13 вересня біля пам’ятного знаку на території храму Віри, Надії, Любові і матері їх Софії міста Володимира-Волинського молилися за всіх жертв депортації, виселених з території Польщі у 1944-1947 роках.
Представники влади міста, парафіяни і священники вшанували світлу пам‘ять депортованих українців, спільно об’єднавшись у молитві.
До вшанування жертв депортації долучилась керуюча справами виконавчого комітету міської ради Ірина Ліщук.
“Ця сторінка історії не може бути забута і зараз для нас дуже важливо, щоб історичне минуле стало основою для переможного майбутнього” – зауважила вона.
Учасники заходу поклали квіти до пам’ятного знака депортованим українцям Холмщини в 1944-1947 роках.
Нагадаємо, що пам’ятний знак насильно виселеним українцям відкрили та освятили 8-го вересня 2019 року. Ініціювало встановлення такого знаку Володимир-Волинське культурне товариство “Холмщина”.
Довідково:
У 2020-му році виповнюється 76 років від початку депортації з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках українців – автохтонних мешканців цих регіонів.
Сотні тисяч українців було депортовано у примусовому, позасудовому порядку. Загалом, за офіційними даними у 1944-1946 роках. було переселено до СРСР 482,8 тисяч осіб.
У 1947-му році залишки українського населення, біля 150 тисяч осіб, з історичних українських земель у складі Польщі в рамках Акції “Вісла” було депортовано на північ та північний захід Польщі.
У наступні роки (до 1951-го) до УРСР з території Польщі було переселено ще близько 50 тисяч осіб.
Депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Тотальне виселення корінних українців зі споконвічних теренів за етнічною ознакою було ретельно сплановане і брутально здійснене комуністичними режимами Польщі та СРСР. Виселені з території Польщі українці знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини.