Головна Історія Унікальну знахідку виявили на території древнього Володимира

Унікальну знахідку виявили на території древнього Володимира

3712

15 серпня, у День археолога України, відбулась зустріч міського голови Ігоря Пальонки, його першого заступника Ярослава Матвійчука з керівником Волинської археологічної експедиції інституту археології Національної академії наук України Віктором Баюком та ректором Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолієм Цьосем.

Принагідно привітали волинського археолога із професійним святом. Однак основною метою зустрічі стала унікальна знахідка, яку видобули з-під землі науковці під час досліджень у центральній частині міста, де нині має проводитись заміна комунікацій.

Поблизу Собору Різдва Христового виявлено залишки споруди ХVІ-ХVІІ ст., яка за низкою ознак є міським магістратом чи, можливо, будинком високого міського урядника. У завалі великої кахляної печі віднайдено керамічну «корону» із чітким стилізованим гербом Володимира: вершником в обладунках з мечем, який списом убиває змія. Зображення є похідним від давньоруського герба і є прямим попередником сучасного офіційного герба міста.

Досі науковці не знаходили нічого подібного. Вперше маємо такий місточок від давньоруської історії міста, його самоідентифікації до сучасності.

«Корона» свідчить про час, коли місто розвивалось, виходило на міжнародну арену. Таких «корон» є чотири, у міську раду цього дня принесли найбільш збережену з усіх. Серед цікавих знахідок також – керамічна фігура вершника.

Науковці звернули увагу, що зображення на «короні» тотожне тому, яке свого часу прикрашало шеврони бійців 14-ої бригади. Елементи є і на теперішньому шевроні військового з’єднання – рука в латах тримає спис, і це притаманно уже Середньовіччю, бо в Давній Русі не вміли робити таких обладунків.

Як відомо, наш герб є найдавнішим історичним міським гербом України, який засвідчений у 1324 році в листі міських урядовців до німецького міста Штральзунда у землі Померанія, на березі Балтійського моря. Там уже є печатка з Юрієм-Змієборцем, який є покровителем воїнів. Про неї у своїх працях згадує історик Михайло Грушевський, це найдавніша урядова печатка міст українських.

Розкопки тривають. Археологи обіцяють, що, за можливості, у майбутньому зможуть дослідити споруду повністю. Віднайдену ж «корону» відреставрують і вона посяде належне їй місце у стінах міської ради.

«Це важлива знахідка, бо показує сенс міста, тяглість місцевого самоврядування. Найдавніший герб міста в історії України свідчить про перехід від особистих  до гербів міст. Тобто Володимир уже асоціювався із цим зображенням. І, відповідно, сучасний герб міста чітко відповідає історичній традиції», – підкреслив Віктор Баюк.

Ігор Пальонка наголосив: «Ця унікальна річ вчергове доводить, що Володимир є містом дуже автентичним, древнім, у якому відбувалась безліч історичних подій. Бачимо, що археологічні дослідження цілком виправдали себе, адже це наша історія, яку мусимо зберегти».

Ярослав Матвійчук зауважив: «Знахідка є важливою і для всієї нашої країни, адже вороги постійно прагнуть знецінити нас і нашу історію, як багато століть це робили. А тут якраз зрозуміло: ми повертаємо собі нашу історичну спадщину».