Головна Цікаво Унікальна цілюща рослина росте на подвір’ї шатанина

Унікальна цілюща рослина росте на подвір’ї шатанина

3516

Наша планета багата на цілющі рослини, які здавна використовувалися у народній медицині. Однією з таких рослин є дерево гінкго, одне з найстаріших дерев нашої планети, що збереглося до наших днів. Виникло від первісних голонасінних дерев приблизно 300 млн років тому, і є пращуром сосни та ялини. Гінкго – єдиний нині живий представник «перехідної ланки» між папоротями й хвойними. Це єдине унікальне дерево, що являє собою один вид, один рід і одну родину. Окрім того, це дерево довговічне. Окремі його екземпляри живуть 2000 років, підіймаючись за цей час у висоту до 40 м, при товщині стовбура – 1 м. Попри свою довговічність, дерево гінкго є пам’яткою природи світового значення і занесене до Червоної книги світу. Наприклад, в Україні існує ботанічна пам’ятка природи у Харкові з цими деревами. Найбільш пошерене це дерево в Китаї.

Перші згадки про лікувальні властивості листя гінкго білоба зустрічаються в стародавніх рецептах традиційної китайської медицини, написаних за 2800 років до н. е. Сьогодні медикаменти, розроблені на основі листя гінкго, входять до багатьох засобів сучасної медицини. Чай з листя рекомендували при кашлі, ядусі, для якнайшвидшого відновлення сил у період видужання.

Препарати з гінкго відновлюють погіршені в результаті вікових змін пам’ять, слух, зір, мовні й рухові функції, усувають циркуляторну недостатність (включаючи атеросклеротичне й вікове походження), відновлюють еластичність і міцність судин, запобігає тромбозам мозкових і коронарних судин, сприяють нормалізації метаболізму тканин мозку, поліпшують живлення серцевого м’яза, допомагають зберегти цілісність і проникність клітинної стінки, запобігти приступам астми, мають заспокійливу й антиспазматичну дії. Використовують гінкго й для профілактики та лікування туберкульозу, органів дихання, гіпертонії, підвищення імунітету та сповільнення процесів старіння.

Найбільші у світі плантації гінкго розташовані в Південній Каліфорнії. Щорічно понад 1,1 тис. т сухого листя експортується до Європи. Невеликі плантації гінкго є також у Франції. Переробляють листя і виготовляють екстракт у Німеччині, Швеції, Ірландії й Франції. В Україні гінкго можна знайти у містечку Гоща Рівненської області, у містах Ужгороді і Мукачевому Закарпатської області, в Краснокутському дендрологічному парку, в містечку Коломиї Івано-Франківської області та в містах Донецьку, Львові, Сквирі Київської області, у місті Корсунь-Шевченківський, с. Михайлівка Дунаєвецького р-ну Хмельницької обл., Черкаська область, в Одесі, а також у Києві. Сьогодні гінкго настільки поширилось в культурі, що важче знайти місцевість, де його нема, аніж де воно є.

Незвичайне дерево росте й на подвір’ї шачанина Миколи Турича. Цілющі властивості гінкго родина активно використовує для своїх потреб. Микола Михайлович навчився розмножувати дерево, тож тепер має чимало саджанців цього дерева та готовий поділитися ними з усіма, хто бажає вирощувати цю унікальну рослину. Про те, як вирощувати цю незвичайну лікарську рослину в нашому кліматі писалося у газеті «Волинь-нова» (№84 від 02.08.2016 року) у матеріалі «Вирощування гінкго у відкритому грунті».

Віта ШЕПЕЛЯ.