро Струк.
Він говорив про проблеми стоматологічного здоров’я населення. Детально зупинився на питанні дитячої стоматології. Фахівець зауважив, що раніше у кожній школі обласного центру були стоматологічні кабінети, наразі не лишилося жодного.
У 2020 році після набуття чинності Закону України від 19.10.2017 р. № 2168-VIII «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» стоматологія фактично залишиться без фінансової підтримки держави.
Голова постійної комісії Людмила Тимощук поцікавилася думкою пана Струка щодо виходу з ситуації.
Фахівець вважає, що фінансовий тягар повинні взяти на себе ОТГ, хоча би в питаннях профілактики та дитячої стоматології.
Президент ГО «Асоціація стоматологів України» Ірина Мазур повідомила, що на Волині забезпеченість стоматологами нижча, ніж в середньому в Україні (3,95 порівняно з 4,33). З її слів, в нашій області працює вдвічі менше лікарів, ніж на Львівщині. У 2008 році в області працювали 129 комунальних стоматологічних закладів, у 2017 – 67, кількість приватних стоматологічних закладів також зменшилася з 50 до 30. Разом з тим, вона зауважила, що в світі в цілому не проста ситуація з лікараями.
Віце-президент ГО «Асоціація стоматологів України», Заслужений лікар України, кандидат медичних наук Олексанадр Вахненко переконує, що негативом є те, що стоматолігію “викинули” з первинного рівня медицини. “Вислів “Стоматологія сама себе прггодує” – це міф”, – каже столичний фахівець. Він вважає, що важливо виробити правильні вектори в державній політиці щодо стоматологічного здоров’я українців.
В той же час, депутат Олег Бегаль вважає ситуацію не такою вже й песимістичною. Він нагадує, що державне фінансування залишиться для дитячої та ургентної стоматології. У скороченні лікарів депутат також проблеми не бачить. Каже, що це підштовхує їх до відкриття приватних кабінетів.
Володимир Дибель розповів про позитивний досвід Любомльщини, де стоматологи залишилися в штаті ЦРЛ, але запорукою цього стало бюджетне співфінансування з ОТГ.
Начальник управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк запевняє, що бюджетна стоматологія – це застій в галузі, бо вона погано фінансується.
Головний лікар КП «Волинська обласна стоматологічна поліклініка» Ігор Дворко відзначив, що дуже правильним і своєчасним було рішення Волиньради утворити комунальну стоматполіклініку. “Досвід показує, що такі заклади є рентабельними”, – переконує пан Дворко.
Постійна комісія рекомендувала управлінню охорони здоров’я ОДА вивчити позитивні досвіди фінансування стоматології з бюджетів ОТГ та розглянути питання про стан ситуації в галузі на колегії управління.