Головна Наради, сесії Депутати хочуть бачити світязький пляж без торгівлі

Депутати хочуть бачити світязький пляж без торгівлі

12710

У вівторок, 5 червня, відбулася чергова сесія Світязької сільської ради під головуванням Миколи Цвида, сільського голови. Оскільки на засідання завітала ініціативна група світязян в кількості 10 чоловік на чолі з депутаткою Шацької районної ради Ніною Хомич, то найперше вислухали їх і прийняли з їхнього питання відповідне рішення.
Микола Васильович зачитав звернення, яке було написане на зборах селян 3 червня, з проханням заборонити на пляжі торгівлю, а також розміщення тимчасових об’єктів торгівлі.

– Минулого року була розроблена, обговорена і погоджена містобудівна документація рекреаційної території на землях постійного користування Шацького національного природного парку в межах берегової лінії озера Світязь. З настанням весни на пляжі розпочалися роботи з благоустрою території: косіння трави і чагарників, завезення землі, розміщення доріжок тощо. Деякі жителі села не згідні з тим, що облаштовується пляж, і от уже два тижні, як у Світязі з цього приводу проводяться сходи селян та протестні акції, – зазначив сільський голова.

Присутня на сесії Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку, наголосила, що до початку сезону пляжі потрібно впорядкувати і встановити на них біотуалети, переодягальні, смітники, облаштувати місця для відпочинку. Шацький національний парк – це державна установа, яка не має коштів на благоустрій території пляжів.
– Ми хотіли почути від представників світязької громади, яку частку вони можуть вкласти в пляжі, долучившись до їх облаштування, обслуговування, вивезення відходів. Проте відповіді від них не надійшло. Натомість зголосилися організувати цивілізований і комфортний відпочинок у прибережній смузі, вклавши в цю справу немалі гроші, підприємці. Як бачимо, на пляжах сьогодні кипить робота і скоро прибережні території постануть перед відпочивальниками оновленими, зручними і комфортними, – поінформувала присутніх Марія Володимирівна.

Микола Цвид додав, що скоро в сільську раду надійдуть малі сміттєві контейнери для населення, яке уклало договори з КП «Будинкоуправління», та 10 великих. Представники ініціативної групи не погодилися зі словами директорки парку. Зі слів Ореста Димана, підприємці не цікавилися думкою екологів про шкоду чи користь для озера від завезеної на пляж землі: «Дійде до того, що пригорщами будемо виносити з берега той пісок, аби відновити природний баланс і повернути болітця, з яких живиться озеро. Маємо дбати про те, щоб зберегти Світязь для майбутніх поколінь, а не думати, як заробити на ньому гроші».

Торгівлю біля озера, зокрема в тимчасових об’єктах, активісти теж не хочуть бачити: ні горілкою, ні пивом, ні морозивом і соком: «Морозиво і воду відпочивальникам можна продавати, приносячи на пляж у кошичку. Або нехай вони ідуть за цими продуктами через дорогу в магазини». Невелика суперечка виникла на сесії з приводу продажу пончиків. Цю торгівлю, звичайно, не можна заборонити, бо люди мають заробляти влітку гроші. Хоча одним не подобається «неестетичний» вигляд пончистів, іншим – що продають їх не світязькі, а шацькі люди, треті казали, що продавці пончиків повинні сплачу-вати податки.
Представниця громади Олена Зборовська внесла пропозицію зупинити будівництво тимчасових споруд на пляжі, оскільки, з її слів, їх будують не на роки, а на століття. В береговій смузі потрібно залишити тільки атракціони, човни і катамарани.
– Більше того, в детальному плані пляжу передбачено 100 малих архітектурних форм. Це що? Торгові точки чи парасольки? Або ми чогось не розуміємо, або нас обманюють, – звернулася до присутніх Олена Григорівна.

Насправді ж, за словами директорки нацпарку, це не об’єкти торгівлі, а переодягальні та інші атрибути комфортного відпочинку.
Віктор Плейтух, перший заступник голови Шацької РДА, у виступі перед депутатами і представниками громади наголосив, що світязький пляж має бути саме пляжем з доступом до озера. Бо люди не приїдуть відпочивати в ліс чи в болото, дивитися на жаб чи вужів, а саме до озера, причому з гарними умовами. «Ви ж читаєте, що пишуть люди про відпочинок на Світязі? Гадючник, болото, нескошена трава… Дуже неприємно…», – відзначив Віктор Павлович.

Сам факт облаштування пляжу підприємцями влаштовує владу Шацького району. Бізнес вкладає у цю справу великі гроші, тому нормально, зі слів посадовця, що він захоче встановити на території пляжу торгові точки з морозивом, водою, пивом, хот-догами.
За торгівлю на пляжі безалкогольними напоями і продуктами харчування висловилася більшість депутатів сільської ради. Ігор Сакура додав, що варто було б запитати також думку туристів про те, чи потрібна на пляжі торгівля.

Утім, ініціативна група не захотіла опитувань і зволікань та висловилася категорично проти будь-якої торгівлі на пляжі і наполягла на голосуванні депутатів за звернення по двох пунктах: заборона торгівлі спиртним на пляжі; заборона торгівлі морозивом, водою, соками та іншими продуктами. Перед голосуванням всі присутні на сесії надто емоційно доказували свою правоту, дехто навіть вигукував образи. В результаті депутат Світязької сільської ради Василь Денисовець написав заяву про складання своїх депутатських повноважень і пішов з сесії (проте депутати не підтримали його заяви).
Орест Диман знімав процес голосування на відео, на депутатів чинили тиск: «Голосуйте правильно, вашу думку і ваші імена буде знати вся Україна», «Аплодуйте тим, хто голосує правильно».

Як наслідок, 9 обранців громади підтримали заборону торгівлі і спиртним, і продуктами харчування, один – Олександр Статкевич – висловився проти. Ініціативна група подякувала депутатам за «історичне» рішення і пішла з сесії. Обранці громади ще проголосували за зміни до рішення Світязької сільської ради «Про сільський бюджет на 2018 рік», передбачивши кошти в сумі 50 тис. грн. на святкування Дня села, 100 тис. грн. – на контейнери для сміття, 12 тис. грн. – на матеріали, необхідні для ремонту дитсадка, тощо.

Депутати затвердили містобудівну та землевпорядну документацію, розглянули заяви і просто на сесії домовилися з майстрами, які будуть робити металеву сцену до Дня села Світязь 12 липня.

Мирослава ЦЮП’ЯХ