Чимало актуальних питань із життя району вмістив план проведення Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради. Засідання відбулося 27 січня під головуванням Сергія Карпука, голови Шацької районної ради, та з участю Сергія Сидорука, першого заступника голови Шацької РДА. Сільські та селищний голови разом із представниками влади протягом кількох годин шукали шляхи виживання місцевих громад в умовах політики затягування пасків.
Інформуючи присутніх із питання щодо наповнення місцевих бюджетів у 2015 році за рахунок власних надходжень та перспективи і резервів наповнення місцевих бюджетів у 2016 році, Олександр Бебко, начальник управління фінансів Шацької РДА, проаналізував імовірні надходження з кожного виду податку, наголосивши, що сільські ради мають докласти максимум зусиль, щоб наповнити свою казну. Особливий акцент мають зробити на акцизному зборі і земельних податках.
– Ми хочемо бачити ваші зусилля в питаннях наповнення бюджету, а також утримання працівників органів місцевого самоврядування, тим більше, якщо бажаєте утримувати більше трьох посад, – наголосив сільським і селищному головам Сергій Карпук.
Нотки відчаю і безвиході прозвучали з вуст Самійличівського сільського голови Олександра Куська. З його слів, нинішня влада з її антисоціальною політикою урізала працівникам місцевого самоврядування зарплату, натомість підкидає їм усе більше повноважень. На території району функціонують потужні приватні підприємства, які отримують надприбутки і не сплачують у повному обсязі передбачених законом податків, – з ними й потрібно працювати. Співдоповідачем із цього питання стала Світлана Сулік, заступник начальника Ковельської ОДПІ – начальник Шацького відділення. На запит Шацької районної ради про сплату податків за 2015 рік трьома місцевими підприємствами Світлана Володимирівна озвучила такі суми: ПП «Флора» – 81 850 грн., «Зендер-Україна» – 72 617 грн., Шацьке районне споживче товариство – понад 386 тис. грн. Зі слів співдоповідача, по Шацькому району борг із земельного податку становить 575 800 грн.; стягнути його можна лише частково, тобто в розмірі 20% від загальної суми. Шацький рибгосп (безмайнове підприємство з описаними активами) заборгував 352 тис. грн., «Феміда-Інтер» (у процедурі банкрутства) – 19,8 тис. грн. У розрізі сільських рад картина боргів по земельному податку має такий вигляд: Шацька – понад 330 тис. грн., Грабівська – 2 700 грн., Прип’ятська – 400 грн., Світязька – 26 тис. грн., Самійличівська – 4 200 грн., Пульмівська – 6 600 грн., Ростанська – 9 300 грн., Пулемецька – 3 900 грн., Піщанська – понад 186 тис. грн.
Серед резервів наповнення місцевих бюджетів Світлана Сулік назвала організацію роботи щодо декларування доходів громадян, отриманих минулого року; уточнення списків боржників по земельному податку; легалізації зайнятості населення та заробітної плати; активізації надходження акцизного і туристичного збору. Щодо останнього, то начальник запропонувала створити при сільських радах (мова йшла про Світязьку, Пульмівську і Шацьку селищну) спеціальні комісії, які, в умовах відсутності закону про зелений туризм, стали б дієвим механізмом стягнення податків із тих, хто приймає на відпочинок туристів.
Учасники засідання жваво обговорили проблему, яка протягом довгого часу викликає значний резонанс серед жителів району і поки що не має вирішення. Йдеться про використання земель без правовстановлюючих документів Шацьким районним споживчим товариством, тривалий конфлікт між його директором Петром Склезем і підприємцями, які мають торгові точки на орендованій в споживчого товариства землі (біля ресторану «Голубі озера»), а де-юре орендують у нього …свої ж приміщення. Зі слів Шацького селищного голови Сергія Віннічука, селищна рада подала Петрові Склезю пропозиції щодо зменшення площі орендованої земельної ділянки з метою подальшого надання землі, на якій стоять малі архітектурні форми підприємців, їм же в оренду. В разі непогодження звертатимуться до суду.
Віталій Юрчук, начальник управління Держгеокадастру у Шацькому районі, відзначив, що відсутність дієвого механізму впливу на недобросовісних суб’єктів господарювання робить неможливим сплату ними земельних податків у повній мірі. В сільських радах потрібно визначити інвестиційно-привабливі ділянки, зокрема в сфері сільського господарства, активізувати роботу в питанні оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які використовуються незаконно, – усе це є резервом наповнення місцевих бюджетів.
Валерій Андросюк, заступник начальника управління соціального захисту населення Шацької РДА, інформував присутніх про пільги та соціальні виплати в 2016 році. У минулому році фінансування надходило з державного бюджету, цьогоріч джерело надходження коштів на соцвиплати і пільги поки невідоме. За даними управління, у Шацькому районі понад 4 000 жителів користуються пільгами. Сільські голови, коментуючи виступ, зауважили, що через недосконале законодавство соціальна допомога призначається несправедливо: ті, хто працюють і мають дохід, її отримують, а безробітні лишаються без підтримки.
Ще одне проблемне питання озвучив Анатолій Павлей, начальник відділу освіти Шацької РДА, емоційно відзначивши, що триває руйнація не лише місцевого самоврядування, а й сфери освіти.
– Сьогодні підприємець Володимир Сергійчук везе в школи продукти, за які ми не маємо чим заплатити. Кошти на опалення навчальних закладів виділяються із запізненням. Підвезення дітей до шкіл, правда, відбувається без перешкод, проте знову ж таки грошей на бензин немає, – наголосив Анатолій Дмитрович.
Минулого року учні 1-4 класів і діти пільгових категорій харчувалися безкоштовно. Зараз, відповідно до закону, на безплатне харчування мають право діти-сироти, позбавлені батьківського піклування і з малозабезпечених сімей – у Шацькому районі це 145 дітей. Безкоштовно харчуються і декілька дітей учасників АТО – членів ГО «Ветерани АТО Шацького району» (на кошти (1 000 грн.), які селищна виділила на підтримку цієї організації).
Зі слів Сергія Сидорука, поки що немає змоги проплачувати з районного бюджету вартість продуктів харчування на школи. Тому відділу освіти слід запропонувати директорам шкіл і класним керівникам провести батьківські збори і прорахувати кількість дітей, які харчуються в їдальні, зібрати з них гроші і перерахувати на відповідний рахунок. Навесні керівництво району обіцяє передбачити необхідні кошти.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.