Цьогорічна весна прийшла вчасно, зігрівши скупим теплом природу і людей, рано розтопивши лід на водоймах і принісши звичні в цю пору клопоти працівникам Шацького національного природного парку.
– З першим теплом на вільних від криги озерах парку побільшало човнів, з яких рибалки виставляють різноманітні знаряддя лову риби. Найбільше їх на таких водних об’єктах, як Світязь, Люцимер, Луки-Перемут, Кримно, Острів’янське. Води в озерах обмаль, немає щорічних розливів, канави напівпорожні – далася взнаки майже безсніжна зима. Тому цьогоріч у цих місцях риба нереститися не буде. Натомість відкладатиме ікру в самих озерах, які на період нересту мають стати територією тиші і спокою, – повідомив Володимир Захарко, директор ШНПП.
У 2015 році нерестовий період риби відповідно до наказу №15 від 3.03.2015 року триватиме з 20 березня по 10 червня.
В цей час забороняється: проводити будь-який вилов риби; знаходитись не тільки на водоймі, а і в її прибережній смузі із забороненими знаряддями та засобами лову риби; проводити роботи, що негативно впливають на гідрологічний та гідрохімічний стан озер (в т.ч. миття транспортних засобів, купання та прання із застосуванням хімічних миючих речовин тощо); зупинка транспортних засобів ближче, ніж за 100 м від урізу води; рух плавзасобів (човнів) на водоймах під час нерестового періоду (крім суден уповноважених органів, які здійснюють охорону водних біоресурсів).
Порушники даних вимог сплачують штраф згідно з Адмінкодексом України із конфіскацією або без такої знарядь і засобів вчинення правопорушення. За здійснення браконьєрського вилову риби сітними, колючими знаряддями лову, електрострумом, вибухівкою та іншими забороненими знаряддями передбачена адміністративна (розмір штрафу становить для громадян 340-680 грн., для посадових осіб – 510-850 грн.) та кримінальна відповідальності (розмір штрафу 3 400-6 800 грн., або позбавлення волі строком до 3 років) з конфіскацією знарядь і засобів лову та незаконно добутих водних біоресурсів. Крім того, за кожну незаконно виловлену рибину, незалежно від її розміру, нараховується розмір завданої шкоди.
За незаконний відлов та транспортування водних живих ресурсів передбачені штрафні санкції: судак – 903 грн.; вугор річковий, сазан, щука – 602 грн.; білий амур, товстолобик – 451 грн.; лящ – 301 грн.; лин – 210 грн.; плітка – 150 грн.; в’юн – 31 грн.; карась сріблястий – 30 грн.; плоскирка, окунь звичайний, йорж звичайний, краснопірка, бичок-ротань – 141 грн. (суми вказані за один екземпляр); верховодка – 30 грн.; інші види – 30 грн. (суми вказані за 1 кілограм).
Як інформує керівництво Шацького національного природного парку, усі плавзасоби на період нересту мають бути вчеплені і згруповані в одному чи декількох місцях берегів озер. До боротьби з порушниками будуть підключені як працівники парку, так і влада, правоохоронні органи та громадськість.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.