Саме ця проблема обговорювалася на розширеній нараді, яку провів перший заступник голови Шацької РДА Віктор Плейтух, за участю Сергія Пархонюка, заступника голови РДА з гуманітарних питань, голів, секретарів селищної та сільських рад, директорів шкіл, фахівців відповідних служб та установ району. Розпочинаючи нараду, Віктор Плейтух зазначив, що питання захисту прав дітей стоїть на особливому контролі у Глави держави, голови облдержадміністрації. На сьогодні служби, котрі безпосередньо працюють з дітьми, достатньо укомплектовані, тож саме вони несуть відповідальність за виконання своїх функціональних обов’язків з захисту прав дітей.
Розповідаючи про стан роботи із соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, Людмила Цевух, начальник служби у справах дітей РДА, повідомила, що 4 грудня 2012 року відбулася всеукраїнська нарада з питань захисту прав дітей, на якій Президентом України Віктором Януковичем було окреслено 6 основних завдань, які потребують вирішення найближчим часом. Перше з них – зниження рівня соціального сирітства. Відповідно до доручення Президента України завершується робота із запровадження діяльності фахівців із соціальної роботи в кожній територіальній громаді, метою якої є недопущення ситуацій, що призводять до позбавлення батьків права на виховання своїх дітей. Зокрема, викликає занепокоєння той факт, що з кожним роком в державі збільшується кількість дітей, позбавлених батьківського піклування, так званих соціальних сиріт. Загалом в області нараховується 1846 дітей цієї категорії, з яких 1273 дитини виховується в сім’ях піклувальників і дитячих будинках сімейного типу, в прийомних сім’ях – 244 дитини, решта – в інтернатних закладах. Наступним завданням є реформування інтернатних закладів в заклади сімейного типу, щоб надалі діти, які в них виховуватимуться, набували навичок життя в суспільстві. Забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, житлом – це ще одне завдання, котре потребує вирішення з боку держави, адже власними силами органи опіки та піклування цього зробити не можуть. Необхідність впровадження заходів, що запобігають дитячій злочинності; покращене надання медичної допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, а також співпраця усіх відповідних служб – наступні завдання для виконання, висловлені на всеукраїнській нараді.
Аналізуючи ситуацію в районі, Людмила Степанівна зазначила, що на первинному обліку в службі у справах дітей Шацької РДА перебуває 36 дітей, з них 13 – діти-сироти, 23 – діти, позбавлені батьківського піклування. 32 дітей перебувають під опікою і піклуванням громадян, 1 дитина – в дитячому будинку сімейного типу, 2 дітей – в інтернатних закладах, 1 дитина-сирота тимчасово влаштована в сім’ю родичів і надалі буде влаштована під опіку. У минулому році на облік служби було поставлено 1 дитину-сироту та 1 дитину, позбавлену батьківського піклування, знято з обліку у зв’язку із досягненням 18-річного віку 3 осіб. До районного суду передано 2 позовні заяви про позбавлення батьківських прав щодо 3 дітей. Успішно виконується завдання із влаштування дітей на виховання до сімей, адже, перш ніж позбавити дітей батьківського піклування, вивчаються питання про влаштування дітей до родичів під опіку. Людмила Цевух також інформувала про здійснення контролю за умовами виховання та утримання дітей, відповідно до цього щорічно службою у справах дітей готуються висновки. В цьому питанні налагоджена хороша співпраця з директорами шкіл, медичними закладами. Вагомими, за словами виступаючої, є соціальні виплати на дітей, а про цільове використання цих коштів опікунами-піклувальниками та прийомними батьками складаються щорічні звіти. Інформовано було і про забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що покладається на органи місцевого самоврядування. Зокрема, у 2012 році селищною, сільськими радами району виділено 5 земельних ділянок під забудову для дітей цієї категорії. Не оминула увагою доповідач і питання взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинились в складних життєвих обставинах.
Ольга Назарук, завідувач юридичного сектору апарату РДА, докладно розповіла про повноваження селищної та сільських рад як органів опіки та піклування, про склад та функції опікунських рад, їх завдання та повноваження.
Коротко охарактеризувавши роботу ШРЦСССДМ, Наталія Новікова, головний спеціаліст центру, докладно інформувала про категорії осіб, яким надаються соціальні послуги, про види соціальних послуг та механізм їх отримання. Як уже було зазначено, в штат працівників центру введено 9 посад фахівців із соціальної роботи по кожній сільській раді. Вони вже налагодили тісну співпрацю з директорами шкіл, головами сільських рад. Соціальні фахівці працюють з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах та не можуть подолати життєві труднощі самостійно; до їхньої компетенції належить і робота з студентами, молоддю, школярами, а також дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, опікунами-піклувальниками, потенційними кандидатами в опікуни-піклувальники та прийомні батьки. Центром надаються різні види послуг – соціально-економічні, інформаційні, медичні, психологічні, різноманітні види консультацій щодо працевлаштування, отримання соціальних допомог, надання допомоги у вихованні дітей. Доповідаючи про роботу соціальних фахівців центру, Наталія Новікова зазначила, що їхня робота – це своєрідна швидка допомога сім’ям, що опинилися в складних життєвих обставинах чи мають якісь проблеми. Основними завданнями фахівців є участь у соціальному інспектуванні сімей, здійсненні соціального супроводу та залучення до нього представників інших соціальних сфер. Як результат роботи – за півроку виявлено 10 сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах. В загальному по району проінспектовано 148 сімей. Ще одним напрямком роботи центру можна назвати роботу з дітьми-інвалідами. Наостанок Наталія Федорівна наголосила на необхідності більш тісної співпраці з представниками міліції.
Адам Дударчук, голова районної ради ветеранів, висловив прохання, аби соціальні фахівці не обмежувалися роботою з проблемними сім’ями та дітьми, а старалися допомагати й самотнім людям, ветеранам.
Керівник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту Шацької РДА Сергій Стаднік розповів про роботу з багатодітними сім’ями, захист прав дітей, видачу посвідчень багатодітним сім’ям та присвоєння звання «Мати-героїня» жінкам району.
Антоніна Пилиповець, начальник управління праці та соціального захисту РДА, у своєму виступі акцентувала увагу на переході до адресної допомоги при призначенні державних та соціальних допомог. За її словами, за останнє десятиліття з прийняттям закону про соціальні допомоги малозабезпеченим сім’ям кількість одержувачів цих виплат зростає в арифметичній прогресії. В нашому районі одержують соціальні допомоги майже 2 тисячі людей, а сума виплат рівна 1 млн. 800 тис. грн. щомісяця. Така ситуація сприяє тому, що люди не хочуть і не мають бажання працевлаштовуватися, адже й так отримують достатні для проживання кошти. Проблеми виникають із розглядом заяв на комісії про призначення соціальних допомог, тому залучення до роботи в комісії соціальних фахівців, які краще знають про ситуацію в кожній родині по своїх територіях, значно полегшило б процес призначення виплат.
Про взаємодію педагогічних колективів і батьків у вихованні дітей, про роль позакласної та позашкільної роботи у формуванні особистості школяра розповів Анатолій Павлей, начальник відділу освіти РДА.
Про проблеми насильства в сім’ї щодо дітей та шляхи їх вирішення інформувала Алла Пех, головний спеціаліст служби у справах дітей РДА. На профілактичному обліку служби перебуває 5 дітей, які зазнали насилля в сім’ї. На службу у справах дітей покладено повноваження щодо попередження насильства стосовно дітей у сім’ях. У разі виникнення безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини вживаються відповідні заходи: приймаються рішення про вилучення дитини з несприятливого середовища, в 7-денний термін порушуються клопотання про позбавлення батьківських прав. Найбільш турбує те, що збільшується ймовірність виникнення таких ситуацій в сім’ях, які вважаються благополучними та достатньо забезпеченими.
У своєму виступі Божена Оксентюк, представник Любомльської міжрайонної прокуратури, висловила побажання, щоб взаємодія суб’єктів роботи з дітьми була більш скоординованою.
Зрештою, про більш тісну співпрацю, скоординованість роботи усіх служб, органів місцевого самоврядування говорили усі учасники наради, а що з цього вийде – покаже час.
Віта ШЕПЕЛЯ.