Головна Листи Роз’яснення КП “Володимирводоканал” щодо нарахувань за послуги

Роз’яснення КП “Володимирводоканал” щодо нарахувань за послуги

745

Чимало скарг на адресу КП «Володимирводоканал» надходить від споживачів щодо комерційного розподілу води. Зокрема, люди скаржаться на чималі суми у платіжках. Отже, у чому причина? Надаємо відповіді на найрозповсюдженіші питання.

Почнімо з того, яким чином відбувається розподіл води у будинках, де є загальнобудинковий лічильник?
Згідно «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затвердженої Мінрегіоном України від 2018 року №315 (зі змінами), для будинків, де усі приміщення оснащені розподільчими лічильниками холодної води, обсяг різниці (небаланс) розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання.
До прикладу, якщо будинковий лічильник накрутив 400 кубів холодної води, але показання квартирних приладів обліку в сумі набрали 380 кубометрів, за 20 кубів, а іншими словами – небаланс (різниця), доведеться платити усім квартирам. Нарахування відбуваються таким чином: небаланс розподіляється пропорційно споживанню квартирного лічильника. Тобто, якщо власник квартири використав за місяць 5 м куб води (відповідно до особистого лічильника), його частка за втрату води у будинку є пропорційно меншою, ніж власника іншої квартири, який використав 10 м куб води. І пропорційно більшою від частки власника квартири, який використав 2 м куб води. На кількість нарахованих кубів впливатимуть обсяги води, яку ви використовуєте щомісяця. Чим більше ви споживаєте води, тим більше повинні заплатити за різницю, якщо вона буде.
Звідки береться небаланс?
Несвоєчасне або некоректне подання споживачами показників квартирних лічильників; втручання у роботу вузлів обліку або порушення їх роботи (магніти, самовільні врізки у будинкову мережу водопостачання); метрологічна похибка між загальнобудинковим і квартирним вузлами обліку, (лічильники, яким понад 12 років можуть мати похибку і пропускати більший об’єм води, або не обліковувати її споживання); кількість прописаних жителів з фактичною кількістю тих, які проживають у квартирах, де немає лічильників; витік води у підвальному приміщенні, аварії або спожиття її на потреби будинку без обліку (необліковані витрати води на полив зелених насаджень, ремонт під’їздів тощо).
Тут варто зазначити, що балансоутримувачі – ОСББ та УЖК повинні слідкувати за станом внтурішньобудинкових мереж і вчасно усувати пошкодження. Водоканал не несе відповідальності за внутрішньобудинкові мережі, а лише подає воду у будинок.
Розділом Х Методики також передбачено, що за рішенням співвласників будівлі/будинку застосовується інший принцип розподілу обсягів небалансу холодної води за одним із варіантів:
– пропорційно до площі ванних кімнат / санвузлів для нежитлових приміщень;
– пропорційно до кількості стояків водопостачання, що проходять через приміщення споживачів;
– пропорційно до кількості санітарно-технічного обладнання, яким у приміщенні здійснюється водорозбір холодної води від внутрішньобудинкової системи водопостачання;
– пропорційно до кількості осіб у приміщенні, яким надається послуга з централізованого водопостачання (або які здійснюють відбір холодної води із системи автономного водопостачання).
Важливо знати, що законодавство дозволяє інші моделі співпраці жителів будинку з водоканалом, згідно з якими ті зможуть самостійно розподіляти небаланс (різницю) між собою. Мова йде про колективний договір ОСББ, управителями або ЖБК з підприємством. В такому випадку водоканал лише обліковуватиме подані показники загальнобудинкового лічильника і показники квартирних лічильників, та надаватиме різницю (небаланс). Таким чином, абоненти будуть залучені до контролю споживання води.
Чому важливо подавати показники лічильника?
Показники насамперед повинні подаватися вчасно, вони мають відповідати дійсним, оскільки від їх точності залежить визначення небалансу між загальнобудинковим лічильником та сумарним об’ємом, спожитим по квартирних приладах обліку у будинку.
Що буде, якщо не подавати показники?
Якщо вчасно не передати показники приладів обліку, підприємство здійснює нарахування по середніх обсягах споживання попереднього періоду. У разі відсутності інформації щодо спожитих фактичних обсягів води за засобами обліку до розрахунку береться середньомісячне споживання послуг споживача за попередні 12 місяців, що є розрахунковим, а не фактичним.
Для прикладу, якщо ви за 12 місяців використали 50 кубів, їх розбивають на 12 місяців, що у підсумку становить 4,1 куб/м. Саме за стільки кубів ви й сплачуватиме, якщо не подали показника. Тут варто зважати, якщо використали води більше, за неї платитимуть інші, оскільки фактичний показник відсутній. Та коли споживач через певний період подасть показники, тоді проводиться перерахунок, і сума за спожиті послуги може значно різнитися від попередньої.
Доводимо до відома: обов’язок передачі показників лежить на споживачеві. Задля зручностей усі операції, пов’язані з їх передачею, можна здійснювати через сучасні онлайн-сервіси. Крім того, жителі будинку зобов’язані подавати показники квартирних лічильників щомісяця в один період із загальнобудинковим лічильником станом на перше число місяця.
Водоканал надає всі можливі способи передачі показів:
viber://pa?chatURI=uvkgvv_bot
063-426-81-83 – звичайний вайбер, за допомогою якого є можливість подати показник простим повідомленням (обов’язково вказавши адресу).
У разі виникнення проблеми при реєстрації, зверніться по допомогу за телефонами: 063-960-88-03; 096-883-37-08; (03342) 2-76-26; (03342) 2-71-27.
Контролери мають право перевіряти показники лише ОДИН раз на рік. Вчасно та коректно передані показники лічильників дозволять вам сплачувати лише за фактично спожиті об’єми води. Показники потрібно передавати навіть тоді, коли ви не користуєтеся водою.
Чому закон зобов’язує споживачів платити за загальнобудинкові витрати води?
Закон “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” передбачає, що власники квартир повинні заплатити за увесь обсяг води, який надійшов до їхнього будинку. Питання в іншому: хто у яких об’ємах це робитиме? Саме тому й подаються щомісяця показники індивідуального лічильника, щоб водоканал міг здійснити відповідні нарахування. Для цього показники загальнобудинкового лічильника повинні дорівнювати сумі усіх лічильників, які встановлено у будинку.