Звісно, що проблема зі сміттям є чи не однією з найбільш актуальних для населених пунктів району. Особливо вона загострюється влітку, коли територія району буквально переповнена відпочивальниками. На ліквідацію проблеми зі сміттям спрямовують свої сили не лише КП «Будинкоуправління», а й Шацький національний природний парк. Але іноді працівникам цих організацій буває важко впоратися з тим, що твориться на прибережних смугах озер, у лісах та при дорогах.
Та не лише на літній період та відпочивальників потрібно списувати проблему зі сміттям, бо ж і своїх «свідомих» громадян у районі вистачає. Яскравий приклад – коли після зимового періоду, після танення снігу на землі залишається безліч сміття не лише у лісах, а й на дорогах, узбіччях, тротуарах, ровах. Це що, знову відпочивальники винні? Мабуть, таки ні.
Традиційно перед Великодніми святами районною владою спільно з органами місцевого самоврядування, установами та організаціями району організовується акція «За чисте довкілля», в ході якої прибирається уся територія району. Так було і цього року. Прибрали, здається, усе, включно з санітарною зоною біля полігону ТПВ та в урочищі Біля криниці. До речі, до прибирання останнього долучилися учні ЗОШ І-ІІ ст. смт Шацьк (директор Світлана Омельчук). Жителі вулиць, наближених до криниці, «облюбували» цю територію і створили там стихійне сміттєзвалище. І це буквально за кілька сотень метрів від полігону ТПВ! Діти за короткий час зробили там ідеальну чистоту, проте вже через декілька днів на території біля сміттєзвалища знову красувалися купи вивезеного місцевими жителями (думаємо, батьками дітей, які прибирали) сміття. Невже, аби заощадити 10 гривень за складування сміття на полігоні та аби не сплачувати комунальному підприємству за його вивезення, люди, мов свині, здатні засмічувати усе навкруги? І не має значення, де воно опиниться: біля сусідського паркану, в лісі чи біля озера.
Аби завадити місцевим жителям надалі вивозити побутові відходи у ліс, комісією із благоустрою, котра була створена селищною радою на початку цього року, було організовано чергування на території селищної ради. Воно відбувалося майже щодня. На місця виїжджали не лише члени комісії, а й Микола Боярчук, в.о. Шацького селищного голови, Іван Коваль, начальник КП «Будинкоуправління», працівники міліції. Порушників, на жаль, не вдалося впіймати на гарячому.
В дні наведення чистоти велику справу зробила група шацької молоді на чолі з ініціатором акції Андрієм Жипою і спонсором Богданом Федонюком. Команда свідомих хлопців і дівчат за пару годин навели порядок біля озера Велике Чорне, зібравши понад 20 мішків відходів. Охопили прибережну смугу – від спортивної школи до житлових будинків – і сосновий ліс. Улюблене місце відпочинку шачан і гостей засяяло чистотою. Проте чи надовго? Територія ще прибиралася, а за столики вже зручно вмощувалися постійні «відпочивальники» з багажем пляшок. А один з місцевих жителів спокійнісінько, не реагуючи на зауваження, віз під озеро цілу тачку відходів. От як достукатися до свідомості таких людей?
Як відзначив Іван Коваль, працівники комунального підприємства активно наводять порядок на території селищної ради: вже обрізали дерева, вивезли на полігон багато причепів сміття з прибраних громадою територій. Зараз триває прибирання двох шацьких кладовищ. Сезонні працівники КП «Будинкоуправління» готові до наведення чистоти на дорогах Шацька, проте на заваді їм стає дощова погода. Після Великодня комунальники розпочнуть роботи з благоустрою територій, на яких височіють обеліски та пам’ятники, також планують відремонтувати сцену, розміщену в сквері, що біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Шацьку. Поволі, але впевнено набирає обертів пакетний збір сміття. Люди, які ним скористалися (до речі, працівники редакції також), переконалися в зручності цього нововведення, бо єдине, що з них вимагають – це придбати в одному з селищних магазинів чи в КП «Будинкоуправління» (без націнки) пакети для сміття і виставити їх, уже наповнені, на дорогу у визначений графіком день. Порушники правил благоустрою мають задуматися, що їм вигідніше: цивілізований і дешевий метод вивезення відходів чи затратний, при нинішніх цінах на бензин, екологічний злочин.
За словами Віталія Яльницького, заступника Шацького селищного голови, на порушників правил благоустрою найближчим часом чекає не лише чималенький штраф (мінімальний – від 1 200 грн.), а й оприлюднення факту у газеті, громадський осуд. Чи допоможе такий спосіб достукатися до свідомості людей – покаже час. Поки що представники активної громадськості, комунальники і правоохоронці просять жителів селищної ради не замовчувати про випадки правопорушень, свідками яких вони стали, а телефонувати в Шацький РВ УМВС за номером 102. Покарання, яке б’є по гаманцю, – дієвий механізм впливу на тих, хто не хоче до Європи.
Віта ШЕПЕЛЯ, Мирослава ЦЮП’ЯХ.