Головна Листи Відділ охорони культурної спадщини обстежив пам’ятки у Жидичині

Відділ охорони культурної спадщини обстежив пам’ятки у Жидичині

9

Відділ охорони культурної спадщини протягом року організовує роботу в одній із головних сфер діяльності відділу, а саме моніторинг об’єктів культурної спадщини Луцької міської територіальної громади. Станом на сьогодні здійснено моніторинг пам’яток с. Прилуцьке, с. Дачне, с. Боголюби, с. Іванчиці, с. Княгининок, с. Милуші, с. Озденіж, с. Шепель, с. Буків, с. Городок, с. Одеради, с. Сьомаки, с. Забороль.

Цього разу поїздка відбулася до с. Жидичин, в якому оглянуто комплекс пам’яток архітектури національного значення Миколаївського монастиря: «Миколаївська церква», «Дзвіниця Миколаївської церкви», «Будинок митрополита» та щойно виявлений об’єкт археологічної спадщини – «Жидичинське городище».

Миколаївський монастир – одна із найдавніших святинь на Волині. Першою згадкою про село Жидичин є запис в Іпатіївському літописі під 1227 роком про відвідини монастиря Святого Миколая князем Данилом Галицьким. Проте монастир та городище існували вже на той час.

Миколаївська церква – мурована тринавна базиліка з напівкруглою вівтарною частиною. Фасади церкви розчленовані пілястрами (пласкими вертикальними, прямокутними у плані виступами на поверхні стін), що мають виступи по карнизу. Інтер’єр храму розписаний олійним живописом, збережено багато автентичних елементів та ікон.

Дзвіниця Миколаївської церкви квадратна в плані, триярусна в доброму стані.

Будинок митрополита є мурованою двоповерховою спорудою з лоджіями із симетричним плануванням обох крил. Фасади будівлі поділені пілястрами та завершені широким профільованим карнизом, стан добрий.

Культурний шар Жидичинського городища відноситься до XI-XIII ст. Воно тісно пов’язане з Окольним містом (урочище Скудельниці), де проживали гончарі, та Миколаївським монастирем.

Згідно з наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 19.04.2024 № 295 комплекс пам’яток Миколаївського монастиря занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

На території монастиря діє Центр туристичної інформації «Zhydychyn Center» – культурний центр розвитку та промоції релігійного та культурного життя села. Працівники центру знайомлять туристів та усіх охочих з особливостями, цікавими деталями та історією комплексу.

 

Відділ охорони культурної спадщини