Головна Стисло Жителів Шацького району хвилюють питання маршрутних перевезень, медичної реформи і матеріального забезпечення...

Жителів Шацького району хвилюють питання маршрутних перевезень, медичної реформи і матеріального забезпечення соціальних об’єктів

4195

15 березня відбувся виїзний прийом голови Шацької районної ради Сергія Карпука на території Пулемецької та Ростанської сіль­ських рад. В’їзд у Пулемець, що біля пункту контролю «Пулемець», неприємно вразив засміченими узбіччями доріг і безладом біля зупинки. Асфальтована дорога до села – в гарному стані. В сільській раді на зустріч до голови районної ради прийшов всього один житель – із особистою проблемою, яку спричинив конфлікт із сусідом. Ва­силь Демедюк, Пулемецький сільський голова, пообіцяв, що проб­лемне питання вирішиться без втручання районної влади.

Сергій Вікторович мав змогу оглянути соціальні об’єкти Пу­лемця, а також обеліск і братські могили часів Другої світової війни на території сільської ради. Місця поховання потрібно впо­рядкувати до 8 травня, Дня пам’яті і примирення, тому це питання – на контролі в голови районної ради.

Найперше делегація з району завітала в дошкільний навчальний заклад, де в одній групі виховується 18 дітей. Дитсадок – теплий, затишний, з гарним ігровим залом. Вихованці в очікуванні сніданку гралися, складали конструктор і збирали пазли. Скориставшись на­годою обговорити проблеми закладу з Наталією Корінь, менед­же­ром Шацького представництва Фонду Ігоря Палиці «Тільки ра­зом», яка теж була присутня на зустрічі, завідуюча дитсадка запи­тала в неї про можливість фінансової допомоги у встановленні сан­вузлів та придбанні дитячих меблів і вуличних гойдалок. Предс­тавник Фонду розповіла про механізм реалізації суспільно-корисних проектів на умовах співфінансування.

Очільник району оглянув також місцеву школу, де разом із керів­ницт­вом закладу визначили приблизне місце розташування май­бутніх внутрішніх санвузлів. Приємне враження справив місцевий ФАП з нещодавно відремонтованим і пофарбованим фасадом.

Побували і в місцях поховання. В Пулемці таких три. В центрі села – обеліск, він у гарному стані, потребує лише поверхневого впо­­рядкування. На місцевому кладовищі – братська могила. В сосновій посадці, на околиці села – ще одна братська могила. Саме остання потребує найбільшої уваги місцевої влади, оскільки, окрім металевої загорожі і зруйнованого хреста, там немає жодного зна­ка, напису про ті звірства, які чинили фашисти в роки війни. Саме сюди, зі слів сільського голови, в Другу світову нацисти звозили за­к­а­тованих в’язнів концтабору. В могилі поховано 300 вбитих жи­те­лів навколишніх сіл.

Далі на голову районної ради в приміщенні сільського клубу чекали активісти села Хрипськ. Люди обурювалися курсуванням маршрутки, водій якої їздить, коли захоче. Мирослава Кликоцюк, Ростанський сільський голова, підтвердила слова селян:

– Це дійсно болюче питання. Важко знайти спільну мову з водієм, якому часто мушу телефонувати і просити забрати людей до Ша­цька.

Сергій Карпук зауважив, що проблема маршрутних перевезень є актуальною по всьому району і складною для вирішення. Питання заплановане до розгляду на відповідній постійній комісії районної ради, є надія, що вирішиться. Жителів Хрипська хвилювало і пи­тання медичної реформи, зокрема створення госпітальних округів. Сергій Карпук заспокоїв людей, наголосивши, що лікарню в Шацьку не закриють, більше того, громада на чолі з керівництвом терито­ріа­льного медичного об’єднання активно відстоюють госпітальний округ у Любомлі. Селяни переймалися долею напівзруйнованого при­міщення місцевої школи, яку закрили 20 років тому. Потрібен транспорт, щоб повалити аварійну споруду і забрати її з центру села. Наприкінці з’ясували, що молодь села хоче придбати сітку на во­рота для гри у футбол. Представник Фонду «Тільки разом» поо­бі­цяла допомогти з написанням відповідного проекту.

Потім відбулася зустріч очільника району з учителями Ростан­сь­кої ЗОШ І-ІІІ ст. Поговорили продуктивно, з’ясували причину пе­реш­код у написанні проекту спільно з Фондом «Тільки разом» на прид­­бання в школу вуличних тренажерів, оскільки процес затяг­нувся в часі. Обговорили механізм фінансування будівельних робіт зі штукатурки цоколя будівлі школи, оплати праці керівників гуртків, придбання опалювального котла. Непросто буде вирішити проб­леми низької електричної напруги в школі і населеному пункті в ці­лому, а також опалення навчального закладу, проте район, зі слів Сергія Карпука, докладає до цього всіх зусиль.

В Ростанській сільській раді пам’ятних місць, де поховані сол­дати і мирне населення, чотири. Обеліск у центрі села Ростань, братська могила посеред лісу, де поховані цілі сім’ї закатованих фа­шистами людей, братська могила в селі Хрипськ, де покояться два вбиті прикордонники, та братська могила в селі Перешпа. Всі ці місця щороку впорядковує власними силами і з допомогою учнів міс­цевої школи та небайдужих активістка із села Ростань Віра Лончук.

Саме вони наведуть скрізь порядок, очистять від сухостою та бур’янів, посадять квіти, пофарбують. Складніша робота – вста­нов­лення загорожі і пам’ятних знаків ляже на плечі представників місцевої влади та лісників.

При нагоді Сергій Карпук попросив лісничого Ростанського ліс­ництва Сергія Лагодича разом зі службою автомобільних доріг прибрати узбіччя дороги біля пункту контролю «Пулемець» і авто­бус­ної зупинки.

Наостанок делегація побувала у селі Перешпа – одному з най­менших у Шацькому районі за кількістю жителів. В населеному пункті проживає 49 чоловік, фактично – заледве набирається 40. Пен­сіонерів забирають на зиму їхні діти, переважно в Білорусь. Є в Перешпі неблагополучні сім’ї, котрі перебувають під постійним контролем відповідних районних служб. Є люди, які зловживають алкоголем і займаються мародерством у покинутих хатах. Тут знайшли прихисток і троє депортованих осіб. Село вимирає. Цей про­цес незворотній, навіть незважаючи на те, що тут живуть і справжні господарі та народжуються діти. Звикли люди до життя в умовах відсутності магазину – хліб і деякі продукти привозить у село поштова машина. Раді, що функціонує фельдшерсько-аку­шерський пункт.

На виїзному прийомі працювала представник районного центру надання безкоштовної юридичної допомоги Мирослава Карпук, яка всім, хто до неї звертався, надавала кваліфіковану консультацію.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.