Головна Історія У Володимирі провели міжнародну наукову конференцію на тему історії готів

У Володимирі провели міжнародну наукову конференцію на тему історії готів

3060

9 березня виконавчий комітет Володимирської міської ради спільно з гміною Грубешів у межах програми транскордонного співробітництва провели у Володимирі міжнародну наукову конференцію «Готський шлях: спільна історична подорож в минуле», що присвячена вивченню історії готів, їх матеріальної та духовної культури.

Міжнародна наукова конференція, яка об’єднала близько двох десятків істориків з Польщі та України, – один з останніх етапів реалізації польсько-українського проєкту «Готський шлях: спільна історична реконструкція та віртуальна подорож в минуле», який розпочався ще в липні 2021 року за фінансової підтримки ЄС.

Як розповіла координаторка проєкту з української сторони, начальник відділу міжнародної діяльності та туризму Катерина Підгурець, метою проєкту є вдосконалення інформаційної та матеріальної бази історичного музею ім. Омеляна Дверницького у Володимирі та музею ім. О. Станіслава Сташича в Грубешові, а також збільшення кількості їх відвідувачів, популяризації спільної історії та її впливу на сучасні культуру, традиції та суспільний розвиток обох країн, та подальшу співпрацю двох музеїв.

Відтак у межах реалізації проєкту придбано дві тач-панелі, виготовлено макет готського села, розроблено вебсайт проєкту та віртуальний тур, який дає можливість поринути у подорож в минуле, виготовлені віртуальні 3D-моделі жителів та воїнів племені, готського будинку та інші медіапродукти, що відображають життя та побут готів. Проєкт доповнює польські історичні дані, збирає свідчення та дослідження поселень готських племен в Україні та Польщі, а також забезпечує систематичні історичні знання щодо транскордонного регіону та Європи в цілому.

Під час наукової конференції у Володимирі її учасники мали змогу ознайомитись із деякими результатами реалізації проєкту, зокрема переглянути вебсайт, що дає можливість здійснити віртуальну екскурсію у життя та побут готів, а також оглянути макет “Готське село”. Окрім цього, особливої атмосфери заходу додали юні актори народної аматорської театр-студії  “Різнобарв’я” під керівництвом режисерки Лариси Половньової, які зустрічали гостей в тематичному одязі та з макетами зброї готів.

“Більш як десять років тому, перебуваючи на посаді голови Зарічанської сільради уперше відвідав музей-скансен у селі Масломенч, що знаходиться у гміні Грубешів. Мене дуже вразила реконструкція давнього поселення готів і відтоді мріяв реалізувати щось подібне і у нас. Тож вдячний цьому проєкту, який дав можливість детальніше дослідити шлях племен готів, який пролягав зі Скандинавських країн через Польщу та українські землі, зокрема й нашу Володимирщину. Тепер відвідувачі нашого музею зможуть більше дізнатись про цей період спільної польсько-української історії. Вдячний партнерам за підтримку і упевнений, що попереду нас чекає багато цікавих проєктів”, – зазначив міський голова Ігор Пальонка у своєму вітальному слові.

Привітав учасників та гостей міжнародної наукової конференції і запрошений на захід вуйт гміни Грубешів Томаш Зайонц, який висловив слова підтримки українцям, котрі нині ведуть запеклу боротьбу з окупантом та побажав усім науковцям плідної роботи. Упродовж дня на конференції були представлені доповіді науковців, присвячені темі історії готів. Зокрема професор Войцех Новаковські розповів про галіндів на готському шляху, професорка Барбара Нєзабітовська-Вішнєвська присвятила свою доповідь періоду переселення народів, а заступник директора Державного історико-культурного заповідника у місті Луцьку Віктор Баюк презентував дослідження історії готів на Волині. Частина науковців долучились до заходу з допомогою зум-конференції.

У підсумку конференції буде виданий збірник наукових праць його учасників, а також підготують документальний фільм з коментарями істориків. Загалом реалізацію проєкту “Готський шлях: спільна історична реконструкція та віртуальна подорож в минуле” буде завершено до 30 червня 2023 року. Насамкінець планується проведення культурно-освітньої події «Сімейний вихідний у музеї», який, впевнені, не залишить байдужими ні малих, ні дорослих, адже дводенний захід передбачає занурення в життя та побут готів через цікаві квести, майстеркласи, огляд 3D моделей представників давнього народу та їхніх поселень, а також перегляд мультфільму “Готська казка”.