Головна Листи До кінця квітня близько 30 найбільших виробничих підприємств Луцької громади мають встановити...

До кінця квітня близько 30 найбільших виробничих підприємств Луцької громади мають встановити автоматичні системи контролю за якістю стічних вод

606

За правилами приймання стічних вод у Луцьку, близько тридцяти найбільших виробничих підприємств луцької громади зобов’язані встановити автоматичні системи контролю за якістю стічних вод із погодинним відбором проб.

Про цю вимогу правил КП «Луцькводоканал» додатково повідомив великі підприємства у письмовому вигляді ще на початку лютого цього року. Таке технічне рішення дасть змогу оцінити, які виробництва найбільш негативно впливають на екологію, системно скидаючи неочищені виробничі стоки, що далі стає причиною погіршення якості атмосферного повітря.

Вимога встановлення автоматичних систем контролю за якістю стоків була обговорена із представниками бізнесу під час «круглого столу» наприкінці серпня минулого року.

Чому встановлення автоматичних пробовідбірників необхідне?

На жаль, чимало великих виробничих підприємств не мають власних систем очищення стоків і скидають неочищені відходи прямо в каналізацію, що призводить до виникнення залпових, висококонцентрованих скидів на очисні споруди. Це спричиняє неправомірне і непосильне навантаження на системи очисних споруд. Саме неочищені стоки виробничих підприємств, перемішуючись із комунально-побутовими, зумовлюють появу в повітрі неприємного запаху. А також порушують експлуатацію очисних споруд і шкодять екології. Заручниками ситуації стають лучани та підприємство «Луцькводоканал», яке насправді не зобов’язане нести відповідальність за порушення недобросовісних підприємців. Фахівці підприємства лише констатують факти систематичних скидів нечистот жахливої якості, які перевищують всі допустимі норми забруднення. Такі скиди відбуваються і в нічну пору. А проконтролювати – хто і в яких обсягах скидає забруднені стоки в каналізацію, можливо лише з допомогою встановлення систем щогодинного контролю якості стічних вод на виробничих підприємствах.

На роботі «пахне» – а вдома «смердить»?

Відсутність контролю за якістю стоків від підприємств може вводити в оману мешканців луцької громади, оскільки може бути складно зіставити появу неприємних запахів із тими, що є першопричиною їх виникнення. До прикладу, працівниця кондитерської фабрики може відчувати приємні аромати на виробництві солодощів, а, повертаючись додому, до прикладу в район Вишкова, стикається із періодичною появою смороду. Вона може не усвідомлювати, як виробництво, на якому працює, може бути пов’язане з якістю атмосферного повітря в місці її проживання. Але ця залежність є. Основною причиною забруднення повітря можуть бути саме стоки від виробництва, які в неочищеному вигляді потрапляють в міську каналізацію. Далі протягом трьох годин відбуваються низка хімічних та біологічних реакцій, які призводять до виділення хімічних елементів, що мають нестерпний запах. А від цього потерпає як екологія, так і мешканці громади.

Як вирішити проблему?

Лише встановлення сучасних систем погодинного моніторингу якості стоків на найбільших виробничих підприємствах дасть можливість виявити, де відбуваються великі порушення у питанні скидів нечистот в каналізацію, а також наскільки високими є перевищення допустимих норм показників у стічних водах від виробництв. Далі, на підставі вимірів (без втручання людського фактора), виробничі підприємства зможуть залучати відповідних фахівців для впровадження найбільш ефективного рішення для очищення своїх стоків, будівництва локальних очисних споруд. Тобто, автоматичний пробовідбір – це діагностика. Якщо її немає, то питання ніколи не буде вирішене, а проблема буде лише ускладнюватися.

Крім того, «Луцькодоканал» уже направив таким споживачам запити щодо стану локальних очисних споруд на виробництвах. Підприємства мають надати інформацію про те, як вони очищують свої стоки. Судячи з перших відповідей, ситуація не просто тривожна, а катастрофічна. «Луцькводоканал» оприлюднить отриману інформацію до кінця квітня, повідомивши громадськість, які підприємства встановили автоматичні пробовідбірники для погодинного контролю, а також в якому стані перебувають їхні локальні очисні споруди. Адже громада має право знати, хто впливає на якість стічних вод, на стан екології та, як наслідок, на забруднення атмосферного повітря.

 

КП «Луцькводоканал»