Головна Економіка Нерозкрита краса «сомового» озера

Нерозкрита краса «сомового» озера

4995

Соминець – водойма, що входить до групи озер Шацького національного природного парку. Невеликий, з чистою і прозорою водою, з живописним піщаним берегом на південному сході, з глибиною більше двох метрів. А ще багатий на рибу, раки і різноманітне червонокнижне птаство. Соминець розташований у доступному і зручному для відпочивальників місці і всього за кілометр з гаком від Світязя. Від дороги, що веде в урочище Гряда, до Соминця – рукою подати. Туристів у розпал сезону тут небагато. Максимум, що можна побачити сонячного літнього дня – один-два намети і кілька компаній, що втекли з гамірного Світязя і усамітнилися в затишку прибережних дерев. Тут завжди панує тиша. Час від часу в неї вривається пташиний крик; інколи хвилюється мілководдя – його збурюють корови, що ховаються у воді від набридливих ґедзів.

Територія біля Соминця багата на археологічні знахідки. Про давнє заселення цього місця свідчать залишки на ньому слов’янського поселення. В давній назві озера, безперечно, знайшла відображення його рибна фауна. «Невідомо, чим її пояснити – винятковими запасами чи особливою повагою до окремих видів, – проте панівне становище в озерній гідроніміці нашого краю посідають карась і сом… Чотири озера на Волині «сомові»!», – пише в своїх «Вікнах» Віктор Лазарук. У шацькому Соминці дійсно поширені карликові сомики, а ще є щука, верховодка, окунь, йорж, краснопірка, карась, в’юн, лин. Особливо добре на цьому озері ловляться раки. Точніше, ловилися, бо років 20 тому навіть недосвідчений раколов міг за годину наповнити раками чимале відро. Знайти їх можна в очеретах, під корчами, каменями або в піску. Але якщо ви вирішили вполювати цих членистоногих, важливо не тільки знати, де вони живуть, але і як правильно їх ловити. 

– Вдень пірнали в озеро з ластами, маскою і збирали раків по дну руками, а вночі ловили спеціальними палками – розсохами, просвічуючи дно коногонками. Раки, коли відчувають небезпеку, починають задкувати і, набираючи велику швидкість, утікати. Часто дуже боляче щипають клешнями за руку», – розповідає про тонкощі раколовної справи місцевий рибалка.

Зараз раків поменшало, проте самим процесом їх вилову душу потішити ще можна.

Пересічний турист, що з задоволенням відпочиває на шацьких озерах, ще не відкрив для себе «сомове» озеро, не відчув його переваги, скажімо, над Світязем, Пісочним і навіть Великим Чорним. І він має рацію, бо розбудова курортної інфраструктури на Соминці – лише в планах. Керівництво Шацького національного природного парку визначило пріоритетним завдання розробки п’яти регіональних туристичних маршрутів, що мають на меті ознайомити людей, які приїжджають у район, з екосистемами багатьох озер, серед яких і Соминець. Туристи знайомитимуться з Шацьким поозер’ям під час велосипедних екскурсій, піших, кінних та орнітологічних екскурсій, прогулянок човнами.

– Нещодавно оглядали територію парку фахівці з Франції, які вже визначили основні напрямки орнітологічних туристичних маршрутів. Французам пощастило побачити великого хижого птаха орлана-білохвоста, який гніздується на території ШНПП, та інших рідкісних пернатих – це їх вразило і спонукало назвати нашу територію унікальною і гідною уваги туристів. Є і на озері Соминець рідкісні птахи: великий норець, лебідь-шипун, сіра гуска, крижень, чирок-тріскунок, червоноголова чернь, лиска, сизий мартин та звичайний мартин, – розповідає Петро Юрчук, директор ШНПП.

Ще в 2006 році розроблено доповнення до «Проекту організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів і об’єктів Шацького національного природного парку». У документі передбачено благоустрій існуючих зон відпочинку, а також створення п’яти нових: «Пульмо», «оз. Соминець», «Пулемець», «оз. Люцимер», «Залісся». Ці місця відпочинку сприятимуть розвантаженню тих, на яких нині перебуває основна маса туристів. Зі слів Петра Володимировича, наближається час, коли вступить у дію «закон шлагбауму» і туристам, що прямуватимуть на популярні озера, казатимуть: «Стоп! Місць немає!». Тоді відпочивальники змушені будуть згадати про інші, на сьогодні для них невидимі, озера. А на Соминці є чимала територія – до 10 га, де, припустимо, може розміститися і кінноспортивна школа, і парк розваг, і аква-гірки, і навіть оглядове колесо. І вода озерна, до речі, – не менш прозора й чиста, як у Світязі.

– Не все ж туристам купатися і засмагати. Все більше з них надають перевагу активним видам відпочинку, яких у всьому різноманітті інфраструктура шацьких озер їм не може поки що запропонувати. Тому чекаємо на інвестора, адже реалізація запланованого потребує не лише значних зусиль працівників парку і місцевих жителів, а й капіталовкладень, – підсумував директор парку.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.